Eksport Polski na Ukrainę zniżkował o 19 procent, do Rosji o 5 procent

- Nasi przedsiębiorcy odnajdują się już lepiej po pierwszym szoku na rynku rosyjskim, oczywiście kosztem rentowności, bo realizują mniejsze marże niż poprzednio. Ale bardzo ważne jest to, by nie dać się "wypchnąć" z tych rynków (rosyjskiego i ukraińskiego - PAP) przez tańsze produkty z innych kierunków - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Janusz Piechociński, szef resortu gospodarki.

- W pierwszym kwartale br. wartość polskiego eksportu na Ukrainę spadła rok do roku o 18,7 proc., a do Rosji o ok. 4,8 proc. - poinformował Piechociński. Dodał, że jest to spowodowane osłabieniem hrywny i rubla.

Jak podkreśla Ministerstwo Gospodarki, Rosja jest dla Polski drugim po Unii Europejskiej rynkiem eksportowym, a Ukraina zajmuje 8. miejsce wśród najważniejszych polskich rynków eksportowych.

W eksport do Rosji jest zaangażowanych ponad 9 tys. firm działających w Polsce, a na Ukrainę - ok. 12 tys. polskich przedsiębiorstw.

Reklama

Według resortu polskie firmy zwracają uwagę na spadek zamówień ze strony ukraińskich kontrahentów oraz problemy z płatnościami. W przypadku utrzymania się niestabilnej sytuacji na Ukrainie przedstawiciele polskich eksporterów i inwestorów widzą zagrożenie dla swoich interesów.

- Spowolnienie w polskim eksporcie do Rosji i Ukrainy jest skutkiem tendencji spadkowych w rosyjskiej i ukraińskiej gospodarce. W szczególności na wyniki polskiego eksportu do tych krajów negatywnie wpływa występujące od początku roku osłabienie rubla i hrywny. Na te negatywne tendencje gospodarcze nakładają się również obawy polskich przedsiębiorców wynikające z nieprzewidywalności dalszych konsekwencji kryzysu ukraińsko-rosyjskiego - dodał resort gospodarki.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Rosji | 19+ | Polskie | eksport do Rosji | Janusz Piechociński
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »