Dobre dane z rynku pracy

We wrześniu 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,0% r/r i wyniosło 5593,5 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,1% r/r i wyniosło 4059,19 zł.

Zatrudnienie we wrześniu co prawda odnotowało nieznaczny 1-procentowy wzrost, ale jak podkreślają eksperci jest to naturalny efekt wyhamowania prac sezonowych w tym okresie. O oferty pracodawców nie musimy się obawiać.

Rozpędzona gospodarka w pierwszym półroczu tego roku przełożyła się na powstanie 347 tysięcy nowych miejsc pracy, co oznacza wzrost o 7,5% r/r. Rosną też wynagrodzenia, przy utrzymującej się deflacji, co w długoterminowej perspektywie może zmniejszyć skalę emigracji zarobkowej z Polski.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu zatrudnienie wyniosło 5593,5 tys. a więc o 1 % więcej niż przed rokiem (5537,3 tys.) i więcej niż w sierpniu br. (5588,4 tys.). Jak zauważa ekspert Work Service SA ten nieznaczny wzrost jest efektem sezonowości.

Reklama

- Wrzesień to miesiąc, gdy kończy się czas prac sezonowych i następuje delikatne wyhamowanie nowych rekrutacji. To główny czynnik wpływający na jedynie 1-procentowy wzrost zatrudnienia. Jednak patrząc na długoterminową perspektywę, to wyraźnie widać, że sytuacja na polskim rynku pracy systematycznie poprawia się. Utrzymujący się wzrost gospodarczy przełożył się na powstanie ponad 347 tys. nowych miejsc pracy w pierwszym półroczu bieżącego roku.

To o 7,5%, a więc niemal 24 tys. nowych wakatów więcej niż w analogicznym okresie minionego roku - tłumaczy Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. - Większa liczba miejsc pracy powoduje, że Polacy coraz częściej są zdolni znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie w kraju i w mniejszym stopniu chcą szukać pracy za granicą.

Nasz najnowszy raport "Migracje zarobkowe Polaków" pokazał, że o 1/4 spadł odsetek osób, które rozważają emigrację zarobkową oraz potwierdził, że decyzja o wyjeździe w bardzo nieznacznym stopniu wynika z niemożności znalezienia pracy na rodzimym rynku. Jest ona spowodowana przede wszystkim chęcią osiągania wyższych płac za granicą - dodaje Tomasz Hanczarek.

Obok wzrastającej liczby miejsc pracy, polscy pracownicy mogą cieszyć się z rosnących płac. We wrześniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 4059,19 - co oznacza wzrost o ponad 4% rok do roku.

- Polacy odczuwają poprawę kondycji gospodarki i chcą, aby przekładała się ona w większym stopniu także na ich płace. Są też świadomi zarobków za granicą i dążą do tego, by osiągać podobne wynagrodzenia. Dlatego presja płacowa rośnie. Odpowiedź na nią i podnoszenie płac, w połączeniu z rosnącą dostępnością zatrudnienia powinny skutecznie hamować plany emigracyjne Polaków - podsumowuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Wynagrodzenie we IX rdr wzrosło o 4,1 proc. - GUS

Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.059,2 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 4,1 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

w PLN zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
WYNAGRODZENIE 4.059,2 4,1 0,9
konsensus PAP --- 3,4 0,2
w tys. zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
ZATRUDNIENIE 5.593,5 1,0 0,1
konsensus PAP --- 1,0 0,1

Silne, ale przejściowe przyspieszenie wzrostu płac

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła we wrześniu do 4,1% r/r wobec 3,4% w sierpniu, kształtując się znacząco powyżej naszej prognozy (3,5%) i konsensusu rynkowego (3,4%). Uważamy, że silne przyspieszenie wzrostu płac było najprawdopodobniej efektem przesunięć wypłat zmiennych składników wynagrodzenia w niektórych działach sektora przedsiębiorstw. W związku z tym oczekujemy, że w październiku roczna dynamika płac obniży się, zbiegając w stronę krótkookresowego trendu (ok. 3,5%).

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły we wrześniu o 4,9% r/r wobec 4,0% w sierpniu, co było efektem spadku inflacji CPI (do -0,8% r/r we wrześniu wobec -0,6% w sierpniu, por. MAKROpuls z 15.10.2015) oraz zwiększenia nominalnej dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

Dzisiejsze dane sygnalizują przyspieszenie konsumpcji w III kw.

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się we wrześniu o 5,5 tys. m/m wobec wzrostu o 4,6 tys. w sierpniu. W efekcie, roczna dynamika zatrudnienia nie zmieniła się we wrześniu w porównaniu do sierpnia i wyniosła 1,0%. Na podstawie wrześniowych danych szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło 6,0% r/r we wrześniu wobec 5,3% w III kw. i 5,2% w II kw., co stanowi wsparcie dla naszej prognozy konsumpcji w III kw. (3,2% r/r wobec 3,0% w II kw.).

Rynek pracy zbliża się do równowagi

Naszym zdaniem stabilizacja dynamiki zatrudnienia sygnalizuje, że rynek pracy w Polsce zbliża się do stanu równowagi. Wskazują na to również narastające trudności przedsiębiorstw ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników.

Oczyszczony z wpływu czynników sezonowych wskaźnik GUS ilustrujący barierę rozwoju w postaci niedoboru wykwalifikowanych pracowników w przemyśle ukształtował się w III kw. br. na poziomie najwyższym od IV kw. 2008 r., a analogiczny indeks dla sektora usług osiągnął najwyższą wartość od I kw. 2009 r. Z kolei obliczany przez nas indeks restrykcyjności rynku pracy (liczba ofert pracy dzielona przez liczbę bezrobotnych) był w sierpniu br. najwyższy od co najmniej stycznia 2001 r.

Naszym zdaniem mimo stopniowego powrotu do równowagi na rynku pracy znaczące przyspieszenie realnej dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw w najbliższych miesiącach jest mało prawdopodobne.

Dynamika ta będzie ograniczana przez oczekiwany przez nas wzrost inflacji oraz migracje powrotne w budownictwie i tych branżach w przemyśle i usługach, w których popyt na pracowników o wysokich kwalifikacjach jest relatywnie niski. Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym presję na wzrost płac będzie napływ imigrantów z Ukrainy. Zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w I poł. br. ponad 400 tys. pracodawców zgłosiło zamiar powierzenia pracy Ukraińcom, o ok. 30 tys. więcej niż w całym 2014 r. Dzisiejsze dane są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rynku długu.

Krystian Jaworski

Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »