Grecja to tylko początek

Echa greckiego kryzysu nie milkną i wiele wskazuje na to, że status quo zostanie zachowany, aż do pozornego rozwiązania konfliktu - przynajmniej w sferze medialnej. Rzeczywiste przezwyciężenie impasu wymaga bowiem głębokich reform strukturalnych helleńskiej gospodarki, a także - co może okazać się dużo trudniejsze - zmiany mentalności Greków od lat karmionej "darmowym" pieniądzem.

Choć większość inwestorów źródła wszelkich niepowodzeń Eurostrefy upatruje w Atenach, na horyzoncie pojawiają się kolejne problemy, być może o wiele groźniejsze niż grecka nieudolność. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Eurostat, portugalski dług w stosunku do PKB osiągnął poziom 130 proc., z czego aż 70 proc. jest w rękach zagranicznych inwestorów.

Pomimo wypełnienia zadań postawionych przez Komisję Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, portugalskim władzom, rząd w Lizbonie nadal boryka się z mizernym wzrostem gospodarczym (w poprzednim kwartale jedynie 0.4 proc), co może przyczynić się do dalszego pogłębiania zapaści w tamtejszym systemie finansów publicznych. Pojawiły się już pierwsze symptomy iberyjskiego kryzysu - oprocentowanie portugalskich obligacji skarbowych wzrosło do 2.7 proc.

Reklama

Rytm dzisiejszych notowań w dalszym ciągu wybijać będą spekulacje w kontekście greckiego kryzysu, który już położył się cieniem na nastrojach niemieckich inwestorów: zgodnie z opublikowanymi dziś danymi, wskaźnik ifo wyniósł 107.4 pkt., co było wynikiem gorszym od spodziewanego.

Popołudniu warto obserwować informacje napływające zza Oceanu, gdzie inwestorzy poznają wartość wskaźnika PKB w USA. Wiele wskazuje na to, że sytuacja na parze EURUSD nadal stwarzać będzie szereg wyraźnych możliwości inwestycyjnych.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: Grecja | początki | Portugalia | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »