GUS podał ważne dane z polskiej gospodarki. PKB dramatycznie spadł

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2020 r. spadł o 8,2 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 2,0 proc. rok do roku w I kwartale - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w II kw. PKB spadł o 8,2 proc. rok do roku.

Popyt krajowy w II kw. 2020 rok do roku spadł o 9,5 proc. W I kw.: +1,7 proc.

Inwestycje w II kw. 2020 rok do roku zniżkowały o 10,9 proc. W I kw.: +0,9 proc.

Spadek PKB: Jest lepiej niż można było przypuszczać

- Prognozy rządowe dotyczące PKB są bardzo ostrożne (spadek 4,6 proc. w 2020 r. - red.). Nam się wydaje, że może być lepiej. Te dane z drugiej połowy roku powinny pokazać dalsze odbicie, chociaż już nie tak dynamiczne jak w maju i czerwcu - ocenia w rozmowie z Interią Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. Według niego, PKB w br. skurczy się o 3,5-4 proc.

PKB - podał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny - zmniejszył się o 8,2 proc. w II kw. i o 3,2 proc. w pierwszym półroczu 2020 r. Wpływ na to miał spadek konsumpcji i inwestycji o 10,9 proc. (w obu przypadkach). Zakwaterowanie i gastronomia to sektor, który ucierpiał ze względu na lockdown i zamrożenie gospodarki najbardziej. Tu spadek sięgnął aż o 78,4 proc. 

Reklama

Jeśli doszukiwać się pozytywnych sygnałów, to wkład eksportu netto wyniósł 0,8 proc. 

- Dane pokazują, że - jak zwykle przy takim spowolnieniu - numerycznie PKB ratuje eksport netto. Wniósł on 0,8 proc. na plusie do PKB. Niemniej przy niemal 15 proc. spadku eksportu - widać, że te efekty mnożnikowe były bardzo negatywne. Wpływ pandemii miał widoczny efekt na popyt wewnętrzny i zagraniczny - ocenia Benecki. 

Spadek inwestycji i konsumpcji wynoszący prawie 11 proc. to więcej niż sugerowały szczątkowe dane ze sprzedaży detalicznej. Jest to zasługą m.in. zamknięcia gospodarki, co uderzyło w sektor usług i sprzedaż. 

Po stronie inwestycji można jednak doszukiwać się pozytywnych sygnałów. - Mamy głęboki spadek, ale nie aż tak duży. Tutaj prawdopodobnie nieco lepszy odczyt wynika z faktu, że projekty unijne szły całkiem nieźle. Wypłacanie funduszy unijnych przyśpieszyło.  Budowlanka radziła sobie całkiem dobrze, kontynuowano wiele prac podczas lockdownu - dodaje główny ekonomista ING Banku Śląskiego. 

Podkreśla także, że patrząc w przyszłość sytuacja wygląda optymistycznie. Najnowsze dane lipcowe potwierdzają, że gospodarka szybko wraca do życia. - Popyt szybko się odbudowuje - widać to i w towarach, i w usługach. Po stronie inwestycji zakładamy, że te publiczne będą wyglądały całkiem nieźle: ruszają projekty finansowane z obecnego budżetu unijnego. Gorzej może być z inwestycjami, ale według najnowszych informacji, po stronie popytu na kredyt pojawiają się zapytania. Następuje normalizacja - tłumaczy Benecki. 

W całym roku - spadek PKB wyniesie - zdaniem rozmówcy Interii - 3,5-4 proc. To znacznie lepiej niż według prognoz Ministerstwa Finansów. - Wiele wskazuje na to, że wyjście z lockdownu miało pierwotnie kształt litery V. To jest naturalne po takich katastrach jak epidemia. Działa zasada popytu odroczonego, do tego efekt wakacji w kraju będzie widoczny w danych o konsumpcji. Trochę gorzej będą wyglądać inwestycje, niemniej jednak, nie jest aż tak źle jak można było się spodziewać - dodaje Benecki. 

Bartosz Bednarz, Interia

Bank Pekao: Mało prawdopodobny kolejny twardy lockdown

Poniedziałkowe dane GUS potwierdziły szacunek PKB w II kwartale na poziomie -8,2 proc. rdr. Konsumpcja prywatna i inwestycje skurczyły się w dwucyfrowym tempie rdr. To cena restrykcji związanych z COVID-19, stąd ponowny twardy lockdown jest mało prawdopodobny - ocenił bank Pekao.

Jak przypomniał bank, w poniedziałek GUS podał pełne dane o funkcjonowaniu polskiej gospodarki w okresie największych ograniczeń epidemiologicznych, związanych z epidemią COVID-19.

"GUS potwierdził szacunek PKB w 2Q20 na poziomie -8,2 proc. rok do roku. Zarówno konsumpcja prywatna jak i inwestycje skurczyły się w dwucyfrowym tempie w ujęciu rocznym (w obu przypadkach o 10,9 proc.). Zmiana stanu zapasów obniżyła roczne tempo wzrostu PKB o 1,7 pkt proc. W efekcie popyt krajowy spadł o 9,5 proc. rok do roku. Pozytywnie na wzrost PKB oddziaływała z kolei wymiana handlowa z zagranicą. Pozytywny wkład eksportu netto do PKB wyniósł 0,8 pkt. proc., przy spadku eksportu towarów i usług o 14,3 proc rok do roku i spadku importu o 17,5 proc. rok do roku." - podano w komunikacie

Zdaniem analityków Pekao, opublikowane dane dobitnie ukazują koszty ekonomiczne związane z wprowadzeniem twardych restrykcji epidemicznych. Zgodnie z oczekiwaniami najbardziej ucierpiały usługi.

"Wartość dodana w "zakwaterowaniu i gastronomii" skurczyła się aż o 78 proc. rok do roku. Mocno ucierpiał także +transport i gospodarka magazynowa+ (-15,7 proc. rok do roku). Dwucyfrowe spadki notował także przemysł oraz handel i naprawy. Stosunkowo dobrze kształtowała się sytuacja w budownictwie (spadek wartości dodanej o zaledwie 0,8 proc. rok do roku), jednak aktywność gospodarcza w tym sektorze charakteryzuje się dużą inercją (kończenie rozpoczętych projektów)" - czytamy w komentarzu. Eksperci przewidują, że kolejne kwartały przyniosą wyraźne pogorszenie także w tej części gospodarki, na co wskazują m.in. lipcowe dane o produkcji budowlano-montażowej (spadek o 10,9 proc. rok do roku).

"W świetle powyższych danych ponowny powszechny +twardy lockdown+ wydaje się mało prawdopodobny z uwagi na koszty ekonomiczne. Nie można jednak wykluczyć, że będziemy mieli do czynienia z dalszym nakładaniem restrykcji w wymiarze lokalnym w ogniskach zachorowań" - napisali analitycy.

W ocenie banku dostępne dane sugerują, że po dynamicznym odbiciu koniunktury w okresie po zniesieniu restrykcji, ożywienie straciło nieco na dynamice. "Szacujemy, że po spadku PKB o 8,9 proc. kw/kw w ujęciu odsezonowanym w 2Q20, trzeci kwartał przyniesie odbicie w tempie przekraczającym 5 proc. kw/kw (dane odsezonowane)" - czytamy.

W ujęciu rocznym Pekao szacuje wstępnie spadek PKB w III kwartale br. na ok. 4 proc., a w całym 2020 r. przewiduje recesję rzędu 3,5 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia | PKB | dane makroekonomiczne | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »