Dziś wielki test o Europie! Sprawdź się!

Dziś o 20.25 zapraszamy przed ekrany telewizorów do programu 1 TVP, na Wielki Test o Europie zrealizowany we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. To pierwszy sprawdzian wiedzy Polaków o funduszach europejskich i Europie.

Na przygotowane przez ekspertów pytania odpowiadać będą walczący o 30 tysięcy złotych zawodnicy z trzech miast: Bochni, Zielonej Góry i Zamościa, a także zaproszeni do warszawskiego studia specjalni goście - artyści, dziennikarze, politycy i sportowcy, m.in. Ania Wyszkoni, Alicja Węgorzewska, Paolo Cozza, Monika Richardson, Kevin Aiston, Sylwia Bogacka, Adrian Zieliński, Czesław Lang i Redbad Klynstra.

QUIZ: Sprawdź swoją wiedzę o Unii Europejskiej!

Zwycięzcy będą mogli przeznaczyć wygraną na szczytny cel. Zmaganiom towarzyszyć będą występy gwiazd polskiej estrady, m.in. Marcina Wyrostka i Mezo z jego zespołem z "Bitwy na głosy". W studiu w Warszawie program poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś, a zawodników rywalizujących w innych miastach wspierać będą Marek Zając, Radek Brzózka i Beata Chmielowska-Olech.

Reklama

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym programie, zaglądaj na stronę www.testoeuropie.tvp.pl

Wyniki ankiety "Czym są fundusze europejskie?"

Większość naszych internautów doskonale orientuje się, czym są fundusze europejskie i na jaki cel są one przeznaczone - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal INTERIA.PL. W okresie jednego tygodnia w badaniu wzięło udział ponad 2400 osób.

Analiza wyników ankiety jednoznacznie wskazuje, że prawie 80 proc. naszych ankietowanych (ponad 1840 osób) wie, że fundusze europejskie są środkami unijnymi przeznaczonymi na rozwój regionów. Odmiennego zdania było poniżej 20 proc. naszych ankietowanych, w tym na walkę z biedą wskazało 235 osób oraz podobnie 222 osób na plany zagospodarowania przestrzennego. Niewielki procent ankietowanych wskazało na walkę z bezrobociem - 53 osób oraz inwestycje drogowe - 51osób.

Jak Polska korzysta z funduszy?

Unia Europejska chcąc, by nasz kraj dogonił inne państwa wspólnoty, oferuje różne tego typu formy pomocy. Fundusze unijne są atrakcyjnym narzędziem realizacji polityki regionalnej UE. Nakierowanie funduszy skupia się przede wszystkim na wspieraniu regionów słabiej rozwiniętych. Polska efektywnie korzysta z tych środków.

Narodowa Strategia Spójności określa priorytety i obszary ich wykorzystania oraz system wdrażania funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR),

Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz Funduszu Spójności w ramach budżetu Wspólnoty na lata do 2013 r. Obok działań o charakterze prawnym, fiskalnym i instytucjonalnym cele NSRO są realizowane za pomocą Programów Operacyjnych (PO), zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), zarządzanych przez zarządy poszczególnych województw i projektów współfinansowanych ze strony instrumentów strukturalnych.

opr. czib

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: europ | test | wielki | Ministerstwo Rozwoju | Wielki test o Europie | test
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »