EBC nie zmienił stóp procentowych

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał w czwartek bank w komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc., a stopa oprocentowania depozytów - 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał w czwartek bank w komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc., a stopa oprocentowania depozytów - 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Słabość w gospodarce strefy euro będzie panować we wczesnym okresie 2013 roku - ocenił w czwartek Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego. Jego zdaniem ryzyka dla poziomu inflacji są "zbalansowane", a presja inflacyjna pozostaje ograniczona.

"Słabość w gospodarce strefy euro będzie panować we wczesnym okresie 2013 roku" - powiedział Draghi w czasie konferencji po posiedzeniu EBC w sprawie stóp procentowych. Jego zdaniem gospodarka będzie się odbudowywać stopniowo. "Ryzyka ekonomiczne dla strefy euro pozostają po stronie osłabienia" - dodał.

Draghi ocenił, że ryzyka dla poziomu inflacji są "zbalansowane", a presja inflacyjna pozostaje ograniczona.Prezes EBC zapewnił, że bank będzie monitorował poziom euro pod kątem ryzyk inflacyjnych. "Nastroje stabilizują się na niskich poziomach" - powiedział. "Badania EBC potwierdzają niski popyt na kredyty w IV kwartale" - dodał.EBC zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc.

Reklama

- - - - - -

Komentarz Home Brokera

Po kilku słabych dniach na europejskich parkietach następuje dziś poprawa koniunktury. Nie ma ku temu bezpośredniego powodu poza tym, że giełdy w USA przez poprzednie sesje nie poddawały się narastającemu na Starym Kontynencie pesymizmowi. Ruch w górę cen europejskich akcji nie jest jednak na tyle duża, by mówić o czymś więcej niż odreagowaniu.

O losach czwartkowych notowań zdecydują zapewne decyzje banków centralnych w Europie. Tym razem to sygnały płynące ze strony Banku Anglii mogą być istotniejsze niż komentarze Europejskiego Banku Centralnego. Tłem dla tych decyzji jest przesłanie Marka Carneya do brytyjskich parlamentarzystów, który w lipcu przejmie stery Banku Anglii. Napisał w nim o uwarunkowaniach odchodzenia od polityki skupu aktywów. Jest zdania, że odchodzenie od takiej polityki musi się odbywać w sposób wzmacniający zaufanie odbiorców polityki monetarnej. Podkreśla, że chodzi tu o cały proces - od przygotowania, do wdrożenia i ostatecznego wycofania się z niekonwencjonalnej polityki. Wskazuje również na znaczenie celu, jakim jest zachowanie stabilności rynku papierów dłużnych.

Na razie wycofywanie się z tego rodzaju programów to odległa perspektywa, ale inwestorzy są bardzo wyczuleni na wszelkie zapowiedzi zmian w kwestiach polityki monetarnej. Widać to też na polskim rynku, gdzie sygnały o możliwej przerwie w obniżkach stóp procentowych niekorzystnie przekładają się na notowania obligacji. Dziś rentowność 10-latek znów przekracza 4 proc. i przebija się przez przeciętny poziom z ostatnich 3 miesięcy. To sugeruje zmianę średniookresowej tendencji na zwyżkową. Coraz bardziej realne staje się dotarcie do 4,2 proc.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

* Wszelkie sygnały o zmianach w dotychczasowej polityce banków centralnych są nerwowo odbierane na rynkach ryzykownych aktywów;

* Niemieckie budownictwo w styczniu wykazywało wciąż oznaki spowolnienia koniunktury.

Zespół analiz Home Brokera

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | EBC | stopa | stopy | stopa procentowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »