Indeksy PMI dla przemysłu i usług w Chinach w lutym rekordowo niskie

Indeks PMI dla przemysłu w Chinach spadł w lutym do 35,7 pkt wobec 50,0 pkt w styczniu i 46,0 pkt prognozowanych przez ekonomistów, a PMI dla usług spadł do 29,6 pkt wobec 54,1 pkt poprzednio i prognozy 51,4 pkt. To najsilniejsze jednomiesięczne spadki tych wskaźników w historii.

Subindeks PMI produkcji przemysłowej zniżował w lutym do 27,8 pkt wobec 51,3 pkt w styczniu, a odczyt nowych zamówień spadł do 29,3 pkt z 51,4 pkt miesiąc wcześniej.

Indeksy PMI określają koniunkturę w sektorze przemysłowym i usługowym. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Analitycy wskazują, że dane odzwierciedlają niszczący wpływ epidemii koronawirusa na drugą pod względem wielkości gospodarkę świata.

Przypominają też, że nawet w czasie kryzysu finansowego sprzed 12 lat spadek aktywności w Chinach nie był tak szybki i głęboki.

Reklama

"Spodziewamy się, że aktywność rok do roku we wszystkich sektorach w styczniu i lutym okaże się ujemna, gdyż chińska gospodarka od 23 stycznia została poważnie ograniczona" - napisali analitycy Nomura po publikacji danych o PMI.

Przypomnieli, że Chińczycy borykający się z epidemią koronawirusa zdecydowali o przedłużeniu liczby dni wolnych z okazji świąt Nowego Roku, a nawet po oficjalnym ich zakończeniu biznes w Chinach pracuje w mocno ograniczonym zakresie.

Nomura prognozuje, że PKB Chin w pierwszym kwartale 2020 roku wzrośnie rok do roku o 2 proc. Z kolei Capital Economics spodziewa się wręcz spadku PKB rok do roku, co oznaczałoby pierwszą taką sytuację przynajmniej od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Analitycy ostrzegają również, że rozszerzanie się epidemii koronawirusa na inne państwa będzie miało wpływ na globalne łańcuchy dostaw, co zmniejszy szanse na poprawę warunków dla chińskich przedsiębiorstw.

Epidemia koronawirusa Covid-19, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się w grudniu 2019 roku na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Sprzedawano tam m.in. dzikie zwierzęta, od których najprawdopodobniej pochodzi wirus.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Chinach wynosi 79 251, a liczba ofiar śmiertelnych 2835.

Koronawirus rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów, w których odnotowano dotąd 88 przypadków śmiertelnych, w tym najwięcej w Iranie, we Włoszech, w Korei Południowej i w Japonii. W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Indeks PMI | gospodarka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »