Chińskie buty na dumpingu

Po dziewięciu miesiącach śledztwa Komisja Europejska jest pewna - Chińczycy i Wietnamczycy stosują dumping. Na razie nie wiadomo co zamierza zrobić z tą wiedza. Możliwe, że jeszcze w tym tygodniu wprowadzi karne cła antydumpingowe.

Azjatyckie buty zalewają Europę. Tylko w przypadku skórzanego obuwia import z Wietnamu do krajów UE wzrósł w od kwietnia 2004 roku do marca 2005 roku o 700 proc., a z Chin o 320 proc. Rocznie do Unii trafia 95 milionów chińskich i 120 milionów wietnamskich par butów. Wartość eksportu do UE ocenia się na 4 mld euro.

Europejscy producenci od dawna biją na alarm, że konkurenci z Azji stosują dumping, co pozwala im zaoferować niskie ceny na zagranicznych rynkach. Wiosną ubiegłego roku Komisja Europejska obiecała, że zbada sprawę. Przedstawiony dzisiaj raport nie pozostawia wątpliwości.

Reklama

"Dzięwięciomiesięczne śledztwo pozwoliło znaleźć dowody na istnienie praktyk prowadzących do dumpingu" - powiedział rzecznik komisarza ds. handlu Peter Power. Wśród tych praktyk wymienił m.in. interwencję państwa, ulgi podatkowe, dostęp do dzierżawy gruntów na nierynkowych zasadach.

Jeszcze w tym tygodniu komisarz ds. handlu Peter Mandelson zaproponuje środki, które Unia powinna podjąć wobec importu obuwia z Chin i Wietnamu. Peter Power odmówił jednak potwierdzenia doniesień prasowych, iż Komisja Europejska zaleci wprowadzenie ceł antydumpingowych na import obuwia z tych krajów w wysokości poniżej 20 procent. Potwierdził natomiast, że środki ochrony powinny rozpocząć obowiązywać już 7 kwietnia, po tym jak zwykłą większością głosów zaaprobują je państwa członkowskie. Miałyby obowiązywać przez pół roku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: chińskie | Peter | Nie wiadomo | buty | Komisja Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »