GUS: Inflacja wreszcie daje za wygraną

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 2,9 proc. w stosunku do lutego 2009 roku, a w porównaniu ze styczniem 2010 roku wzrosły o 0,2 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w lutym o 3,0 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc. GUS podał, że w styczniu inflacja wyniosła 3,5 proc. rdr i 0,6 mdm.

Inflacja wreszcie daje za wygraną

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w lutym 2,9 proc. Mamy więc do czynienia z miłą niespodzianką. Ekonomiści liczyli, że lutowa inflacja sięgnie 3 proc., tymczasem była nieznacznie niższa. To spora ulga po tym, jak w styczniu ceny skoczyły o 3,5 proc. Z podobnie niską inflacją jak w lutym, mieliśmy do czynienia poprzednio w styczniu ubiegłego roku. Wówczas wyniosła ona 2,8 proc.

Reklama

W lutym najmocniej, bo aż o 8,2 proc. skoczyły w porównaniu do lutego ubiegłego roku ceny usług transportowych, na co wpłynął 14,5 proc. wzrost cen paliwa. O 3,9 proc. zwiększyły się ceny usług hotelarskich i ceny w restauracjach. Niewiele mniej, bo o 3,6 proc. wzrosły ceny żywności, napojów i wyrobów tytoniowych. Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe zdrożały o 7,4 proc. Tradycyjnie już tańsza niż przed rokiem była odzież i obuwie. Tym razem spadek cen sięgnął 4,9 proc. O 1,2 proc. obniżyły się ceny usług telekomunikacyjnych.

Opublikowane dziś dane wskazują, że stopa inflacji zaczyna bardziej wyraźnie spadać. Właśnie takiej tendencji oczekiwała większość ekonomistów. Prezes Narodowego Banku Polskiego, Sławomir Skrzypek, spodziewa się jej spadku nawet do 1,5 proc. w połowie roku. Tak znaczne obniżenie się tempa wzrostu cen będzie jednak krótkotrwałe, gdyż w pod koniec roku inflacja znów przyciśnie. Wyliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący zmiany cen z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, rośnie już czwarty miesiąc z rzędu. Powodem jest wyraźny wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych w firmach. Analitycy BIEC spodziewają się, że w drugiej połowie roku może dojść do wyraźnego wzrostu cen. Coraz większa liczba przedsiębiorców wskazuje na tendencję ich podnoszenia. Rosną koszty działania przedsiębiorstw, a możliwości ich redukcji zostały już niemal wyczerpane.

W lutym Główny Urząd Statystyczny dokonał zmiany udziałów poszczególnych składników, według których wyliczany jest wskaźnik wzrostu cen. Wynika to ze zmian struktury wydatków gospodarstw domowych. Zwiększył się udział wydatków związanych z użytkowaniem mieszkania, kosztów energii, wydatków związanych ze zdrowiem oraz usług gastronomicznych i hotelarskich. Zmniejszył się udział wydatków na żywność i napoje, odzież i obuwie oraz usługi łączności i transportowe. W związku z tym wielkość styczniowej inflacji skorygowano z 3,6 do 3,5 proc.

Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance

Analitycy JP Morgana przewidują szybkie obniżanie się inflacji w najbliższych miesiącach z najniższym punktem poniżej 2,0 proc. rdr w lipcu. Stopniowego przyspieszenia spodziewają się począwszy od III kw. tego roku, zaś na koniec 2010 r. oczekują 2,8 proc. rdr.Bank ocenia, że w 2011 r. inflacja będzie utrzymywać się w przedziale 2,5-3,5 proc., a średnio wyniesie 3,0 proc. Przełamanie górnego progu celu możliwe będzie w 2012 r., gdy polska gospodarka odbuduje moce produkcyjne i presja popytowa zacznie się wyrażać we wzroście inflacji bazowej.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI),

prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrasta od czterech miesięcy - wynika z marcowego badania Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Czynnikiem, który w największym stopniu przyczynił się do wzrostu wskaźnika był znaczny wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach.

Oczekiwania menedżerów przedsiębiorstw, co do kształtowania się cen w najbliższej przyszłości wskazują na bardzo umiarkowaną jak na razie tendencję do ich podnoszenia, choć systematycznie przybywa firm, które stopniowo podnoszą ceny, ubywa zaś przedsiębiorstw, które ceny obniżają - dodano.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji w lutym w ujęciu rocznym i miesięcznym:

                                   II2010      I2010 
                                    wobec       wobec     
                               II2009   I2010  I 2009 XII2009
INFLACJA OGÓŁEM                 2,9      0,2     3,5   0,6
ŻYWNOŚĆ, NAPOJE                                 
ALKOHOL I WYR.TYT.              3,6      0,3     3,8   0,8
  żywność i napoje              2,8      0,3     3,0   0,9
  bezalkoholowe       
  alkohol                       7,4      0,6     7,5   0,1
  
ODZIEŻ I OBUWIE                -4,9     -1,6    -5,0  -2,3
MIESZKANIE                      3,1      0,8     3,9   0,9
  użytkowanie mieszk.
  i nośniki energii             3,4      0,9     4,4   1,1
  w tym nośniki energii         2,8      1,3     4,5   1,1
  wyposażenie mieszkania       
  i prowadzenie gosp.    
  domowego                      2,0      0,1     2,0   0,0
ZDROWIE                         2,9      0,3     3,1   0,5
TRANSPORT                       8,2      0,5    11,3   1,1
  w tym paliwa do prywatnych
  środków transportu           14,5      0,3    22,3   2,6
ŁĄCZNOŚĆ                      -1,2     -0,4     -0,9   0,6
REKREACJA I KULTURA            0,9     -0,6      1,8   1,3
EDUKACJA                       2,6      0,0      2,7   0,2
RESTAURACJE I HOTELE           3,9      0,3      4,0   0,3
INNE TOWARY I USŁUGI           2,6      0,2      2,9   0,1

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: odzież | inflacja | obuwie | GUS | żywność | ekonomiści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »