CV na kasecie lub CD

W krajach zachodnich audiowizualne CV znane jest od wielu lat. W Polsce ta forma autoprezentacji kandydata do pracy wobec pracodawców dopiero zaczyna wchodzić w użycie. Nie jest to propozycja dla każdego.

W krajach zachodnich audiowizualne CV znane jest od wielu lat. W Polsce ta forma autoprezentacji kandydata do pracy wobec pracodawców dopiero zaczyna wchodzić w użycie. Nie jest to propozycja dla każdego.

CV przekazane na kasecie, albo w cyfrowym zapisie na płycie CD, to o wiele więcej niż konwencjonalny życiorys zawodowy. Na tę multimedialną formę składa się wizualna autoprezentacja, której towarzyszy wypunktowany życiorys w formie pisanej, widoczny podczas odtwarzania nagrania. - W krajach zachodnich "mówiące CV" jako forma multimedialnej aplikacji dlatego szybciej się przyjęła, bo wcześniej używano mówiących i obrazkowych listów, także w komunikacji prywatnej - zauważa Marek Lasota ze Studium Szkoleniowego Diagram. Audiowizualne CV nazywane "wideo CV" uprzedza rozmowę kwalifikacyjną. Dzięki niemu pracodawca ma okazję zapoznać się nie tylko z informacjami, które poszukujący pracy standardowo przekazuje w swoim życiorysie.

Reklama

Nieznana metoda

W Polsce mówiące CV to nowość. Specjaliści ds. rekrutacji z polskich firm potwierdzają, że taka forma prezentacji zawodowej nie jest jeszcze stosowana. W naszym kraju CV ma konwencjonalną postać prezentacji na kartkach formatu A4. - Są one niekiedy bardzo oryginalnie zredagowane i zilustrowane jednym lub nawet kilkoma zdjęciami, ale nigdy jeszcze nie spotkałem się z CV na taśmie wideo lub na płycie CV - przyznaje M. Lasota. Trudno się temu dziwić - koszty pracy przygotowania dobrej prezentacji audiowizualnej CV są dużo wyższe, niż zredagowanie przy komputerze i wydrukowanie CV, czy też przesłanie takiego życiorysu pocztą elektroniczną. Również dla aplikantów ta forma zaprezentowania siebie pracodawcy jest nieznana. Wielu z nich przyznaje jednak, że tego rodzaju życiorys to znakomity sposób na pokazanie się w jak najlepszym świetle. - Nigdy nie pomyślałam o tym, aby nagrać swoją prezentację na wideo i tak przekonywać potencjalnego pracodawcę, aby mnie zatrudnił - mówi Karolina Milewska, absolwentka studiów prawniczych.

Szansa na wyróżnienie

Pracodawcy uważniej przeglądają CV, gdy są to zgłoszenia na stanowiska wakujące na średnim i wyższym szczeblu organizacji. Zależy im bowiem na wybraniu najlepszego kandydata. Gdy kryteria kwalifikacyjne są ściśle określone, wówczas wpływa zdecydowanie mniej aplikacji niż w odpowiedzi na ogłoszenia dotyczące szeregowych pracowników. W tym drugim przypadku pracodawcy poświęcają jednemu CV kilkanaście sekund - przeglądają najważniejsze informacje o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym, by zaraz potem sięgnąć po kolejne CV. W pierwszym przypadku są otwarci na szerszą prezentację. Wideo CV może być dobrym pomysłem na wyróżnienie się wśród innych kandydatów. W pierwszym tego typu w Polsce serwisie internetowym "Prezentacje Wideo-CV" zainteresowani mogą dowiedzieć się o sposobach przygotowywania audiowizualnego życiorysu.

Krzysztof Polak

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: życiorys | pracodawcy | wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »