Co 5 firma przewiduje poprawę

Na polskim rynku pracy umacnia się stagnacja, a pracodawcy z rosnącym optymizmem patrzą w przyszłość - tak wynika z sondażu Instytutu Randstad zrealizowanego przez TNS OBOP.

Na polskim rynku pracy umacnia się stagnacja, a pracodawcy z rosnącym optymizmem patrzą w przyszłość - tak wynika z sondażu Instytutu Randstad zrealizowanego przez TNS OBOP.

Największa grupa badanych uważa, że w najbliższych 6 miesiącach należy się spodziewać stagnacji - tak twierdzi 51 procent badanych firm. Spadł też odsetek osób przewidujących wzrost gospodarczy. Agnieszka Bulik z firmy Randstad zaznacza, że niepokojąco wzrasta udział respondentów obawiających się recesji. Dodaje, że jeśli chodzi o prognozy zatrudnienia to wyróżnia się branża finansowa, ale też transport oraz gospodarka magazynowa. Z sondażu wynika poza tym, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy jedynie co 5 firma przewiduje zwiększenie liczby pracowników. Stagnacja gospodarcza jest również widoczna w decyzjach pracodawców odnoszących się do zmian wynagrodzeń pracowniczych w ostatnim półroczu - okazuje się, że zmalała liczba przedsiębiorstw, które w tym czasie podwyższyły pensje. Istotnie wzrosła liczba tych, które pozostawiły je na dotychczasowym poziomie. Sondaż przeprowadzono w dniach od 29 lipca do 9 sierpnia, na reprezentatywnej ze względu na wielkość i region próbie 300 firm.

Reklama

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy 61 proc. firm pozostawi zatrudnienie na obecnym poziomie - wynika z sierpniowego badania agencji Randstad. Wzrost zatrudnienia planuje 20 proc. przedsiębiorstw, zaś redukcję 16 proc. Z badania wynika, że 72 proc. pracodawców w ciągu sześciu miesięcy nie planuje zmian w poziomie wynagrodzeń, a 51 proc. przedsiębiorców spodziewa się, że w ciągu pół roku wzrost gospodarczy będzie w stagnacji.

- 3 na 5 pracodawców biorących udział w badaniu deklaruje, że zatrudnienie w ich firmach nie ulegnie zmianie (61 proc.). Zwiększenia zatrudnienia można się spodziewać w co piątej badanej firmie (20 proc.) - napisano w komentarzu do badania.

Zmniejszenie zatrudnienia planuje 16 proc. firm. W badaniu z maja było to odpowiednio 61 proc., 23 proc. i 11 proc.

- Niemal trzy na cztery przedsiębiorstwa nie spodziewają się żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń w ciągu najbliższych sześciu miesięcy (72 proc.). Wzrost wynagrodzeń brany jest pod uwagę w co piątym badanym przedsiębiorstwie (19 proc.) - napisano.

- Jedynie 3 proc. badanych zakłada obniżenie wynagrodzeń w nadchodzącym okresie" - dodano.

Z badania wynika także, że większość przedsiębiorców (51 proc.) uważa, że w najbliższych sześciu miesiącach należy spodziewać się stagnacji w tempie rozwoju gospodarczego. Wzrost gospodarczy zapowiada co piąty przedstawiciel badanych firm (21 proc.). Recesji obawia się 16 proc. pracodawców - napisano. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 29 lipca - 9 sierpnia, na 300 firmach.

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: firma | stagnacja | przewidywać | firmy | TNS OBOP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »