KE zaostrzy przepisy o agencjach ratingowych.

Nadzór Rynków Finansowych (AMF) oświadczył że wszczęto dochodzenie w sprawie omyłkowej wiadomości agencji ratingowej Standard and Poor's (S & P) o obniżeniu ratingu Francji.

Nadzór Rynków Finansowych (AMF) oświadczył  że wszczęto dochodzenie w sprawie omyłkowej wiadomości agencji ratingowej Standard and Poor's (S & P) o obniżeniu ratingu Francji.

"Sekretarz generalny AMF rozpoczął dochodzenie" - głosi komunikat tego organu regulacji francuskich rynków finansowych; o otwarcie dochodzenia wcześniej poprosił minister finansów Francois Baroin.

Agencja ratingowa Standard and Poor's (S&P) przyznała w czwartek, że przez pomyłkę wysłała do niektórych abonentów wiadomość, w której informowała o obniżeniu oceny Francji. "W następstwie błędu technicznego do niektórych abonentów portalu S&P Global Credit automatycznie wysłana została wiadomość, w której informowano o zmianie ratingu Francji" - podała agencja w komunikacie.

Reklama

"Tak się jednak nie stało. Rating Francji pozostaje bez zmian", a ocena zdolności kredytowej nadal jest na najwyższym poziomie potrójnego A - dodano."Incydent ten nie jest związany z działaniami dotyczącymi kontrolowania oceny" zdolności kredytowej - napisano w oświadczeniu.S&P obiecała zbadać incydent.

_ _ _ _ _

Kto winien?

Niemal od początku kryzysu z 2008 r. KE obciąża częściową odpowiedzialnością agencje ratingowe, gdyż początkowo nie doszacowały ryzyka niektórych produktów finansowych, a następnie z opóźnieniem zareagowały na pogorszenie sytuacji na rynku. Pozytywną ocenę na miesiąc przed upadkiem otrzymał m.in. amerykański bank Lehman Brothers. KE wskazuje na niską konkurencję na rynku ratingów, który zdominowany jest przez trzy amerykańskie agencje i ich europejskie oddziały (Fitch, Moody's i Standard&Poor's).

Już w 2009 roku UE przyjęła rozporządzenie, na mocy którego agencje ratingowe w UE podlegają rejestracji. Ponadto w ubiegłym roku przyznano uprawnienie do nadzoru nad zarejestrowanymi agencjami Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Jednak KE chce pójść jeszcze dalej: zwiększyć przejrzystość ratingów długu publicznego, poprawić dostęp do rynku europejskiego dla nowych agencji oraz zmniejszyć uzależnienie od ratingów w unijnej legislacji. Propozycję ma przedstawić późną jesienią.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Standard & Poor's | agencje ratingowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »