EBC niewiele może zrobić

Europejski Banki Centralny a wcześniej Bank centralny Anglii (BoE) nie zmieniły stóp procentowych. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,75 proc., a stopa depozytowa - 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Gospodarka strefy euro słabnie, a presje inflacyjne powinny pozostać ograniczone - ocenił w czwartek prezes EBC Mario Draghi. Powtórzył, że EBC jest gotowy podjąć operację OMT.

- Naturalnie, prognozy dla gospodarki są rewidowane w dół i rysuje się obraz słabszej gospodarki. (...) Ryzyka dla perspektyw gospodarki są od dołu, a presje inflacyjne powinny pozostać ograniczone - powiedział Draghi. W przyszłym miesiącu EBC opublikuje nową prognozę wzrostu PKB i inflacji w strefie euro.

"EBC jest gotowy podjąć operację OMT, co pomoże uniknąć ekstremalnych scenariuszy" - powiedział Draghi, podkreślając, że decyzja należy do Hiszpanii.

Reklama

EBC poinformował we wrześniu o wprowadzeniu programu skupu obligacji, zakładającego nieograniczony, sterylizowany skup aktywów. Cel programu Draghi określił jako przywrócenie prawidłowego funkcjonowania polityki monetarnej w strefie euro.

W ramach nowego programu EBC będzie skupował obligacje z rynku wtórnego o terminie zapadalności do 3 lat. EBC uruchomi skup tylko wówczas, gdy któryś z członków strefy euro podpisze list intencyjny z trojką i przyjmie na siebie określone zobowiązania, których realizacja jest nadzorowana przez trojkę, a fundusz EFSF/ESM zaangażuje się w skup długookresowych obligacji na rynku pierwotnym.

- Nie dyskutowaliśmy o tym, co będziemy robić w polityce pieniężnej w przyszłym roku - powiedział Draghi.

W czwartek Rada Prezesów EBC, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 0 proc.

Zdaniem analityków ING Banku prezes Draghi może niewiele zrobić dla poprawy nastawienia wobec euro. Język może być gołębi, ale nie spodziewamy się cięć. Naszym zdaniem może ono mieć miejsce przed końcem roku, uważamy że dopiero później nastąpi aktywacja OMT.

Najpierw to Hiszpania odraczała moment zgłoszenia się po pomoc (która to prośba aktywowałaby OMT) bo sama zapowiedź dała spadek rentowności ich papierów. Teraz to Niemcy nie zachęcają, bo są tarcie w koalicji rządu Merkel i chcą to załatwić w jednym pakiecie z pomocą dla Grecji aby zmniejszyć rozgłos i koszty polityczne. Dzisiaj duża aukcja hiszpańskich papierów, powinna pójść raczej dobrze.

Przed decyzją wspólna waluta osłabiła się do dolara o 0,3 proc. do 1,2736 USD na rynku międzybankowym w Londynie. Wcześniej kurs spadł do 1,2720 USD za euro, najniżej od 7 września.

_ _ _ _ _

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu swojego posiedzenia. Benchmarkowa stopa procentowa wynosi nadal 0,50 proc. Analitycy oczekiwali właśnie takiej decyzji BoE Bank utrzymał target zakupu aktywów na poziomie 375 mld funtów, czego spodziewali się też analitycy.

Odwrót od złotego

Zapowiedzi rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych osłabiają w dalszym ciągu złotego. Rynek długu czeka na wynik aukcji nowego benchmarku pięcioletniego. W środę RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb. W komunikacie po posiedzeniu Rada zapowiedziała dalsze obniżki, jeśli koniunktura będzie słaba, a presja inflacyjna pozostanie ograniczona. Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych w listopadzie o 25 pb jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka. "Choć komunikat RPP jest gołębi i sugeruje kolejną obniżkę stóp procentowych w grudniu, listopadowe dane mogą być zbyt dobre, aby przypieczętować większą skalę rozluźnienia niż ta, która się już wyceniła.

OPINA

Obniżka stóp procentowych o 25 pb w grudniu jest prawdopodobna - wynika z komentarzy ekonomistów zagranicznych banków do listopadowej decyzji RPP o obniżce stóp procentowych.

"Spodziewamy się kolejnej obniżki w grudniu, a potem jeszcze jednej w I kw. 2013 r. Wciąż oczekujemy ograniczonego cyklu łagodzenia, który do końca I kw. 2013 r. sprowadzi główną stopę procentową do 4,0 proc., czyli spodziewamy się mniejszych obniżek niż o 100 pb obecnie wyceniane przez rynek" - napisano w komentarzu Goldman Sachs.

Ekonomiści GS zaznaczają, że jeżeli dane z gospodarki będą rozczarowujące, albo inflacja będzie spadać bardziej od oczekiwań, wówczas RPP może dokonać kolejnych obniżek po I kw. 2013 r.

Także ekonomiści Capital Economics spodziewają się obniżki na grudniowym posiedzeniu. Na wysokie prawdopodobieństwo obniżki w grudniu wskazują także Bank of America/Merrill Lynch.

"Spodziewamy się, że NBP w przyszłym miesiącu obniży stopy o 25 pb, a w pierwszych miesiącach przyszłego roku nastąpią kolejne obniżki o 50 pb. Istnieje ryzyko, że cięcia będą głębsze" - napisano w raporcie Capital Economics.

CE prognozuje, że dynamika PKB w III kw. wyniosła 1,8 proc. rdr. "Prognozy NBP oraz ton komunikatu są spójne z naszą prognozą obniżek o kolejne 100 pb do końca 2013 r. Obniżka o 25 pb w grudniu jest prawdopodobna" - napisano w raporcie BofA/ML.

Danske bank z kolei prognozuje, że w perspektywie sześciu miesięcy RPP obniży stopy o 75 pb, a obniżka w grudniu o 25 pb jest "bardzo prawdopodobna".

Natomiast Royal Bank of Scotland ocenia, że inflacja będzie wyższa niż prognozuje NBP, a RPP obniży stopy procentowe o jedyne 25 pb. "Spodziewamy się, że w horyzoncie dwóch lat inflacja będzie wyższa niż prognozuje bank centralny (...). Zgodnie z naszymi prognozami inflacji, spodziewamy się jeszcze tylko jednej obniżki o 25 pb" - napisano w komentarzu RBS.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »