Eksperci: Wzrost gospodarczy w Niemczech słabnie

Wzrost gospodarczy w Niemczech słabnie - wynika z prognozy przedstawionej przez radę ekspertów ekonomicznych.

Wzrost gospodarczy w 2018 r. wyniesie w Niemczech 1,6 proc. - wynika z dorocznego raportu rady ekspertów ekonomicznych zwanych potocznie gospodarczymi mędrcami . Jeszcze na wiosnę ekonomiści spodziewali się wzrostu rzędu 2,3 proc. W 2019 r. wzrost gospodarczy ma wynieść około 1,5 proc. Poprzednia prognoza z marca br. mówiła o 1,8 proc. Tym samym prognoza mędrców jest niższa od oficjalnej prognozy niemieckiego rządu. Według niej zarówno w 2018, jak i w 2019 r. wzrost gospodarczy ma wynieść każdorazowo 1,8 proc.

- Niepewna przyszłość globalnego systemu gospodarczego i zmiany demograficzne stawiają niemiecką gospodarkę przed wielkimi wyzwaniami - oświadczył przewodniczący rady ekspertów Christoph Schmidt. Dlatego Republika Federalna znajduje się pod względem gospodarczo-politycznym na rozdrożu - dodał. Na płaszczyźnie międzynarodowej chodzi przede wszystkim "o niepewną przyszłość multilateralnego porządku gospodarczego świata", a na płaszczyźnie narodowej o starzenie się społeczeństwa.

Reklama

Elementy ryzyka

"Niemiecka gospodarka znajduje się w fazie najdłuższego wzrostu w historii lat powojennych" - czytamy w raporcie. Jako elementy ryzyka wymieniane są tam wojna celna, nieuporządkowane opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię oraz powrót kryzysu euro.

- Z powodu konfliktów handlowych, problemów produkcyjnych przemysłu motoryzacyjnego i malejących mocy przerobowych należy liczyć się z osłabieniem wzrostu gospodarczego - wyjaśniła członkini rady Isabel Schnabel.

Jako antidotum ekonomiści zalecają niemieckiemu rządowi m. in. zwiększenie konkurencyjności inwestycyjnej na poziomie międzynarodowym poprzez obniżenie podatków oraz całkowite zlikwidowanie tzw. podatku solidarnościowego wprowadzonego w latach dziewięćdziesiątych na rzecz odbudowy nowych krajów związkowych RFN.

Mędrcy zalecają też Unii Europejskiej "przeciwstawianie się protekcjonizmowi i agresywnej polityce handlowej prezydenta USA Donalda Trumpa. Unia Europejska powinna w ramach reguł Światowej Organizacji Handlu rozważyć działania odwetowe, by w wiarygodny sposób ukarać łamanie obowiązujących reguł" - napisali ekonomiści. Jak dodali, sytuacja nie jest jednak porównywalna z wojną handlową z lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku.

(AFP/du), Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: PKB | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »