Czy święta bez karpia mogą być udane?

Wywiad z Adamem Wasylewem, szefem kuchni specjalizującym się w rybach, ambasadorem Lewiatana.

  1.  Czy karp jest królem wigilijnego stołu w Polsce?

Na wigilijnej kolacji nie może zabraknąć ryby - Polacy z zamiłowaniem kultywują ten zwyczaj. I choć najpopularniejszy jest nadal karp, to nie każdy jest jego zwolennikiem. Kultura i świadomość kulinarna Polaków jest dziś na bardzo wysokim poziomie, dlatego na stołach wigilijnych coraz częściej królują inne gatunki ryb, często w bardzo wykwintnych i nieprzeciętnych formach, okraszone wymyślnymi dodatkami i przygotowane na wiele sposobów.

W Polsce mamy dziś dostęp do wielu gatunków wspaniałych i smacznych ryb. Dzięki temu na przestrzeni ostatnich lat na stołach wigilijnych pojawiają się takie dania, jak turbot smażony na maśle, sandacz w płatkach migdałów, strogonow z dorsza w sosie z całych podgrzybków, tatar ze śledzia z granatem i świeżą kolendrą czy gołąbki z dorsza z sosem na bazie pieczonych pomidorów i soku z kiszonej kapusty. Te i wiele innych przepisów to regionalne dania, które mogą sprawić, że nasza wigilijna uczta będzie wyjątkowa.

Reklama

2. Jakie potrawy regionalne królują na wigilijnym stole w Polsce?

Ile regionów i domostw tyle tradycji i smaków. Nasze smaki to przede wszystkim smaki naszego dzieciństwa, przekazywane z pokolenia na pokolenie, choć coraz trudniej je odtworzyć ze względu na globalną produkcję rolną i spożywczą co znacząco wpłynęło na smak i jakość gdyż większość produktów ogólnego spożycia już tak nie smakuje jak kiedyś. Światełkiem w tunelu są obecnie coraz prężniej działające regionalne hodowle i uprawy ekologiczne oparte na tradycyjnych metodach chowu i produkcji i sklepy, które swoją ofertę opierają na produktach od lokalnych dostawców.

Z samą Wigilią wiąże się obecność 12 potraw na stole, które w przeszłości według tradycji musiały opierać się na produktach z czterech obszarów: pola, lasu, wody i sadu.

W menu wigilijnym poza rybami są dania z kapustą i grzybami oraz ciasta z makiem i bakaliami. Grzyby uważano dawniej za rośliny magiczne, ryby symbolizują płodność i nowe życie, kapusta ma zapewnić siłę i witalność, a mak - dobrobyt. Po dziś dzień dba się o to, aby spróbować wszystkich potraw, gdyż przesąd głosi, że dzięki temu domownicy nie zaznają głodu w nadchodzącym roku. Nie dziwi więc fakt, że wielu z nas przed świętami szuka inspiracji w daniach kuchni regionalnej, która w zależności od geografii oferuje ulubione smaki i produkty w różnych odsłonach.

Nasze najbardziej tradycyjne dania wigilijne i to bez względu na region to niewątpliwie barszcz czerwony i uszka z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa ,sałatka jarzynowa , kutia z pszenicy z makiem , śledzik na różne sposoby, karp lub dorsz lub pstrąg oczywiście także w najróżniejszych wydaniach, ryba wędzona na zimno lub na gorąco , postna kapusta z grochem, ciasto makowe lub makowiec :-)) obowiązkowo, pierogi ruskie lub ziemniaczane , paluchy drożdżowe z makiem i bakaliami, i wiele innych jak wcześniej wspomniałem są to dania pochodzące z tradycji każdego z domostw i każdy z nas mówi a u mnie w domu to zawsze jeszcze na wigilię jest to i to :-))

Moje menu  w moim domu na wigilię w tym roku to :

1/ Barszczyk na swojskim zakwasie i uszka z grzybami ,

2/ Krem z grzybów leśnych z grzankami z żytniego chleba

3/ Pierogi z kapustą i grzybami

4/ Pierogi ziemniaczane z fetą

5/ Turbot smażony na maśle

6/ Gołąbki z dorsza z sosem z pieczonych pomidorów na zakwasie z kiszonej kapusty

7/ Śledziki na trzy sposoby

8/ Sałatka jarzynowa tradycyjna obowiązkowo

9/ Roladki z sandacza z chrzanem z winnym jabłkiem i sosem szwedzkim

10/Halibut  i Węgorz wędzony na ciepło

11/Łosoś wędzony na zimno na grzance z sosem krewetkowym

12/ Paluchy drożdżowe z makiem , bakaliami i pomarańczą

13/Ciasto serowo-makowe

14/Kompot z suszu świątecznego

 3.  Czy produkty regionalne mogą podbić podniebienia smakoszy nie tylko w Polsce? ( jeżeli tak to jakie?)

Polska kuchnia zachwyca prostotą, różnorodnością i bogatym smakiem. Każdy region ma swoje nie tylko pyszne i charakterystyczne, ale też ciekawe i nietypowe dania. To nasz kulturowy skarb, który warto odkryć.  Polacy na nowo pokochali polskie dania regionalne, a zwiększające się oczekiwania i coraz wyższa kultura kulinarna w Polsce sprawiają, że chcemy poznawać i szukamy dań tradycyjnych, autentycznych.

Chociaż nazwy kuchni regionalnej czasem brzmią obco, kryją się pod nimi smaczne i proste w przygotowaniu dania, które coraz chętniej chcemy serwować na naszych stołach. Okazuje się bowiem, że aby przygotować szagówki, cymes czy muskę nie potrzeba trudnych do zdobycia składników - to dania z łatwo dostępnych, zdrowych polskich produktów, które mamy praktycznie na wyciągnięcie ręki. Nie dziwi też że coraz częściej poszukujemy przepisów na dania tradycyjne, a znaleźć je można np. w książce kucharskiej "Gotuję z Lewiatanem. Wybieram lokalne smaki" - w całości poświęconej daniom regionalnym, której jestem ambasadorem.

 Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


****

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz

 
Dowiedz się więcej na temat: Świeta Bożego Narodzenia | produkty regionalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »