Czy grozi nam cypryjski szablon?

Ze strefy euro płyną mieszane głosy w sprawie sięgania po niegwarantowane depozyty w przyszłości w innych krajach. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego sugerują, że powstająca dyrektywa o upadłości banków powinna uwzględniać możliwość włączania dużych depozytariuszy w koszty ratowania banków.

Naszym zdaniem nawet przy dalszych uspokajających zapewnieniach może pogorszyć się płynność banków strefy euro, dane ECB pokażą czy następuje wycofywanie największych depozytów poza strefę euro.

To czynnik ewidentnie negatywny dla pozycji euro.

- Pierwsze reakcje wskaźników z USA na rozpoczęcie automatycznych cięć sugerują, że raczej dojdzie do niegroźnego tymczasowego osłabienia koniunktury niż nawrotu recesji.

- Jutro może pojawić się informacja, że nie ma szans na zawiązanie się rządu we Włoszech bez powtórzenia wyborów.

Instytucje unijne podjęły rzucone przez holenderskiego ministra finansów hasło, że rozwiązanie dla Cypru jego zdaniem może być powielane w działaniach ratunkowych dotyczących sektorów bankowych w innych krajach (udział depozytariuszy powyżej 100 tyś. euro w kosztach ratowania banku).

Reklama

Politycy reprezentujący płatników podatków w strefie euro mówią, że trzeba się z tym liczyć. EBC, który w razie czego przyjmuje na siebie uderzenie kryzysów bankowych (i ucieczki depozytów), stara się usunąć obawy o stosowanie cypryjskiego szablonu. Jednak dane mówią same za siebie - zaobserwowano wzrost o 10 mld euro wykorzystania instrumentu płynnościowego ELA przez banki strefy euro, co może być oznaką, że doszło do wycofywania depozytów (albo przygotowywania się banków na to).

Podobnie cała Eurogrupa podkreśliła, że sięgnięcie po środki depozytariuszy to był jednorazowy zabieg. Jednak dyskutowana obecnie propozycja Komisji Europejskiej z czerwca 2012 w sprawie regulacji upadłości banków nie wyklucza obciążania niegwarantowanych depozytów.

Naszym zdaniem nawet przy dalszych uspokajających zapewnieniach pogorszy się płynność banków strefy euro. To czynnik ewidentnie negatywny dla pozycji euro.

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: EBC | upadłości | depozyty | Cypr | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »