BNP Paribas chce przejąć Bank Millennium

Marcelo Rebelo de Sousa, były lider rządzącej Portugalią Partii Socjaldemokratycznej, poinformował telewizję TVI, że francuski BNP Paribas jest zainteresowany nabyciem Banku Millennium.

Rebelo de Sousa, który wchodzi w skład portugalskiej Rady Państwa, ciała doradczego działającego przy urzędzie prezydenta kraju, ujawnił, że rozmowy pomiędzy BNP Paribas a kierownictwem firmy Banco Comercial Portugues (BCP), właścicielem polskiego Banku Millennium, "prowadzone są już od dłuższego czasu i są bardzo zaawansowane".

- Francuzi bardzo poważnie zainteresowani są przejęciem nie tylko oddziałów Millennium w Polsce, ale zakupem całej grupy finansowej BCP - zdradził telewizji TVI Rebelo de Sousa.

Pod koniec lipca tego roku prezes BCP Carlos Santos Ferreira poinformował o zmianach w polityce spółki na najbliższe lata, ujawniając, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Bank Millennium, "przestały być dla firmy strategiczne" i Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Afryce, Brazylii i Chinach. Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać swoje udziały w Banku Millennium.

Reklama

Portugalska firma BCP posiada 65,5 proc. akcji polskiego Banku Millennium.

Bank Millennium powstał w 1989 r. Działał pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, a po połączeniu z Bankiem Gdańskim S.A. w 1997 r. jako BIG Bank Gdański SA. Pod aktualną nazwą występuje od 2003 r.

OPINIA - Dariusz Górski

BNP Paribas był wśród pierwszych kandydatów wymienianych w kontekście potencjalnej dezinwestycji związanej z Bankiem Millennium, stąd trudno ocenić wiadomość jako zaskakującą. Pomimo przejęcia części ABN Amro, BNP Paribas nadal wykazuje niedosyt skalą inwestycji w Polsce, stąd potencjalne zainteresowanie polskim rynkiem, które objawiło się już wcześniej choćby przy okazji sprzedaży BZ WBK przez AIB. Inne banki często wymieniane przez media jako potencjalni chętni na udziały BCP w Millennium to Pekao (zarząd podtrzymuje zainteresowanie okazjami atrakcyjnymi cenowo, które dają szansę na zwiększenie wartości), PKO BP, Deutsche Bank, Erste Bank i Societe Generale.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | przejęcia | BNP Paribas | bańki | Bank Millennium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »