GUS: Produkcja przemysłowa w sierpniu rdr wzrosła o 1,5 proc., ceny produkcji rdr spadły o 1,2 proc.

Ceny produkcji przemysłowej w sierpniu spadły rdr o 1,2 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 1,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu rdr o 1,8 proc., a mdm spadku o 5,6 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w sierpniu wzrosła rdr o 1,8 proc., a mdm wzrosła o 0,6 proc.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w sierpniu spadły o 1,0 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.

Produkcja przemysłowa w sierpniu rdr wzrosła o 1,5 proc.

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 1,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w sierpniu rdr o 1,8 proc., a mdm spadku o 5,6 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w sierpniu wzrosła rdr o 1,8 proc., a mdm wzrosła o 0,6 proc.

Reklama

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 20,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 13,6 proc., urządzeń elektrycznych - o 10,3 proc., mebli - o 8,5 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,7 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 4,4 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z sierpniem 2019, wystąpił w 13 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 20,4 proc., w produkcji maszyn i urządzeń - o 16,2 proc., metali - o 8,9 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 7,1 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Analitycy PKO BP zauważają, że dodatnia dynamiki produkcji sprzedanej utrzymuje się już od 3 miesięcy, w lipcu i sierpniu została osiągnięta przy neutralnym wpływie liczby dni roboczych. Ożywienie - jak napisali - objęło 21 z 34 branż przemysłu, było więc niejednorodne. Wskazali, że po odsezonowaniu produkcja wzrosła o 0,6 proc. m/m (oraz 1,8 proc r/r), a jej poziom ustabilizował się ok. 3 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii. "Po pierwszych silnych wzrostach, dalsze odbicie produkcji robi się coraz trudniejsze, ze względu na wyczerpanie się odroczonego popytu oraz słabość łańcuchów dostaw" - napisali.

Największe wzrosty produkcji - jak czytamy - osiągnięto w przypadku trwałych dóbr konsumpcyjnych (+12,7 proc. r/r), co można wiązać z eksportem (silne wzrosty produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych, urządzeń elektrycznych oraz mebli) i z typowym w okresie recesji wzrostem zainteresowania polskimi produktami wśród zachodnioeuropejskich konsumentów. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych - wskazali - wzrosła o 2,2 proc. r/r, wskazując na powolną odbudowę łańcuchów wartości dodanej. Produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych zwiększyła się 0,9 proc. r/r, odnotowano natomiast spadek produkcji dóbr związanych z energią (-5,7 proc. r/r, wpływ pogody i problemów górnictwa) oraz dóbr inwestycyjnych (o 1,6 proc. r/r). "W kryzysie większym substytutem dla nowych inwestycji może stawać się naprawa i konserwacja (inwestycje odtworzeniowe to ok. 1/3 inwestycji ogółem), produkcja w tej kategorii zwiększyła się w sierpniu o 19,2 proc. r/r." - zauważyli

Analitycy wskazali, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu spadły o 1,2 proc. r/r (PKO: -1,0 proc. r/r, kons: -0,9 proc. r/r) po tym jak w lipcu obniżyły się o 0,6 proc. r/r. "We wskaźniku widać import deflacji ze strefy euro oraz efekty kursowe i wpływ pogłębienia rocznego spadku cen surowców" - czytamy.

Dane z przemysłu za sierpień - napisano w komentarzu - sugerują, że ożywienie w przetwórstwie jest obecnie wspierane przez eksport. Na kontynuację wzrostu sprzedaży zagranicznej krajowych przedsiębiorstw wskazuje m.in. utrzymujące się wysokie natężenie ruchu ciężarówek na krajowych i niemieckich autostradach.

Ekonomista banku Pekao Adam Antoniak zwrócił uwagę, że piątkowe dane wskazują, iż po dynamicznym odbiciu produkcji w pierwszych miesiącach po zniesieniu obostrzeń epidemiologicznych, czyli w czerwcu i lipcu, sierpień przyniósł wyhamowanie tempa odbudowy koniunktury w przemyśle.

"W ubiegłym miesiącu poziom produkcji był nadal o 2,7 proc. niższy niż w lutym (przed lockdownem) i o ok. 3,7 proc. poniżej trendu sprzed pandemii. Na słabnące tempo poprawy koniunktury w przetwórstwie wskazywał m.in. sierpniowy odczyt indeksu PMI oraz szereg globalnych wskaźników publikowanych w sierpniu" - wskazał Antoniak.

Ekonomista wyjaśnił, że wśród głównych grupowań przemysłowych najszybciej rosła produkcja dóbr trwałych (plus 12,7 proc. r/r). Wyraźnie niższe tempo wzrostu notowano w przypadku dóbr zaopatrzeniowych (plus 2,2 proc. r/r), a produkcja dóbr inwestycyjnych obniżyła się o 1,6 proc. r/r.

Bank Pekao wskazał, że w sierpniu wzrost produkcji odnotowano w 21 spośród 34 działów przemysłu - w lipcu było to 20 działów.

"Zwraca uwagę głęboki spadek produkcji w kategorii +pozostały sprzęt transportowy+ (minus 12,5 proc. r/r), gdzie jeszcze w lipcu notowano niewielki wzrost w ujęciu rocznym (plus 0,3 proc. r/r). Wciąż dynamicznie rosła produkcja +komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych+ (plus 20,1 proc. r/r) oraz urządzeń elektrycznych (plus 10,3 proc. r/r)" - dodał bank.

Według Antoniaka dane pokazują, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w ubiegły miesiącu do 4,1 proc. r/r z 4,3 proc. r/r.

"Był to pierwszy spadek tej miary inflacji od grudnia 2018 r. Prognozujemy, że sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej, która na koniec tego roku może obniżyć się w okolice 3 proc. r/r. W kontekście zapowiadanych od nowego roku zmian opłat i podatków (opłata mocowa, podatek cukrowy) maleje ryzyko przejściowej deflacji w pierwszym kwartale 2021 r." - ocenił.

Ekonomista wskazał ponadto, że ceny producentów (PPI) - czyli miernik pokazujący zmiany poziom cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr, obok wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych jest stosowany jako jedna z miar poziomu inflacji - spadły w sierpniu o 1,2 proc. r/r, wobec spadku o 0,6 proc. r/r miesiąc wcześniej. Ceny w przetwórstwie przemysłowym obniżyły się o 2,1 proc. r/r, a w górnictwie i wydobywaniu wzrosły o 5,3 proc. r/r, wobec odpowiednio minus 1,3 proc. r/r i plus 5,2 proc. r/r miesiąc wcześniej (w obu przypadkach dane zrewidowane). "Szacujemy, że spadkom cen w przetwórstwie sprzyjał spadek cen hurtowych paliw oraz niższa dynamika wzrostu cen artykułów spożywczych" - ocenił przedstawiciel banku.

Antoniak dodał, że po energicznej odbudowie produkcji w czerwcu i lipcu, kiedy firmy nadrabiały zaległości produkcyjne z okresu lockdownu, i realizowały wcześniejsze zamówienia, sierpień przyniósł widoczne wyhamowanie tempa odbudowy koniunktury w przemyśle.

"Jest to zgodne ze scenariuszem ożywienia w kształcie +pierwiastka+. Dalszy wzrost aktywności będzie już wyraźnie wolniejszy i uzależniony od napływu nowych zamówień, w tym zagranicznych. To z kolei będzie w dużej mierze warunkowane jest przebiegiem epidemii COVID-19 w Polsce, ale także wśród naszych głównych partnerów handlowych" - zaznaczył ekonomista.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | dane makroekonomiczne | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »