Czy wpompowanie pieniądza w gospodarkę spowoduje inflację?

Zasilanie rynku dodatkowym pieniądzem w czasach kryzysu jest konieczne, by dofinansować budżety przedsiębiorców i pracowników.

Podczas kryzysu w 2008 roku banki na różne sposoby wpompowały w rynek dodatkowe środki, by utrzymać działalność gospodarki. Dzisiaj, podczas kryzysu epidemiologicznego, mamy do czynienia z większym zadłużaniem się państwa na rzecz utrzymania przedsiębiorstw i pracowników.

Takie sytuacje prowokują rozmowę o inflacji. Czy dodatkowe pieniądze - wpuszczane na rynek przez państwo - spowodują spadek wartości waluty? Czy będziemy mieć po kryzysie do czynienia z galopującą inflacją? Eksperci twierdzą, że niekoniecznie.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Z dzisiejszym zaawansowaniem naszej gospodarki czasowe zwiększenie dodatkowego pieniądza na rynku nie musi powodować poważnych problemów z inflacją - powiedział serwisowi eNewsroom Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

- Dodatkowe środki są niezbędne do tego, żeby gospodarka jako całość mogła dotrwać do pierwszej poprawy sytuacji ekonomicznej po okresie pandemii. Tylko tak firmy, konsumenci i pracownicy będą mogli przetrwać ten najtrudniejszy okres. Oczywiście jest to w dużej mierze bilans kredytowy. Trzeba pamiętać, że prędzej czy później ten kredyt będziemy musieli spłacić - a po drodze do tej spłaty obsługiwać podwyższone zadłużenie. Jeśli zaś chodzi o obawy związane z inflacją - wynikające z twardego założenia: dużo pieniądza, duża inflacja - to nie powinny się one sprawdzić. Z praktyki wielu gospodarek z ostatnich lat widać, że nie jest to nieuchronna kolej rzeczy - uważa Soroczyński.

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | polska gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »