Inflacja bazowa rdr w maju 2010 r. 1,6 proc.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2010 r. wyniosła rdr 1,6 proc. wobec 1,9 proc. w kwietniu 2010 roku - podał NBP w komunikacie.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w maju 2010 r. wyniosła rdr 1,6 proc. wobec 1,9 proc. w kwietniu 2010 roku - podał NBP w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym miara ta wyniosła w maju 0,1 proc. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen administrowanych, wyniosła w ujęciu rocznym w maju 2010 roku 1,9 proc. vs 2,1 proc. w kwietniu. Majowa inflacja bazowa rdr, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, wyniosła 2,0 proc. vs 2,4 proc. w kwietniu. Inflacja liczona metodą 15-proc. średniej obciętej wyniosła rdr w maju 2,0 proc. vs 2,3 proc. w kwietniu. Indeks cen towarów i usług (CPI) liczonych przez GUS w maju wyniósł 2,2 proc. rdr.

Według Radosława Cholewińskiego, Głównego Ekonomisty Noble Banku.

W maju inflacja bazowa spadła do 1,6% r/r z 1,9% w kwietniu, poniżej oczekiwań rynkowych (1,8%) i naszej prognozy (1,7%). Spadek ten wynikał częściowo z efektu zaokrągleń - w maju ceny bazowe wzrosły o 0,1% m/m wobec 0,3% m/m w analogicznym okresie ub. r., co wskazywałoby na spadek inflacji bazowej r/r tylko o 0,2 pkt. proc. Śladowy wzrost cen bazowych w ujęciu m/m i wynikający stąd spadek inflacji bazowej r/r są spójne z wcześniejszymi danymi o inflacji CPI za maj. Uważamy jednak, że potencjał do dalszego spadku inflacji bazowej stopniowo się wyczerpuje i w najbliższych miesiącach będzie wynikał głównie z efektu wysokiej bazy.

Reklama

W II poł. roku inflacja bazowa może spaść do 1,1-1,3% r/r; dalszy spadek zostanie powstrzymany przez ożywienie na rynku pracy, a także wolniejsze tempo aprecjacji złotego niż w pierwszych miesiącach roku. Stabilizacja inflacji bazowej w zestawieniu z niższą dynamiką kursu złotego, rosnącymi cenami surowców i ryzykiem wzrostu cen żywności w następstwie powodzi otwiera drogę do zmiany trendu na inflacji CPI w miesiącach jesiennych.

Dzisiejsze dane nie miały większego wpływu ani na rynek stopy procentowej, ani na rynek walutowy. Również z perspektywy RPP dzisiejszy spadek inflacji bazowej, biorąc pod uwagę jego częściowo statystyczne przyczyny, nie zmienia postrzegania procesów inflacyjnych. Oceniamy, że w miesiącach letnich, po publikacji projekcji inflacyjnej i w miarę zbliżania się końca okresu spadającej inflacji, może dojść do zmiany nastawienia w polityce pieniężnej na restrykcyjne.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: RDR | proca | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »