GUS: Inflacja we wrześniu wyniosła 3,8 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 3,8 proc. w stosunku do września 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,9 proc. rok do roku i o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z transportem (o 0,8 proc.), mieszkaniem (o 0,2 proc.), a także wzrost cen odzieży i obuwia (o 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 pkt proc., 0,06 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,8 proc.), żywności (o 0,1 proc.) oraz zdrowia (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,06 pkt proc., 0,02 pkt proc. i 0,01 pkt proc." - napisał GUS w komentarzu.

Reklama

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji we wrześniu i sierpniu:

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Morawski: Inflacja reaguje na spadek popytu

Główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacy Morawski o poniedziałkowych danych GUS dotyczących inflacji:

"Inflacja we wrześniu utrzymała się na poziomie 3,8 proc. wobec oczekiwanego przeze mnie poziomu 4 proc. W ciągu miesiąca indeks cen wzrósł o 0,1 proc. Warto zwrócić uwagę, że w trzecim kwartale średnia miesięczna zmiana indeksu cen w kwartale była najniższa od co najmniej dziesięciu lat. Spadek presji cenowej potwierdza również, że inflacja bazowa netto - czyli po odjęciu żywności i energii - spadła we wrześniu do około 1,8 proc. z 2,1 proc. w sierpniu.

Dane są bardzo wyraźnym sygnałem, że ceny reagują na spadek popytu krajowego. Już w październiku inflacja znajdzie się w granicach celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. plus/minus 1 punkt proc., a do wiosny 2013 r. osiągnie środek celu, czyli 2,5 proc.

Przy niskim wzroście płac, stagnacji popytu krajowego i globalnym osłabieniu koniunktury, inflacja nie ma szans na utrzymanie się w pobliżu obecnych poziomów. Poniedziałkowe dane są kolejnym argumentem za obniżeniem stóp procentowych - nawet o 0,5 punktu proc. jednorazowo, choć Rada Polityki Pieniężnej będzie prawdopodobnie poruszała się małymi krokami po 0,25 punktu proc.".

PKPP Lewiatan: Możliwa presja na wzrosty cen żywności

Zastępca dyrektora generalnego PKPP Lewiatan Jacek Adamski o poniedziałkowych danych GUS dotyczących inflacji. We wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem urosły o 0,1 proc.:

"Dane opublikowane przez GUS nie są niespodzianką. Inflacja powinna stopniowo spadać w kolejnych miesiącach. Firmy są coraz mniej skłonne do podnoszenia cen na swoje wyroby. Także wciąż silny złoty amortyzuje zewnętrzne szoki cenowe: energii, a zwłaszcza zbóż i pasz.

Jeśli mieliśmy obawy co do kształtowania się w krótkim okresie wskaźnika inflacji konsumpcyjnej, to dotyczyły one tylko sytuacji na rynku żywności. Wiele wskazuje na to, że pomimo względnie dobrego urodzaju w Polsce przez długie miesiące będziemy mieć do czynienia z presją na wzrost cen żywności.

Spóźniona obniżka stóp procentowych o co najmniej 0,25 punktu procentowego w tym roku wydaje się pewna, zważywszy na hamowanie inflacji i pogłębiające się spowolnienie gospodarcze."

Matysiak: Na koniec roku inflacja może wynieść 3,1 proc.

Analityk Banku Pekao Wojciech Matysiak danych GUS dotyczących inflacji:

"Odczyt ukształtował się poniżej mediany prognoz rynkowych, która zakładała wzrost inflacji do 4,0 proc. Prognozujemy, że inflacja w październiku obniży się lekko - o około 0,1 punktu procentowego. Szacujemy też, że w kolejnych miesiącach spadek inflacji przybierze na sile i na koniec roku obniży się do 3,1 proc. rok do roku. W połowie 2013 roku może powrócić w okolice celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc.

Uważamy, że listopadowa projekcja inflacyjna Instytutu Ekonomicznego NBP może pokazać podobną ścieżkę powrotu inflacji do celu. Spodziewamy się, że na podstawie projekcji Rada Polityki Pieniężnej podejmie na najbliższym posiedzeniu decyzję o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych, a do kolejnych cięć stóp dojdzie w grudniu, o 25 punktów bazowych, oraz w marcu o 25 punktów bazowych.

Oceniamy, że w perspektywie kilku kolejnych kwartałów istotnym ryzykiem dla inflacji są ceny żywności, surowców i paliw. Ich wysokie poziomy obecnie, w czasach spowolnienia gospodarczego, sugerują ich dalszy wzrost w czasie ożywienia gospodarczego. To może powstrzymać Radę Polityki Pieniężnej przed silniejszym poluzowaniem polityki monetarnej".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »