GUS podał ważne dane z naszej gospodarki

Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 2,9 proc. rok do roku, po wzroście o 0,7 proc. w marcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 7,5 proc. - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w kwietniu rok do roku o 5,0 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,3 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w kwietniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 3,2 proc., natomiast w porównaniu z marcem spadła o 6,4 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w kwietniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 3,2 proc., natomiast w porównaniu z marcem spadła o 6,4 proc.

W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 18,9 proc., wyrobów z metali - o 12,1 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 11,4 proc., urządzeń elektrycznych - o 9,2 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 7,6 proc. oraz wyrobów z drewna, korka słomy i wikliny - o 5,0 proc.. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ub. roku wystąpił w 12 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,7 proc., w produkcji mebli - o 9,8 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 8,5 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 6,8 proc. oraz metali - o 2,2 proc..

Reklama

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w kwietniu br. wyższa o 8,1 proc. niż przed rokiem i o 14,6 proc. w porównaniu z marcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 10,1 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,9 proc. w porównaniu z marcem br.

W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 12,8 proc. oraz w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 9,3 proc., natomiast nieznaczny spadek w przedsiębiorstwach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 0,1 proc..

W porównaniu z marcem br. wzrost produkcji wystąpił we wszystkich działach budownictwa, tj.: w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej - o 30,2 proc., w jednostkach realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - o 8,4 proc., a w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne o 5,1 proc.. W okresie styczeń-kwiecień br. produkcja budowlano-montażowa była o 13,0 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w marcu i w kwietniu 2012:

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w marcu i w kwietniu 2012:

                                     IV 2012         III 2012     
                                       IV'11  III'12   III'11  II'12  
.             
ogółem                                   2,9    -7,5    0,7    10,7 
górnictwo i kopalnictwo                -11,0    -8,2   -7,5    11,2 
przetwórstwo przemysłowe                 3,1    -7,2    1,0    12,5
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię 
elektryczną, gaz i wodę                  6,2   -12,2    0,6    -6,6
dostawa wody; gosp. ściekami i odpadami,
rekultywacja                             2,7    -3,1    2,5     5,5
produkcja budowlana                      8,1    14,6    3,5    31,6

OPINIE

Analityk Banku Pekao Wojciech Matysiak o danych GUS: - W przetwórstwie przemysłowym produkcja wzrosła w kwietniu o 3,1 proc. rdr wobec wzrostu o 1,0 proc. rdr w marcu. Pogłębił się natomiast spadek produkcji w górnictwie i wydobywaniu - do 11,0 proc. rdr wobec 7,5 proc. rdr miesiąc wcześniej. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w kwietniu o 8,1 proc. rdr wobec wzrostu o 3,5 proc. rdr w marcu, co było bliskie naszej prognozie.

Wzrost dynamiki produkcji przemysłowej w kwietniu względem marca wynika m.in. z układu dni roboczych. W kwietniu br. liczba dni roboczych była taka sama, jak w kwietniu 2011 roku, podczas gdy marzec br. miał o jeden dzień roboczy mniej niż marzec 2011 roku.

Prognozujemy, że w drugim i trzecim kwartale br. średnie tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie wynosiło około 3 proc. Prognoza ta jest spójna z formułowanymi przez nas wcześniej zapowiedziami spowolnienia gospodarczego. Niskiemu tempu wzrostu produkcji towarzyszył lekki spadek dynamiki cen produkcji.

Spadek cen ropy naftowej w ostatnich tygodniach daje nadzieje na dalsze obniżenie presji kosztowej. Przypomnijmy, że według najnowszych badań koniunktury w sektorze przedsiębiorstw, prowadzonych przez Narodowy Bank Polski, to właśnie wzrost cen surowców i materiałów jest obecnie jedną z najpoważniejszych barier rozwoju aktywności gospodarczej. W warunkach malejącego popytu producenci mają ograniczone możliwości przenoszenia rosnących kosztów na ceny płacone przez odbiorców. Wysokie tempo wzrostu kosztów produkcji mogło przyczynić się do spadku aktywności w sektorze przemysłowym. Przedsiębiorstwa musiały bowiem liczyć się z mniejszą sprzedażą przy zachowaniu niezmienionych marż i przeniesieniu rosnących kosztów na odbiorców lub mogły utrzymać sprzedaż przy obniżeniu marż i zachowaniu bardziej konkurencyjnych cen, co jednak również skutkowało pogorszeniem wyników finansowych.

Dzisiejsze dane były bliskie oczekiwaniom i nie zmieniają naszej prognozy stóp procentowych NBP. W dalszym ciągu spodziewamy się utrzymania ich na obecnym poziomie do końca roku.

Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek o danych GUS: - Z przemysłem nie jest najgorzej, szczególnie z niektórymi branżami, które produkują na eksport. Wśród 22 branż, w których produkcja wzrosła, jest wiele takich, które swoje wyroby sprzedają za granicą, np. chemia, maszyny i urządzenia, urządzenia elektryczne. To kolejny miesiąc, kiedy rośnie produkcja sprzedana w tych właśnie branżach eksportowych.

- Ostatnie dane, które napłynęły z Niemiec - wyższy niż przewidywano wzrost PKB w pierwszym kwartale br., utrzymująca się relatywnie wysoka dynamika produkcji przemysłowej - pozwalają z większym optymizmem spojrzeć na nasz eksport na rynek zachodniego sąsiada. Tym bardziej, że polskie przedsiębiorstwa w sytuacji spowolnienia gospodarczego zawsze zwiększają zainteresowanie rynkami zagranicznymi. To przełoży się na kondycję rodzimego przemysłu.

- Przyspieszyła też produkcja budowlano-montażowa, którą napędzają inwestycje infrastrukturalne, ale po ich wygaśnięciu budownictwo może mieć problemy.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »