Co dzieje się z polską gospodarką? Zagrożenie nadpływa z budownictwa

Najnowsze informacje o polskiej gospodarce nadal są dobre, ale niepokój wywołała sytuacja w budownictwie. Dlatego analitycy z dużym zainteresowaniem czekają na dane za listopad o produkcji budowlano-montażowej.

Z kompletu raportów GUS za październik wynika, że choć polska gospodarka rozwija się wolniej niż w pierwszej połowie roku, to jednak jest to ciągle względnie stabilny wzrost.

Lekko pozytywnie zaskoczyły analityków październikowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

- Produkcja wzrosła tylko o 3,5 proc., był to wzrost mniejszy niż w miesiącach wiosennych, ale jeżeli weźmiemy za przykład niemiecką gospodarkę to produkcja przemysłowa tam spada w ujęciu rocznym - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Ten wzrost polskiej produkcji można więc uznać za solidny.

Reklama

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o ponad 4 proc. Jest to znów wynik słabszy niż w I półroczu, wtedy jej średni wzrost wynosił 5,5 proc. Ponieważ wynagrodzenia rosną w tempie ponad 6 proc., a zatrudnienie zwiększyło się o 2 proc. w sektorze przedsiębiorstw - to można oceniać, że popyt konsumpcyjny utrzyma się na wysokim poziomie w kolejnych miesiącach.

To co może martwić, to dane o produkcji budowlano-montażowej. Według wstępnych danych GUS produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, w październiku br. była niższa o 4,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku oraz o 3,8 proc. w stosunku do września br. (przed rokiem wzrosty odpowiednio - o 22,5 proc. i 7,9 proc.). W okresie styczeń-październik 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,6 proc. w odniesieniu do tego samego okresu ub. roku, kiedy notowano wzrost o 17,9 proc.

- Gdyby okazało się, że ten sektor będzie się nadal kurczyć, byłby to niespodziewany cios dla polskiej gospodarki - komentuje ekspert XTB.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »