Fitch: Sekurytyzacja w Polsce

Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa opublikowała raport "Sekurytyzacja w Polsce", który przedstawia obecną sytuację i możliwości rozwoju sekurytyzacji w Polsce. Raport, stanowiący rodzaj komentarza o sekurytyzacji, która wciąż znajduje się we wczesnym stadium rozwoju w Polsce, skierowany jest do potencjalnych inwestorów, inicjatorów transakcji i aranżerów (organizatorów).

Fitch Ratings, międzynarodowa agencja ratingowa opublikowała raport "Sekurytyzacja w Polsce", który przedstawia obecną sytuację i możliwości rozwoju sekurytyzacji w Polsce. Raport, stanowiący rodzaj komentarza o sekurytyzacji, która wciąż znajduje się we wczesnym stadium rozwoju w Polsce, skierowany jest do potencjalnych inwestorów, inicjatorów transakcji i aranżerów (organizatorów).

Agencja Fitch Ratings, za pośrednictwem swojego oddziału w Warszawie - Fitch Polska, dostrzega wzrastające zainteresowanie na polskim rynku organizowaniem transakcji sekurytyzacji zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych. Pomimo, że sekurytyzacja nie znalazła jeszcze "swojego miejsca" w polskich regulacjach prawnych, widoczne jest zwiększone zainteresowanie tego typu transakcjami ze strony wielu uczestników rynku, w tym prywatnych instytucji finansowych, innych krajowych inicjatorów, jak również polskich władz regulujących różne sektory.

Powód zainteresowania jest zrozumiały - szereg czynników, które zachęcają i propagują korzystanie z sekurytyzacji. W ciągu kilku ostatnich lat nastąpił znaczny wzrost aktywów banków, szczególnie w zakresie pożyczek konsumenckich na zakup samochodów, kredytów indywidualnych i kart kredytowych. To, w połączeniu z wysokim poziomem należności nieregularnych w aktywach krajowych instytucji finansowych, zapewnia wystarczający poziom odpowiednich aktywów dla transakcji sekurytyzacji. Włączenie Polski w struktury Unii Europejskiej przewidywane na 2004r. dostarczy dalszych impulsów. Akcesja spowoduje nie tylko wzrost inwestycji w projekty infrastrukturalne, zwiększający zapotrzebowanie na finansowanie różnego typu projektów w tym dróg i lotnisk, ale również ścisłą kontrolę budżetu Państwa, zmuszającą do poszukiwania źródeł pozabilansowego finansowania. A w przyszłości dojdą do tego dodatkowe korzyści związane z przystąpieniem do strefy euro.

Reklama

Do tej pory, na rynku pojawiły się trzy transakcje sekurytyzacji - programy krótkoterminowych papierów dłużnych zabezpieczonych należnościami handlowymi od polskich szpitali. Transakcje te mają stosunkowo niewielką wartość, jak na standardy międzynarodowe. Rozpoczęły się już przygotowania większych transakcji, z których jedna będzie dotyczyć aktywów sektora energetycznego. Transakcja ta może stać się pierwszą znaczącą polską transakcją uplasowaną na rynku międzynarodowym, a przy wsparciu ze strony rządu, może spowodować wprowadzenie oczekiwanych zmian w ustawodawstwie, ułatwiających organizowanie transakcji sekurytyzacji.

Jednak mimo dużego zainteresowania inwestorów i inicjatorów, oraz mimo znaczących aktywów nadających się do transakcji sekurytyzacji, okazuje się, że możliwości stworzenia odpowiednich przepisów prawnych dopiero ostatnio zostały faktycznie wzięte pod uwagę. Uczestnicy rynku muszą mieć świadomość, że nadal istnieją przeszkody na polskim rynku, m.in. obowiązek płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży wierzytelności do spółki specjalnego przeznaczenia (SPV); tajemnica bankowa; niepewność odnośnie braku konsolidacji aktywów SPV z aktywami inicjatora; problemy i koszty związane z rejestracją zastawu. Te wszystkie kwestie (oraz wiele innych) zostały podniesione przez Związek Banków Polskich, który zaproponował zmiany w prawie ułatwiające przeprowadzanie transakcji sekurytyzacji aktywów.

Podsumowując, Fitch jest zdania, że pojawienie się większej ilości transakcji sekurytyzacji poddawanych ocenom ratingowym jest tylko kwestią czasu. Więcej informacji na temat różnych aspektów sekurytyzacji na polskim rynku zawiera raport "Securitisation in Poland", który dostępny jest w wersji angielskiej na lokalnej stronie Fitch Polska S.A.: www.fitchpolska.com.pl, na stronie www.fitchratings.com oraz bezpośrednio u wymienionych poniżej analityków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fitch | agencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »