Jak Kołodko chce uzdrowić gospodarkę?

Plan naprawy finansów państwa zaproponowany przez wicepremiera Grzegorza Kołodkę został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Minister Kołodko miał pewne problemy z uzyskaniem akceptacj, bowiem już wcześniej minister gospodarki, pracy i polityki socjalnej prof. Jerzy Hausner i jego zastępca Jacek Piechota, otwarcie go krytykowali.

Plan naprawy finansów państwa zaproponowany przez wicepremiera Grzegorza Kołodkę został zaakceptowany przez Radę Ministrów. Minister Kołodko miał pewne problemy z uzyskaniem akceptacj, bowiem już wcześniej minister gospodarki, pracy i polityki socjalnej prof. Jerzy Hausner i jego zastępca Jacek Piechota, otwarcie go krytykowali.

Wiele wskazuje na to, że jest to krok we właściwym kierunku. W zasadzie można powiedzieć, że to dopiero pierwszy krok. Głównymi celami programu naprawy finansów państwa są szybki wzrost, sprawiedliwy podział, korzystna integracja oraz skuteczne państwo. Problem tkwi w tym, że zawiera on hasła, które są szlachetne w zrozumieniu socjalistycznym takie jak sprawiedliwy podział czy korzystna integracja. Dowodzą one jednocześnie obaw o przyszłość dotyczących szybkiego wzrostu gospodarczego.

O ile cele te są szlachetne o tyle problem stanowi ich realizacja, która budzi wiele kontrowersji. Bo jak można osiągnąć sprawiedliwy podział? Co trzeba sprawiedliwie podzielić: łupy wojenne, bogactwo narodowe czy pensje osób pracujących? Moim zdaniem chodzi głównie o wyrównanie dochodów między bogatymi a biednymi. W tym kontekście Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zerową stawkę podatkową dla tych najmniej zarabiających i usunąć wszystkie ulgi. Oznacza to wzrost opodatkowania, szczególne dla najwięcej zarabiających. W ten sposób obniży się ich aktywność gospodarcza, a mniejsza aktywność to spadek PKB i pogorszenie standardu życiowego, nie zaś wzrost. Tym bardziej, że klasa średnia, która stanowi siłę napędową gospodarki będzie nadal obciążona wysokimi podatkami.

Reklama

Program Grzegorza Kołodki nie określa co miałoby być ową siłą napędową gospodarki, co miałoby stanowić motor zakładanego wzrostu gospodarczego. Z danych w tabeli można wnioskować, że siłą napędową gospodarki będą inwestycje i eksport, którego radykalny wzrost jest zakładany. Z czego zostaną pozyskane środki na inwestycje i do sfinansowania czego tak naprawdę posłużą? Odpowiedzi znajdziemy w innym celu planu Kołodki, określonym jako korzystna integracja. Zakłada się, że w okresie 2004 - 2006 Polska zyska 62 mld złotych z funduszy UE, przy 31 mld wkładzie własnym. To fakt, ale faktem są również problemy, jakie Polska może mieć z pozyskaniem środków unijnych. Historia pokazuje, że nie będzie to proste.

Plan zakłada również szybki wzrost gospodarczy nie precyzując jak miałoby to zostać osiągnięte. Rozumiem, że dokona się to poprzez zwiększenie fiskalizmu. Wówczas podatnicy zapłacą de facto wyższe podatki do budżetu centralnego, który z kolei rozdzieli je do gmin i przeznaczy na inne działania budżetu centralnego. Uważam, że jest to sprzeczne z zasadami demokracji i wolnego rynku, który zakłada, że obywatel ma prawo decydować, co zrobić z posiadanymi czynnikami produkcji, w tym i swoich dochodach. Przypomina to działania z 1989 r., które wszyscy pamiętamy jak się zakończyły.

Podsumowując uważam, że plan Kołodki jest krokiem w dobrym kierunku (m.in. usunięcie różnych funduszy celowych, czy likwidacja niepotrzebnych agend centralnych). Z wykonaniem programu mogą być jednak problemy szczególnie te związane z tym, że klasa średnia, która powinna stanowić siłę napędową gospodarki będzie gnębiona przez zbyt duże podatki.

WGI Dom Maklerski SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »