Dlaczego samoloty musiały latać puste? UE wybawia linie z nonsensu

Przez koronawirusa linie lotnicze anulowały część lotów, ale wiele samolotów latało, pomimo że były prawie puste. Nonsens? Niezupełnie.

Epidemia koronawirusa wywołała głęboki kryzys w komunikacji lotniczej. Dopóki linie lotnicze nie ogłosiły odwołania wielu lotów, pasażerowie sami masowo rezygnowali z podróży. Teraz linie anulują np. na najbliższe 4 tygodnie wszystkie loty do Włoch.

"To, co się aktualnie dzieje, przerasta wszelkie dotychczasowe doświadczenia po szokujących wydarzeniach" - zaznacza Federalne Zrzeszenie Niemieckiej Branży Lotniczej.

Spadek popytu na bilety samolotowe jest większy niż w przypadku kryzysu wywołanego epidemią SARS, zamachów terrorystycznych 11 września 2001 czy światowego kryzysu gospodarczego 2008/2009.

Reklama

Aby złagodzić finansowe skutki spadku popytu na bilety samolotowe, wiele linii drastycznie zredukowało swoje rozkłady lotów. Lecz jeszcze zanim Komisja Europejska we wtorek (10.03.2020) zawiesiła tzw. regulację slotów dla europejskich linii lotniczych, wiele samolotów startowało prawie pustych. Winna tego była obowiązująca zasada, że przewoźnicy muszą wykorzystać przynajmniej 80 proc. przysługujących im uprawnień do startów i lądowań na dużych lotniskach, by nie utracić tych atrakcyjnych slotów na następny sezon.

Nowa regulacja UE umożliwia teraz zawieszenie tej zasady na czas kryzysu wywołanego koronawirusem.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Szybka reakcja Brukseli

- Ta czasowa regulacja pomoże naszej branży i ochronie środowiska - podkreśla szefowa KE Ursula von der Leyen. To złagodzi nieco finansową presję, szczególnie w mniejszych liniach lotniczych i pozwoli zapobiec przelotom-widmo prawie pustych maszyn.

Rząd RFN z zadowoleniem przyjął tę decyzję, ponieważ pozwoli ona liniom, by także w czasach kryzysu utrzymać atrakcyjne sloty.

- Przeloty prawie pustych samolotów byłyby idiotyzmem pod względem ekonomii i polityki klimatycznej - zaznaczył koordynator niemieckiego rządu ds. lotnictwa i aeronautyki Thomas Jarzombek. Zawieszenie tej zasady, dające liniom lotniczym więcej pola do manewru, jest słusznym i pragmatycznym rozwiązaniem.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

W przypadku przelotów do Chin i Hongkongu koordynatorzy UE już uzgodnili, że linie lotnicze w odniesieniu do rygoru wykorzystywania slotów mogą powołać się na "siłę wyższą" i zachować swoje sloty.

dpa / ma, Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: linie lotnicze | koronawirus | COVID-19
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »