Każdy z nas dopłaci

Sposobu na rozwiązanie konfliktu o PZU szuka też EBOR. Rozmowa z Aleksandrem Gradem, ministrem Skarbu Państwa rozmawia Małgorzata Kwiatkowska.

Sposobu na rozwiązanie konfliktu o PZU szuka też EBOR. Rozmowa z Aleksandrem Gradem, ministrem Skarbu Państwa rozmawia Małgorzata Kwiatkowska.

Jak idą prace nad czteroletnim harmonogramem prywatyzacji?

Ministerstwo Skarbu zakończyło już prace nad harmonogramem. Ale jest to program rządowy, a więc będzie uwzględniał również plany pozostałych resortów. Zanim więc dojdzie do uzgodnień międzyresortowych musimy otrzymać poszczególne części z pozostałych resortów, w tym gospodarki, infrastruktury, czy rolnictwa. Myślę, że niebawem skierujemy go do uzgodnień międzyresortowych, a następnie pod obrady rządu.

Harmonogram ma nie obejmować przemysłu naftowego i chemicznego?

Reklama

Jeśli chodzi o Grupę Lotos i PKN Orlen, to spółki te zostaną wyłączone z decyzji, z uwagi na to, że nie będziemy ich w najbliższym czasie prywatyzować. Ale w harmonogramie zostanie za to ujęty proces wniesienia reszty akcji Petrobalticu do Grupy Lotos poprzez objęcie akcji nowej emisji.

W przypadku przemysłu chemicznego, prywatyzację czterech zakładów: w Tarnowie, Kędzierzynie-Koźlu, Policach i Puławach chcemy sfinalizować w ciągu najbliższych czterech lat. Natomiast faktycznie, ostateczne rekomendacje co do kształtu tego procesu przygotowuje obecnie Nafta Polska na podstawie istniejących już koncepcji, analiz i strategii. Nie będzie to jednak miało wpływu na prowadzone obecnie procesy prywatyzacji zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie.

Czy będzie fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos?

Jeżeli możemy mówić o jakiejkolwiek fuzji w przyszłości to inicjatywa musi wyjść z dołu, czyli od spółek a nie z góry, czyli z ministerstwa. Musi to być proces, którego efekty synergii są obliczone i jasno sprecyzowane i która jest efektem działań jednego i drugiego zarządu a nie działań administracyjnych ministerstwa. I tego będziemy się trzymać. Oczekujemy za to współpracy firm, która pozwoli obniżyć koszty w wielu obszarach ich aktywności.

Kiedy zakończy się spór z Eureko?

Mamy wieloletni konflikt i wyrok sądu arbitrażowego. Nie mam niestety takiego komfortu jaki mieli moi poprzednicy, którzy mogli udawać, że nad czymś pracują, jednocześnie pozostawiając problem swoim następcom. Odpowiedzialność nakazuje rozwiązanie sytuacji a nie jej odkładanie. Stąd porozumienie z Eureko, że siadamy do stołu i negocjujemy.

Czy rząd przygotował już odpowiedź dla arbitrów na żądania Eureko (chodzi o te 35,6 mld zł)?

Nasza odpowiedź jest już gotowa i uzgodniona z kancelariami prawnymi i prokuratorią generalną. Właśnie ją wysłaliśmy. Koncentruje się ona na analizie podstaw formalno-prawnych roszczeń zgłoszonych przez Eureko. Oceniamy czy poszczególne roszczenia są uzasadnione czy nie. Mamy jeszcze czas na naszą wycenę ewentualnych roszczeń. Najważniejsze jest to, że mamy już dogłębną, poważną analizę prawną, która jest dobrą odpowiedzią na roszczenia Eureko.

Jakie roszczenia Eureko strona Polska kwestionuje? Dlaczego Polsce tak zależy na zawarciu ugody przed sądem polskim? Czy w PLL LOT powinien pojawić się inwestor branżowy i kiedy powinno to nastąpić? Kiedy dojdzie do nowelizacji kluczowych dla prywatyzacji ustaw o komercjalizacji i prywatyzacji, o nadzorze właścicielskim?

Więcej: Gazeta Prawna 3.03.2008 (44) ? str.5

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Eureko | skarbu | roszczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »