Dramat: Polsce zostało tylko osiem lat!

Polskiej gospodarce zostało osiem lat na zmianę sposobu kierowania i wsparcie projektów innowacyjnych - uważa profesor Jerzy Hausner.

Członek Rady Polityki Pieniężnej zaprezentował dziennikarzom raport pod nazwą "Kurs na innowacje. Jak wyprowadzić Polskę z rozwojowego dryfu". Hausner - ekonomista i szef zespołu który przygotował raport podkreślał , że najbliższa unijna perspektywa finansowa na lata 2014 - 2020, to prawdopodobnie ostatni okres silnego wsparcia dla polskiej gospodarki ze środków europejskich i trzeba ten czas wykorzystać:

Jerzy Hausner podkreśla, że zmiany są konieczne już teraz. W przeciwnym razie pieniądze z kolejnego okresu finansowego zostaną wydane na utrwalanie obecnej sytuacji, a nie na wprowadzanie innowacji.

Reklama

Według autorów raportu polska gospodarka potrzebuje między innymi rezygnacji ze scentralizowanego modelu kierowania i kierowania pieniędzy z Unii do firm, które naprawdę realizują innowacyjne przedsięwzięcia. Konieczne jest również umożliwienie społeczeństwu wzięcia aktywnego udziału w dyskusji publicznej, na przykład przez uruchomienie niekomercyjnych portali społecznościowych.

Raport "Kurs na innowacje. Jak wyprowadzić Polskę z rozwojowego dryfu" przedstawiła we wtorek Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej. Raport przygotował zespół w składzie: dr Tomasz Geodecki (UEK), prof. dr hab. Grzegorz Gorzelak (UW), dr hab. prof. UJ Jarosław Górniak (UJ), prof. dr hab. Jerzy Hausner (UEK), dr hab. Stanisław Mazur (UEK), prof. dr hab. Jacek Szlachta (SGH) oraz prof. dr hab. Janusz Zaleski (IMGW/Politechnika Wrocławska).

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

__ _ _ _ _ _

OPINIA

Zdaniem Pracodawców RP przyszłość należy do krajów, które są liderami w innowacyjności. Do tego niezbędna jest współpraca na linii nauka - biznes. - Nasze państwo jednak nie spieszy się do pomocy przedsiębiorcom, mimo że innowacyjność to narzędzie, które jest w stanie zapewnić wzrost konkurencyjności na rynku - twierdzi ekspert Pracodawców RP, Urszula Milewska-Marzyńska.

Pracodawcy RP przypominają, że Unia Europejska zachęca, by środki na rozwój innowacyjności wynosiły 3 proc. PKB. Tymczasem w przypadku Polski są to wydatki rzędu 0,58 proc. PKB. Nic dziwnego, że nasz kraj wypada na tle innych europejskich państw poniżej średniej.

- Aktywność patentowa Polski jest na bardzo niskim poziomie. Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, w 2010 r. zgłosiliśmy 343 wnioski, czyli prawie 100-krotnie mniej niż Niemcy (ponad 33 tys. wniosków patentowych) i 35-krotnie mniej niż Francja (prawie 12 tys). Dla porównania, w tym samym czasie Japonia zgłosiła 42 tys. wniosków, a Stany Zjednoczone ponad 60 tys. W świetle tych danych pozytywny jest jedynie fakt, że w ostatnich latach liczba wniosków z Polski rośnie. W roku 2010 była ona 3-krotnie wyższa niż 10 lat temu - podkreśla ekspert Pracodawców RP, Urszula Milewska-Marzyńska.

Ekspert Pracodawców RP podkreśla przy tym, że tylko dzięki innowacyjności przedsiębiorstw można w dalszej perspektywie konkurować na europejskim i światowym rynku. Aby to osiągnąć niezbędne jest zwiększenie środków, które mogą zostać przeznaczone na innowacje. Rozwój relacji pomiędzy ośrodkami naukowymi a przedsiębiorcami ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której badania nie będą przeprowadzane w oderwaniu od potrzeb rynku.

- Należy inwestować w szkolnictwo, które będzie kształcić młodych naukowców gotowych do rozwoju innowacyjnej gospodarki. Potrzebne jest połączenie naukowego myślenia z podejściem biznesowym i w tym celu niezbędne jest przygotowywanie takich rozwiązań, które będą spełniać oczekiwania konsumentów i znajdą swoje miejsce na rynku - uważa Urszula Milewska-Marzyńska.

Pracodawcy RP

IAR/PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowe technologie | polska gospodarka | Polska | gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »