Czy grozi nam scenariusz z 2004 r.?

Porozumienie Zielonogórskie nadal nie zamierza podpisywać kontraktów na 2011 r. Wtorkowe rozmowy w Ministerstwie Zdrowia nie doprowadziły do kompromisu. Negocjacje będą kontynuowane w środę po południu.

Porozumienie Zielonogórskie nadal nie zamierza podpisywać kontraktów na 2011 r. Wtorkowe rozmowy w Ministerstwie Zdrowia nie doprowadziły do kompromisu. Negocjacje będą kontynuowane w środę po południu.

Kontrakty muszą zostać podpisane do końca grudnia, w przeciwnym razie pacjenci nie będą mogli korzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ z porad medyków należących do PZ, które zrzesza ponad 14 tys. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak poinformował PAP wiceprezes PZ Krzysztof Radkiewicz, wtorkowe rozmowy zakończyły się po północy. Uczestniczyli w nich m.in.: minister zdrowia Ewa Kopacz, wiceministrowie Jakub Szulc i Adam Fronczak oraz prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.

"Doszło do zbliżenia stanowisk. Dziś mamy otrzymać propozycję zmian w zarządzeniu prezesa NFZ, które dotyczy realizacji świadczeń zdrowotnych w 2011 r. Proponowana jest formuła, która umożliwi lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej prowadzenie sprawozdawczości na dotychczasowych zasadach" - podkreślił Radkiewicz.

Reklama

PZ po wtorkowym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem odstąpiło od postulatu natychmiastowego wzrostu stawki kapitacyjnej (środków wypłacanych przez NFZ za udzielenie porady lekarskiej pacjentowi) za świadczenie wykonane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Porozumienie chce, by była ona wyższa o 72 grosze. Obecnie stawka wynosi 8 zł. Jednak Tusk oświadczył, że obecnie nie ma żadnych możliwości, by spełnić oczekiwania lekarzy.

Pan premier zapewnił, że do tematu powrócimy w kwietniu. Biorąc pod uwagę autorytet urzędu premiera, dajemy kredyt zaufania. Jednak bez zmian w zarządzeniu prezesa NFZ nie podpiszemy kontraktów, gdyż nie będziemy w stanie zabezpieczyć opieki medycznej dla pacjentów. Konieczna jest także zmiana zarządzeń dotyczących deklaracji pacjentów i wystawiania recept na leki refundowane - dodał wiceprezes PZ.

Porozumienie domaga się m.in. zmian dotyczących sprawozdawczości. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ (wydanym na podstawie rozporządzenia MZ), od stycznia 2011 r. lekarze POZ mają przekazywać bardziej szczegółowe dane dotyczące niektórych świadczeń zdrowotnych. Do tej pory były to dane zbiorcze, teraz mają zawierać szczegółowe dane dotyczące niektórych grup pacjentów - dzieci i młodzieży.

Dane będą dotyczyły m.in. liczby wizyt domowych lekarzy i pielęgniarek oraz obowiązkowych szczepień. Świadczenia te stanowią 5 proc. z 1,35 mln świadczeń udzielanych w ramach POZ.

Centrala NFZ poinformowała, że jeżeli świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej do 31 grudnia nie złożą wniosków o kontrakty na 2011 r., to deklaracje pacjentów dotyczące wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej, stracą ważność.

Fundusz informuje, że złożenie przez świadczeniodawców (których umowy są ważne do końca tego roku) wniosków o umowę z NFZ po 31 grudnia będzie się wiązało z koniecznością pozyskania od pacjentów nowych deklaracji.

Bez kontraktu lekarze POZ nie będą mogli wystawiać recept na leki refundowane.

Porozumienie Zielonogórskie to federacja związków pracodawców ochrony zdrowia, głównie działających w podstawowej opiece zdrowotnej, którzy jesienią 2003 roku sprzeciwili się warunkom kontraktów na świadczenie usług zdrowotnych zaproponowanym przez NFZ. Na początku 2004 r. gabinety lekarzy zrzeszonych w PZ były zamknięte.

Obecnie do porozumienia należą świadczeniodawcy z prawie wszystkich województw - ponad 14 tys. lekarzy. Wyjątkiem jest Zachodniopomorskie. PZ deklaruje, że jego celem jest obrona interesów świadczeniodawców i ich pacjentów oraz reprezentowanie środowiska lekarzy wobec dysponentów środków publicznych i niepublicznych przeznaczonych na ochronę zdrowia: NFZ, Ministerstwa Zdrowia, władz i administracji państwowej, samorządów terytorialnych oraz związków zawodowych pracowników.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | Ministerstwa Zdrowia | porozumienie zielonogórskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »