GUS notuje ważne zmiany w wynagrodzeniach

- Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3.617,16 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 5,1 proc., a mdm wzrosło o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w październiku wzrosło o 5,1 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,9 proc.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w październiku było zatrudnionych 5.511,8 tys. osób, czyli o 2,5 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,1 proc. mniej wobec września.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w październiku rdr wzrosło o 2,5 proc. rdr i spadło mdm o 0,1 proc.

Opinie

Ekonomista banku Pekao SA Piotr Piękoś o piątkowych danych GUS dotyczących m.in. przeciętnego wynagrodzenie w październiku:

- Październik przyniósł nieznaczny spadek dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw - do 5,1 proc. rok do roku z 5,2 proc. rok do roku we wrześniu. Podobnie jak we wrześniu, również w październiku liczba dni roboczych była czynnikiem neutralnym dla zachowania dynamiki rocznej (taka sama liczba dni roboczych jak przed rokiem).

Reklama

Począwszy od lipca, obserwujemy stabilizację dynamiki wynagrodzeń w okolicach 5,0-5,5 proc. rok do roku, z lekką tendencją spadkową w ostatnich dwóch miesiącach. Naszym zdaniem, dane o płacach świadczą o braku istotnej presji płacowej w polskiej gospodarce. Wniosek taki potwierdzają badania koniunktury, które wskazują, że coraz mniejsza liczba firm planuje podwyżki płac, natomiast rośnie liczba przedsiębiorstw planujących cięcia wynagrodzeń, co wspiera oczekiwany przez nas scenariusz stopniowego obniżania się dynamiki płac w kolejnych miesiącach.

Z kolei dynamika zatrudnienia zanotowała w październiku kolejny spadek - do 2,5 proc. rok do roku z 2,8 proc. przed miesiącem. W ujęciu miesięcznym liczba zatrudnionych spadła o 0,1 proc. (ubytek ok. 3 tys. etatów) i jest to już trzeci miesiąc z rzędu przynoszący redukcję zatrudnienia. Sądzimy, że tendencja stopniowej redukcji zatrudnienia będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach, co potwierdzają badania koniunktury, wskazujące na rosnącą przewagę liczby firm planujących zwolnienia pracowników nad liczbą firm planujących zwiększanie zatrudnienia. W kolejnych miesiącach oczekujemy kontynuacji spadkowego trendu dynamiki zatrudnienia. (...)

W kontekście polityki monetarnej dzisiejsze dane z rynku pracy potwierdzają pogarszające się perspektywy dla krajowego rynku pracy i brak presji płacowej, co wspiera naszą prognozę zakładającą brak zmian stóp procentowych do końca roku oraz możliwość obniżki kosztu pieniądza już w I kwartale przyszłego roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: RDR | zarobki | Mieszkanie dla Młodych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »