GUS: Wynagrodzenie wzrosło w kwietniu o 9,9 proc. w skali roku

GUS podał dane o kwietniowej dynamice wzrostu wynagrodzeń w Polsce. Przewidywania analityków sprawdziły się - płace Polaków szybko rosną. Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wzrosło o 9,9 proc. rok do roku.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2021 r. wyniosło 5.805,72 zł, co oznacza wzrost o 9,9 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 0,9 proc.

GUS poinformował, że w przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw, w kwietniu 2021 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowano spadek o 2,1 proc. Spowodowane było to m.in. wypłatami w poprzednim miesiącu premii kwartalnych, świątecznych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych, wynagrodzeń za nadgodziny
(które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń), a także mniejszą liczbą dni roboczych w kwietniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
W skali roku (kwiecień 2021 r. do kwietnia 2020 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 9,9 proc., a tempo wzrostu było szybsze niż obserwowane w poprzednich miesiącach.

Reklama

W kwietniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie zmniejszyło się względem notowanego miesiąc wcześniej (spadek o 0,2 proc.). Było to wynikiem m.in. zmniejszania wymiaru etatów, zakończenia i nie przedłużania umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej), a także rozwiązywania umów o pracę z pracownikami.

Na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miało też pobieranie przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych - co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach.

W relacji do analogicznego miesiąca w 2020 r., pierwszy raz od roku zaobserwowano niewielki wzrost przeciętnego zatrudnienia (o 0,9 proc.).

Analitycy Credit Agricole

Główny czynnik wzrostu płac między marcem a kwietniem to niska baza sprzed roku związana z wybuchem pandemii, kiedy wynagrodzenia spadły w ujęciu miesięcznym o 3,7 proc. - ocenili w czwartek analitycy banku Credit Agricole komentując dane GUS o wynagrodzeniach.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2021 r. wyniosło 5.805,72 zł, co oznacza wzrost o 9,9 proc. licząc rok do roku dla 8,0 proc. r/r w marcu. Zatrudnienie w tym sektorze r/r wzrosło o 0,9 proc. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny

W opinii Credit Agricole dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu uplasowała się poniżej prognozy wynoszącej 10,3 proc. Jak podał bank, w ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w kwietniu o 5,3 proc. r/r wobec wzrostu o 4,7 proc. r/r w marcu, co stanowi najmocniejszy wzrost od lutego 2019 r.

"Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku znaczącego zwiększenia tempa wzrostu płac pomiędzy marcem a kwietniem były silne efekty niskiej bazy sprzed roku, związane z wybuchem pandemii, kiedy to wynagrodzenia zmniejszyły się w ujęciu miesięcznym o 3,7 proc. - największy spadek w kwietniu przynajmniej od 2005 r." - napisano w analizie Credit Agricole.

Zdaniem analityków, przeciwny wpływ miał natomiast efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych - w marcu ich liczba była o jeden większa niż w 2020 r., podczas gdy w kwietniu była taka sama jak przed rokiem.

W opinii banku "zgodnie z informacją GUS, czynnikami oddziałującymi w kierunku obniżenia wzrostu płac w kwietniu było również ustąpienie efekty wypłacanych w poprzednim miesiącu premii kwartalnych, świątecznych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych i wynagrodzeń za nadgodziny".

Credit Agricole ocenił, że "czynnikiem negatywnym dla dynamiki wynagrodzeń była również mniejsza liczba absencji w miejscach pracy wraz z poprawą sytuacji epidemicznej, co sprzyjało mniejszej skali wypłat wynagrodzeń za nadgodziny w kwietniu w porównaniu do marca".

Według analityków dynamika zatrudnienia, która według GUS w kwietniu wyniosła w sektorze przedsiębiorstw 0,9 proc. r/r wobec -1,3 proc. r/r w marcu uplasowała się poniżej prognozy banku równej konsensusowi rynkowemu (1,1 proc.).

"Podobnie jak w przypadku wynagrodzeń, główną przyczyną wzrostu dynamiki zatrudnienia pomiędzy marcem a kwietniem były silne efekty niskiej bazy sprzed roku" - napisano.

W ujęciu miesięcznym, zwrócił uwagę bank powołując się na dane GUS, zatrudnienie spadło o 13,4 tys. osób, co według Urzędu było efektem m.in. zmniejszenia wymiaru etatów, zakończenia i nieprzedłużania umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemicznej), rozwiązywania umów o pracę z pracownikami, a także pobierania przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych.

"W naszej ocenie w kierunku spadku zatrudnienia oddziaływała również mniejsza skala pracy w ramach nadgodzin w kwietniu w porównaniu do marca, co związane było z poprawą sytuacji epidemicznej i mniejszą liczbą absencji" - stwierdził bank.

"Spadek zatrudnienia w ujęciu miesięcznym jest spójny z naszą oceną, zgodnie z którą wyraźnego i trwałego wzrostu zatrudnienia w firmach oczekujemy dopiero w II poł. 2021 r., a więc po ustąpieniu negatywnego wpływu dostosowania zatrudnienia w przedsiębiorstwach na skutek +odhibernowania+ rynku pracy (wygaśnięcia pozytywnego wpływu pierwszej tarczy finansowej na zatrudnienie)" - poinformował Credit Agricole.

Według banku wypadkową przyspieszenia wzrostu płac, zwiększenia dynamiki zatrudnienia i wyraźnie wyższej inflacji w kwietniu było silne zwiększenie realnej dynamiki funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w sektorze przedsiębiorstw do 6,3 proc. r/r wobec 3,3 proc. r/r w marcu i 1,2 proc. w pierwszym kwartale tego roku.

"Dane te są spójne z naszą prognozą dynamiki konsumpcji w II kw. (10,2 proc. r/r wobec 0,6 proc. w I kw.)" - ocenił bank.


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »