Inflacja bazowa zaskoczyła wszystkich

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w kwietniu rdr 2,7 proc. wobec 2,4 proc. w marcu - podał NBP we wtorek w komunikacie.

W ujęciu miesięcznym miara ta wyniosła 0,5 proc. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen administrowanych, wyniosła w ujęciu rocznym w kwietniu 3,5 proc., tyle samo, ile w marcu. Kwietniowa inflacja bazowa, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, wyniosła rdr 3,6 proc. wobec 3,4 proc. w marcu.

Inflacja liczona metodą 15-proc. średniej obciętej wyniosła rdr w kwietniu 4,2 proc., wobec 4,1 proc. w marcu. Indeks cen towarów i usług (CPI) liczonych przez GUS w kwietniu wyniósł 4,0 proc. rdr.

Opinia

W czerwcu i lipcu należy oczekiwać lekkiego odbicia inflacji, następnie do końca roku powinna się ona powoli obniżać - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.

Reklama

- (...) RPP będzie miała kolejny dylemat w czerwcu, bo na pewno ceny towarów i usług gwałtownie nie spadną. Inflacja, ani bazowa, ani CPI, nie będzie spadała, w związku z chociażby z Euro 2012.

Wiadomo, że hotele, restauracje, usługi transportowe - to na pewno nie będzie obniżka na ten okres. Czyli czerwiec i lipiec takie lekkie odbicie, a później już na podstawie tych wcześniejszych prognoz i projekcji oczekujemy, że inflacja do końca roku będzie powoli obniżać się - powiedziała we wtorek Chojna-Duch w TVP Info.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 4,0 proc. w stosunku do kwietnia 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,6 proc.

Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej opowiada się obecnie za nastawieniem +wait and see+ w polityce pieniężnej przynajmniej do publikacji lipcowej projekcji inflacji NBP. Jednocześnie zwraca uwagę, że RPP nie zawaha się z zaostrzaniem polityki pieniężnej jeśli zajdzie taka potrzeba, gdyż jest zdeterminowana walczyć z uporczywie utrzymującą się na podwyższonym poziomie inflacją.

- (...) My jesteśmy zdeterminowani kontynuować restrykcyjną politykę pieniężną, naprawdę nie zawahamy się przed zaostrzeniem polityki pieniężnej jeśli będzie taka potrzeba, ja nie twierdzę, że taka potrzeba jest i że podniesiemy stopy procentowe. Jeżeli miałbym się wypowiadać wyłącznie we własnym imieniu, przyjąłbym na razie strategię +wait and see+, przyjrzeć się sytuacji przynajmniej do następnej rundy prognostycznej, która będzie miała miejsce w lipcu. Nie ma potrzeby spieszyć się z podwyżkami, ale determinacja w walce z inflacją istnieje. Obowiązkiem RPP jest utrzymać wartość pieniądza, inne cele są wtórne. Problem wzrostu gospodarczego, problem bezrobocia są ważne, ale najważniejsza jest inflacja - powiedział wczoraj wieczorem w TVN CNBC Kaźmierczak.

"Tu mamy jeszcze wiele do zrobienia, ten poziom inflacji 4 proc., który trwa od dłuższego czasu, prognozy nie są optymistyczne, stąd nasza determinacja. To osłabienie wzrostu gospodarczego w Polsce nie jest jeszcze na tyle duże, aby zdusić presję inflacyjną" - dodał.

Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers DM S.A.

W kwietniu inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii nieoczekiwanie przyspieszyła w Polsce do 2,7% z 2,4% r/r miesiąc wcześniej, wytrącając argument wszystkim przeciwnikom majowej podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Dane mocno zaskoczyły. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 2,3% r/r. Pomimo tego zaskoczenia, raport opublikowany przez Narodowy Bank Polski, został zignorowany.

Złoty stracił w relacji do głównych walut, reagując na osłabienie euro do dolara. O godzinie 18:05 kurs EUR/PLN testował poziom 4,3420 zł, rosnąc o ponad 3 gr w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Kurs USD/PLN, po wzroście o 4,5 gr, testował poziom 3,4111 zł.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: RDR | 'Wtorek' | zaskoczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »