GUS: Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu wzrosła o 2,5 proc. rdr

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2020 r. wzrosła o 2,5 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 2,7 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2020 r. wzrosła o 2,5 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 2,7 proc. rdr.



Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych we wrześniu rdr o 2,7 proc. i spadek mdm o 3,0 proc.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2020 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,5 proc. (wobec wzrostu o 4,3 proc. we wrześniu 2019 r.). W porównaniu z sierpniem 2020 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 2,2 proc.

W okresie styczeń-wrzesień 2020 r. sprzedaż zmalała r/r o 3,1 proc. (wobec wzrostu o 5,8 proc. w 2019 r.).

Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa

We wrześniu 2020 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. spośród prezentowanych grup odnotowano w podmiotach sprzedających meble, rtv, agd (o 8,6 proc. wobec wzrostu o 11,3 proc. przed rokiem). Sprzedaż wzrosła także w grupach: "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 4,9 proc.); "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 3,0 proc. ); "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (o 1,6 proc.) oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 1,4 proc).

Reklama

Spadek sprzedaży zaobserwowano natomiast w jednostkach handlujących paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 4,6 proc.) oraz w grupach "pozostałe" (o 2,7 proc.) i "tekstylia, odzież, obuwie" (o 1,7 proc.). 

We wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez Internet  w cenach bieżących (o 9,5 proc.). Udział tej sprzedaży zwiększył się z 6,1 proc. w sierpniu br. do 6,8 proc. we wrześniu br.

Wzrost udziału sprzedaży przez Internet wykazały m.in. przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio z 19,3 proc. do 22,5 proc.), a także podmioty z  grup "tekstylia, odzież, obuwie" (z 15,7 proc. przed miesiącem do 18,2 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (z 10,9 proc. do 11,8 proc.). 

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2020 r. była o 1,0% niższa w porównaniu z sierpniem 2020 r

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

ING Bank

Wedle ekonomistów ING podane w środę przez GUS wrześniowe wyniki sprzedaży detalicznej są zgodne z oczekiwaniami rynkowymi, natomiast dane o produkcji budowlano-montażowej wypadły lekko powyżej oczekiwań.

"Wynik był bliski konsensusu prognoz (wzrost o 2,4 proc. rdr)" - napisali Rafał Benecki i Dawid Pachucki z ING.

"W ujęciu miesięcznym tempo wzrostu sprzedaży oczyszczonej z wpływu czynników sezonowych spadło o 1,0 proc. mdm we wrześniu wobec 0.2 proc. mdm wzrostu w sierpniu i w przeciwieństwie do produkcji sprzedanej przemysłu, coraz niższe tempa wzrostu w tym ujęciu notowane są już piąty miesiąc z rzędu" - ocenili.

Ich zdaniem poziom sprzedaży pozostaje ok. 2 proc. niższy niż w lutym, a więc wobec okresu sprzed pierwszej fali pandemii.

"Wzrost sprzedaży był lepszy niż w sierpniu" - stwierdzili Benecki i Pachucki.

"Na poprawę wyników sprzedaży względem sierpnia wskazywał m. in. wskaźnik koniunktury ESI, którego komponent dotyczący handlu detalicznego zwiększył się we wrześniu do -7.8 pkt. wobec -11,4 pkt. w sierpniu" - dodali.

Według ekonomistów ING wrześniowe dane pokazują odbicie sprzedaży w większości grup, w tym największe w przypadku grupy "pojazdy samochodowe, motocykle, części", gdzie sprzedaż wzrosła o 4,9 proc. rdr po 5 proc. rdr spadku w sierpniu.

"Przyspieszenie rocznego tempa wzrostu względem sierpnia odnotowano również w przypadku żywności, farmaceutyków i prasy" - napisali. "Wciąż najwyższe tempo notuje sprzedaż mebli, RTV i AGD, tj. 8,6 proc. rdr we wrześniu wobec 10,2 proc. w sierpniu" - dodali.

Według Pachuckiego i Beneckiego w ujęciu rok do roku spadła sprzedaż odzieży i paliw. "To pewnie zasługa ciepłego września" - ocenili.

W ocenie ekonomistów informacje Polskiej Izby Handlu na bazie danych z Centrum Monitorowania Rynku wskazują, że we wrześniu sprzedaż detaliczna sklepów małoformatowych, odpowiedzialnych za niecałe 30 proc. przychodów ze sprzedaży, wzrosła o 5,9 proc. rdr, podczas gdy sprzedaż supermarketów, generujących niecałe 20 proc. przechodów, spadła we wrześniu 4,2 proc. rdr.

Według ekonomistów w okresie styczeń-wrzesień 2020 r., w odniesieniu do tego samego okresu 2019 r., o 0,6 proc. rdr wzrosła produkcja w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonywaniem robót specjalistycznych, co może sugerować przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych w kolejnych miesiącach.

"Poznaliśmy już informacje o wykonaniu wszystkich najważniejszych krótkookresowych indykatorów sytuacji gospodarczej w 3 kwartale 2020 r." - napisali Pachucki i Benecki. "Generalnie wrześniowe wyniki były lepsze od oczekiwań, co sugerowały już wskazania danych miękkich, które okazały się trafne dla wszystkich najważniejszych +twardych+ danych miesięcznych" - dodali.

W ich ocenie dane jednoznacznie potwierdzają oczekiwania, że tempo PKB w 3 kwartale 2020 r. było wyższe niż zakładał dotychczasowy konsensus (-2,9 proc.). "Wstępnie szacujemy, że wyniosło ono około -1,8 proc. rdr lub nawet spadek mógł być nieco płytszy" - ocenili ekonomiści. "Oznacza to, że wzrost PKB w 3 kwartale 2020 r. w ujęciu kwartał do kwartału wyniósł ok. 8 proc., wobec -8,9 proc. kwartał do kwartału w 2 kwartale 2020 r." - podsumowali.

Analitycy PIE

W kolejnych miesiącach wyniki handlu będą słabsze - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do środowych danych GUS. Według analityków gwałtowny wzrost liczby chorych na Covid-19 powinien mieć "umiarkowane przełożenie" na wydatki konsumpcyjne w październiku.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że wzrost dynamiki sprzedaży detalicznej we wrześniu z 0,5 proc. do 2,5 proc. rdr jest zgodny z medianą prognoz rynkowego konsensusu (2,4 proc.). Komentarz GUS wskazuje, że stosunkowo dobre wyniki widoczne były w przypadku sprzedaży samochodów (wzrost 4,9 proc. rdr) oraz sprzętu domowego - RTV i AGD (8,6 proc.) - dodali.

W ocenie PIE w kolejnych miesiącach wyniki handlu będą słabsze. "Gwałtowny wzrost liczby chorych na Covid-19 "powinien mieć jednak umiarkowane przełożenie na wydatki konsumpcyjne w październiku" - zastrzegli. Analitycy cytując dane raportu mobilności Google wskazali, że liczba odwiedzin galerii handlowych jest o niecałe 15 proc. mniejsza niż w styczniu - w marcu spadki sięgały 60 proc. "Także dane z systemu CEPIK wskazują, że chociaż po silnym wrześniu liczba rejestracji nowych i importowanych samochodów istotnie spadła, to wciąż jest ona znacznie wyższa od poziomów obserwowanych w marcu" - zaznaczyli.


Analitycy Banku Pekao

Struktura danych o sprzedaży detalicznej wskazuje na istnienie głębszych pandemicznych szram niż się spodziewaliśmy - ocenia Piotr Bartkiewicz z Banku Pekao. Dodał, że według szacunków PKB spadł w III kw. br. o 0,5 proc. r/r, a w IV kw. br. spadnie o 4,0 proc. r/r, z powodu ograniczania konsumpcji.

Zdaniem eksperta przegląd szczegółów odczytu wskazuje na dalsze niespodzianki względem założeń.

"Po pierwsze, nie doceniliśmy skali możliwego odbicia w sprzedaży samochodów i części - we wrześniu kategoria ta znalazła się już na plusie w ujęciu rocznym (+4,9 proc. r/r). Po drugie, sprzedaż paliw okazała się niższa od przewidywań i wzorców sezonowych (zamiast stabilizacji, spadek o 4,6 proc. r/r w cenach stałych), co sugeruje niższą niż w ubiegłych latach mobilność Polaków - częściowo na to wskazały dane śledzone przez nas dane dzienne na temat wypadków drogowych" - wyjaśnił Bartkiewicz.

Jak dodał, po trzecie, sprzedaż dóbr trwałych innych niż samochody kolejny miesiąc z rzędu wyhamowała (do 8,6 proc. r/r), co sugeruje wygasanie popytu odroczonego realizowanego w poprzednich miesiącach i być może większą ostrożność konsumentów w kwestii większych zakupów.

"Wreszcie, za sprawą wysokiej temperatury i mniejszych potrzeb w warunkach dystansu społecznego sprzedaż odzieży i obuwia spadła w ujęciu rocznym o 1,7 proc. Tę kategorię czekają trudne miesiące - można spodziewać się, że sprzedaży sezonowej jesienią praktycznie nie będzie w tym roku. Summa summarum, struktura danych o sprzedaży detalicznej wskazuje na istnienie głębszych pandemicznych szram niż się spodziewaliśmy" - czytamy.

Jak wskazał, najbardziej pesymistyczny wniosek płynący z danych o sprzedaży detalicznej dotyczy jednak nie struktury, a dynamiki.

"Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych sprzedaż detaliczna spadła o 0,6 proc. m/m, co oznacza dalsze oddalanie się jej zagregowanego poziomu od przedpandemicznych trendów. Przeciwną trajektorię - dla przypomnienia - obserwujemy w danych o krajowej produkcji przemysłowej. Co więcej, pod tym względem polska sprzedaż detaliczna wydaje się odbiegać od wzorców z krajów rozwiniętych, gdzie indeksy sprzedaży szybko wróciły do przedpandemicznych trendów" - napisał ekspert.

Zdaniem eksperta, pomimo rozczarowania w danych o sprzedaży detalicznej, dane za wrzesień okazały się łącznie lepsze od założeń. "Na podstawie kompletu danych miesięcznych z III kwartału możemy z większą precyzją zaprognozować kształtowanie się w PKB w tym okresie. Wg naszych aktualnych szacunków PKB spadł w III kwartale jedynie marginalnie, o 0,5 proc. r/r (średniorocznie -2,7 proc. r/r)" - przekazał. Zaznaczył jednocześnie, że prognoza ta może zostać ponownie zrewidowana po czwartkowej publikacji zaktualizowanych kwartalnych rachunków narodowych, ale nie zmieni to ani skali odbicia w III kwartale.

"Spodziewamy się, że PKB w IV kwartale spadnie o 4,0 proc. r/r, głównie z uwagi na ograniczanie konsumpcji. Wynik ten jest jednak obciążony dużą niepewnością i cały czas obserwujemy wszystkie dostępne dane statystyczne" - napisał ekspert.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | dane makroekonomiczne | sprzedaż detaliczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »