GUS: Mamy więcej nowych bezrobotnych

Z danych GUS na koniec września 2014 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 242,8 tys. osób, o 59,9 tys. więcej niż w sierpniu i o 9,7 tys. mniej niż we wrześniu 2013 roku - podał w czwartek GUS.

Według stanu na koniec września pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 116,8 tys. ofert pracy (przed miesiącem 94,1 tys., przed rokiem 73,5 tys.). W końcu omawianego miesiąca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 86,5 tys. osób.

Z danych na koniec września wynika, że 249 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 22,3 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 5,0 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 349 zakładów, 37,5 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 8,5 tys. osób.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,5 proc.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,5 proc. wobec 11,7 proc. w sierpniu - podał GUS.

Reklama

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec września wyniosła 1.821,9 tys. osób.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-wrzesień wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku przy większym o 0,9 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,5 proc.- podał urząd statystyczny w komunikacie.

Siła nabywcza przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2014 r. wzrosła w skali roku o 3,7 proc., tak samo jak w sierpniu i po wzroście o 1,9 proc. we wrześniu 2013 roku.

W okresie lipiec-wrzesień br. płaca realna wzrosła o 3,5 proc., czyli nieznacznie wolniej niż w I i II kwartale br., kiedy wzrosła odpowiednio o 3,7 proc. i 3,8 proc.

W III kw. w niektórych obszarach tendencje wzrostowe osłabły

W III kwartale utrzymywały się tendencje wzrostowe, ale w niektórych obszarach uległy one osłabieniu - ocenia Główny Urząd Statystyczny.

- W okresie styczeń-wrzesień br., przy niewielkiej poprawie sytuacji w gospodarce europejskiej, w Polsce utrzymywały się tendencje wzrostowe, choć w trzecim kwartale w niektórych obszarach uległy osłabieniu - napisano w opublikowanym w czwartek biuletynie.

GUS wskazuje, że pomimo spowolnienia w III kw., produkcja sprzedana przemysłu w okresie od stycznia do września 2014 r. wzrosła w skali roku w większym stopniu niż przed rokiem.

- Produkcja budowlano montażowa kształtowała się powyżej poziomu sprzed roku, kiedy notowano jej głęboki spadek - napisano w nocie GUS.

- Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w większym tempie niż w okresie styczeń-wrzesień ub. roku, na co wpłynęła jej znaczna dynamika w pierwszym półroczu br. - dodano.

GUS w czwartek podał, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a mdm spadła o 0,9 proc.

Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,5 proc. wobec 11,7 proc. w sierpniu.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »