Decyzja MSW o przeniesienie majątku PKL do ponownego rozpatrzenia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję MSW z 2015 r. w sprawie wydania pozwolenia na przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych do zagranicznej spółki Polskie Koleje Górskie - poinformował we wtorek starosta tatrzański Piotr Bąk, który zaskarżył decyzję MSW.

Resort spraw wewnętrznych (obecnie MSWiA) będzie musiał sprawę rozpatrzyć ponownie. Do Polskich Kolei Linowych (PKL) należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch. Powrót kolejek linowych w "polskie ręce" zapowiadało PiS podczas kampanii wyborczej. Mówił też o tym prezydent Andrzej Duda.

W styczniu 2015 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (MSW) wydało zgodę na przeniesienie majątku Polskich Kolei Linowych (PKL) do spółki Polskie Koleje Górskie (PKG). Spółka PKG, która w 2013 r. kupiła PKL za 215 mln zł, jest bezpośrednio kontrolowana przez spółkę Altura z siedzibą w Luksemburgu, dlatego na formalne przejęcie nieruchomości znajdujących się pod infrastrukturą kolejek, wymagana była zgoda MSW.

Reklama

MSW wówczas odrzuciło wniosek reprezentującego Skarb Państwa starosty tatrzańskiego o dopuszczenie jego jako strony w postępowaniu. Domagał się również wstrzymania wykonania decyzji i ponownego rozpatrzenie wniosku. Starosta złożył skargę do WSA, który przyznał mu rację.

- Przedstawimy całą argumentację, która wskazuje na to, że zgoda na przejęcie gruntów firmie cudzoziemskiej nie powinna zostać udzielona. Mamy argumenty prawne, które mówią, że zgoda MSW została udzielona zbyt pochopnie - powiedział Bąk.

Grunty, na których działa PKL, to w dużej mierze tereny przygraniczne. Zdaniem starosty, może mieć to znaczenie w kwestii obronności i bezpieczeństwa państwa. Jak wymienił starosta, na tych terenach znajdują się m.in. ważne dla obronności kraju instalacje. Zdaniem starosty jeżeli sąd uzna, że umowa sprzedaży PKL odbyła się na zasadach niezgodnych z prawem, to tą umowę będzie można rozwiązać.

- Pewnie w konsekwencji będą roszczenia odszkodowawcze, ale o tym ewentualnie zdecydują sądy - dodał starosta.

Sprzedaż należących do PKP kolejek linowych budziła wiele kontrowersji. Na sprzedaż PKL wyraził zgodę UOKiK. Sprawę prywatyzacji PKL badała też prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Oprócz kolei linowej na Kasprowy Wierch i kolei krzesełkowych w Dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej, do PKL należą kolej na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.

Do czasu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza MSWiA w tej sprawie.

Stanowisko PKL

PKL czekają teraz na pisemne uzasadnienie wyroku i dopiero po jego otrzymaniu będą mogły się do niego odnieść. Już dziś możemy jednak jasno powiedzieć, że sąd nie zakwestionował połączenia spółek PKL i PKG, które nastąpiło zgodnie z prawem na podstawie ostatecznego zezwolenia MSW. Spółki zostały połączone po uzyskaniu prawomocnej decyzji MSW, która została wydana po bardzo długim okresie i przedstawieniu wyczerpujących informacji, o które zwróciło się MSW. Proces połączenia został dawno zakończony i nie ma możliwości jego odwrócenia. PKL

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »