GUS: Produkcja przemysłowa w grudniu rdr wzrosła o 3,8 procent

Produkcja przemysłowa w grudniu 2019 r. wzrosła o 3,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 9,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłowa w styczniu spowolni do ok. 1 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju, komentując dane GUS.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w grudniu rdr o 6,4 proc., a mdm spadku o 7,0 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w grudniu rdr o 2,1 proc., a mdm spadła o 2,9 proc.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w grudniu i w listopadzie 2019 r.:

- - - - -

Ceny produkcji przemysłowej w grudniu 2019 r. wzrosły rdr o 1,0 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w grudniu wzrosły o 0,9 proc., a w ujęciu miesięcznym pozostały bez zmian.

Poniżej tabela ze szczegółami:

- - - - -

Bank Pocztowy: Dynamika produkcji przemysłowej w grudniu słabsza od oczekiwań

Dynamika produkcji przemysłowej w grudniu okazała się słabsza od średnich oczekiwań rynkowych - wskazała w komentarzu do środowych danych GUS główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Dodała, że jednak wynik jest lepszy od listopadowego.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że produkcja przemysłowa w grudniu 2019 r. wzrosła rdr o 3,8 proc., a wobec poprzedniego miesiąca spadła o 9,4 proc.

"Dynamika produkcji przemysłowej w grudniu okazała się słabsza od średnich oczekiwań rynkowych, choć mimo wszystko jest to wynik lepszy od listopadowego. Pozytywny wpływ na wyniki przemysłu w grudniu miał po części jeden dzień roboczy więcej w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i grudnia 2018 r., a także wzmożony popyt w związku z okresem świątecznym" - napisała Kurtek.

Zaznaczyła, że negatywnie na wyniki wpłynął spadek produkcji w górnictwie, spowodowany mniejszym zapotrzebowaniem, m.in. na węgiel czy sól przemysłową w związku z brakiem zimy.

Kurtek szacuje, że w czwartym kwartale 2019 r. produkcja przemysłowa wzrosła o około 3 proc. rok do roku wobec wzrostu o 3,3 proc. rdr w trzecim kwartale, co według niej wskazuje na stabilizację sektora przemysłowego w tym okresie.

"Po wczorajszych, nie napawających optymizmem danych dotyczących produkcji budowlano-montażowej, jest to dobra wiadomość z punktu widzenia dynamiki PKB w końcu 2019 r., choć kluczowa dla jej wielkości będzie jeszcze dynamika sprzedaży detalicznej oraz dane dotyczące eksportu i importu w grudniu. Tempo wzrostu produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach uzależnione będzie od popytu krajowego jak i zagranicznego, ale także warunki atmosferyczne będą istotne" - komentuje Kurtek.

- - - - -

ING: Grudniowy wynik produkcji przemysłowej sugeruje spadek wzrostu PKB w 4 kw. 2019

- Dynamika produkcji przemysłowej wyraźnie rozczarowała. Grudniowe dane sugerują głębszy spadek dynamiki wzrostu PKB w czwartym kwartale 2019 r. - stwierdził Jakub Rybicki, ekonomista ING.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że produkcja przemysłowa w grudniu 2019 r. wzrosła rdr o 3,8 proc., a wobec poprzedniego miesiąca spadła o 9,4 proc.

- Dynamika produkcji przemysłowej wyraźnie rozczarowała - główny indeks wzrósł nieznacznie z 1,4 proc. do 3,8 proc. rok do roku, pomimo sprzyjającej różnicy dni roboczych" - uważa Jakub Rybicki, ekonomista ING. "Po usunięciu czynników sezonowych dynamika wzrostu spadła z 5,4 proc. do 2,1 proc. rok do roku - dodał.

Rybicki stwierdził, że dane GUS dalej wskazują na lepszą kondycję branż eksportowych w porównaniu do sektorów produkujących głównie na rynek lokalny. Ekonomista wskazał, że wyższe dynamiki na tle średniego wzrostu widoczne były również w branżach powiązanych z budownictwem.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Grudniowe dane sugerują głębszy spadek dynamiki wzrostu PKB w 4 kwartale - ocenił. - Na podstawie bieżących danych szacujemy, że wzrost może być niższy niż 3,5 proc. rok do roku.

Rybicki dodał, że bieżące dane nie dają jednoznacznej odpowiedzi o perspektywy sektora przemysłowego w kolejnych miesiącach. - Duże zaskoczenie może być wywołane większą liczbą urlopów na koniec roku - powiedział.

- - - - -

MR: Produkcja przemysłowa w styczniu spowolni do ok. 1 proc.

Produkcja przemysłowa w styczniu spowolni do ok. 1 proc. - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju, komentując dane GUS.

GUS podał, że produkcja przemysłowa w grudniu 2019 r. wzrosła o 3,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 9,4 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w grudniu rdr o 6,4 proc., a mdm spadku o 7,0 proc.

"W styczniu 2020 r., przy relatywnie wysokiej bazie odniesienia z roku ubiegłego, oczekujemy ok. 1-proc. wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu. W kierunku pozytywnego zaskoczenia oddziaływać może znacząca poprawa wskaźników koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, które w styczniu powróciły do poziomów notowanych ostatnio w pierwszej połowie 2019 r. Czynnikiem wspierającym wyniki sektora przemysłowego mogą być też sprzyjające warunki pogodowe, o ile przełożą się one pozytywnie na aktywność w branży budowlanej" - napisano.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia | przemysł | Polska
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »