Czy Fed tym razem nie rozczaruje inwestorów ?

W ostatnich miesiącach inwestorzy kilkakrotnie rozczarowali się słowami Bena Bernanke. Tym razem ma być inaczej. Podczas czwartkowej sesji rynki w zasadzie zastygły w oczekiwaniu na wieczorne posiedzenie FOMC, co pokazuje jak ważnym jest ono wydarzeniem.

W ostatnich miesiącach inwestorzy kilkakrotnie rozczarowali się słowami Bena Bernanke. Tym razem ma być inaczej. Podczas czwartkowej sesji rynki w zasadzie zastygły w oczekiwaniu na wieczorne posiedzenie FOMC, co pokazuje jak ważnym jest ono wydarzeniem.

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, FOMC powinien zdecydować o wydłużeniu polityki zerowych stóp procentowych do połowy 2015 r. oraz, co jest mimo wszystko mniej pewne, ogłosić trzecią rundę luzowania ilościowego. W tym wypadku, część analityków spodziewa się nielimitowanego programu. Otwartą kwestią pozostaje także jego forma, przy czym najczęściej spekuluje się o skupie papierów typu MBS. Jednakże, należy także brać pod uwagę scenariusz, w którym ostatnie zapiski z posiedzenia FOMC oraz przemówienie w Jackson Hole uległy nadinterpretacji i Ben Bernanke ograniczy się do standardowych słów o gotowości do działania w razie potrzeby. W takim wypadku, dostosowanie cen ryzykownych aktywów byłoby dość gwałtowne i zapewne silnie zyskałby na tym dolar amerykański.

Reklama

Z niewielkiej liczby dzisiejszych publikacji danych makroekonomicznych warto wyróżnić wyraźny wzrost liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, która w minionym tygodniu wyniosła 382 tys. (370 tys. prog, 367 tys. poprzednio). Jednakże, w raporcie zwrócono uwagę, iż ok. 9 tys. wniosków jest skutkiem niedawnego huraganu Isaac.

Tymczasem, skutki samego tylko ogłoszenia programu OMT i korzystnego dla ESM wyroku są widoczne na rynku pierwotnym obligacji w Europie. Włochy sprzedały pulę średnio- i długoterminowych papierów o wartości ok. 6,5 mld euro z wyraźnie niższymi rentownościami. W przypadku 3-latek koszt długu spadł do 2,75 proc., co jest niemal najniższą wartością w ostatnich dwóch latach. Jeszcze w czerwcu dochodowość 3-letnich obligacji sięgała 4,65 proc.

Przez całą europejską część sesji na rynku eurodolara panowała wąska konsolidacja pod kluczowym oporem 1,2935 USD. Inwestorzy słusznie wstrzymali się z decyzjami do czasu komunikatu po posiedzeniu FOMC. Co prawda, naruszona została krótkoterminowa linia trendu wzrostowego, ale w obliczu tak ważnego wydarzenia nie ma to większego znaczenia. W układzie technicznym sytuacja jest dość klarowna. Głównym wsparciem jest 1,2815 USD, a oporem wspomniane 1,2935 USD. Jest spora szansa, że bez względu na decyzję FOMC nastąpi wybicie przez któryś z poziomów.. Pokonanie 1,2935 USD powinno docelowo doprowadzić do osiągnięcia 1,3050 USD, a w scenariuszu korekty możliwy byłby ruch do 1,2650 USD.

Na rynku akcji za oceanem zgodnie z oczekiwaniami nie doszło do istotnych zmian. Najbliższym czytelnym oporem pozostaje 1440 pkt, którego wyłamanie powinno otworzyć drogę do 1475 pkt. Jednakże, zasadniczym pytaniem jest na ile ewentualne ogłoszenie QE3 jest uwzględnione w cenach. Przedłużająca się od decyzji EBC konsolidacja wskazuje, że wciąż istnieje dość duża niepewność co do decyzji FOMC, więc ewentualne ogłoszenie QE3 powinno dać silny impuls wzrostowy.

Atmosfera wyczekiwania udzieliła się także inwestorom w Warszawie, co przełożyło się na niską dynamikę handlu podczas czwartkowej sesji. Po godzinie 16 indeks WIG20 wciąż konsoliduje się nieco poniżej kluczowego 2350 pkt. Dość negatywnym sygnałem jest nieudana próba przebicia tego poziomu w trakcie sesji, lecz jeśli z USA napłyną korzystne informacje, to fakt ten szybko zostanie zapomniany.

Na rynku EUR/PLN wyhamował trend aprecjacyjny, a kurs ustabilizował się w okolicy 4,10 PLN. Na wykresie można doszukać się formacji odwróconej głowy z ramionami z linią szyi przy 4,1130 PLN. W trakcie dnia rynek zanotował niedaną próbę wybicia przez ten poziom i kurs ponownie wrócił do 4,10 PLN.

Sebastian Trojanowski,

Doradca inwestycyjny Noble Securities

Noble Securities S.A.
Dowiedz się więcej na temat: Razem | Fed | FOMC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »