Do Senatu bez okręgów

Sejmowa podkomisja komisji ustawodawczej, pracująca nad projektem nowelizacji Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, zdecydowała, że nie znajdą się w nim przepisy wprowadzające jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu.

Sejmowa podkomisja komisji ustawodawczej, pracująca nad projektem nowelizacji Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu, zdecydowała, że nie znajdą się w nim przepisy wprowadzające jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu.

W ubiegłym tygodniu Komisja Ustawodawcza odrzuciła sprawozdanie podkomisji z prac nad prezydenckim projektem noweli Ordynacji wyborczej do Senatu wprowadzającym jednomandatowe okręgi w wyborach do Senatu i zdecydowała, że podkomisja przygotuje własny projekt nowelizacji Ordynacji wyborczej - na bazie poprzedniego sprawozdania. Posłowie zdecydowali się na ten krok, by uniknąć ewentualnego zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

W trakcie prac nad prezydenckim projektem nowelizacji dołączono do projektu poprawki wykraczające poza materię pierwotnego projektu. Chodzi m.in. o poprawkę posła Eugeniusza Kłopotka (PSL) wprowadzającą w wyborach do Sejmu metodę liczenia głosów St. Lague`a, premiującą ugrupowania, które zyskują w wyborach małe i średnie poparcie.

Do projektu trafiło również wiele zmian w ordynacjach wyborczych koniecznych w razie zorganizowania w jednym terminie wyborów prezydenckich i parlamentarnych, a także zmieniające zasady przyznawania dotacji.

Posłowie zdecydowali o przedstawieniu własnego projektu zmian w ordynacjach wyborczych, aby - jak powiedział poseł Stanisław Rydzoń (SLD) - szybko wprowadzić niezbędne przepisy umożliwiające jednoczesne przeprowadzenie wyborów parlamentarnych i prezydenckich. W ocenie natomiast posłów PiS i PO chodzi o wprowadzenie pod obrady Sejmu projektu zmieniającego metodę przeliczania głosów na mandaty, przy jednoczesnym pozbyciu się przepisów o jednomandatowych okręgach wyborczych w wyborach do Senatu.

Wojciech Szarama (PiS) na posiedzeniu podkomisji podkreślał, że była ona powołana do pracy nad projektem prezydenckim, teraz ma zaś pracować nad "politycznym projektem dwóch ugrupowań - SLD i PSL". Mimo to, podkomisja rozpoczęła prace. W głosowaniu posłowie zadecydowali o niewłączaniu do projektu przepisów wprowadzających jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do Senatu.

Reklama

Aneta Mościcka

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: NAD | posłowie | wyborczej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »