KE zmienia prognozy wzrostu PKB Polski

Komisja Europejska obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2021 r. do 3,1 proc. z 3,3 proc. szacowanych jesienią ubiegłego roku. KE szacuje natomiast PKB w Unii Europejskiej wzrośnie w 2021 roku o 3,7 proc. i o 3,9 proc. w 2022 - wynika z zimowych prognoz Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2021 r. do 3,1 proc. z 3,3 proc. szacowanych jesienią ub. r., a w 2022 r. podwyższyła do 5,1 proc. z 3,5 proc.; ryzyka dla prognoz są znacząco wychylone w górę - wynika z zimowej rundy prognoz KE. Wg Komisji, inflacja HICP w Polsce w 2021 r. wyniesie 2,3 proc., a w 2022 r. 2,9 proc.

"Przedłużenie restrykcji epidemicznych na 2021 r. będzie ciążyć na aktywności gospodarczej na początku roku. Jednakże wraz ze stopniowym rozwojem programu szczepień i luzowaniem obostrzeń, realna dynamika PKB odbije w II poł. roku.

Reklama

Konsumpcja prywatna będzie główną siłą napędową odbicia, przy obniżaniu się zakumulowanych oszczędności, wzroście zaufania oraz sprzyjającej sytuacji na rynku pracy.

Perspektywy dla inwestycji powinny się poprawić w końcówce II kw. wobec poprawy sentymentu biznesowego oraz niskich kosztów finansowania, co będzie także prawdopodobnie wspierać sektor budowlany" - napisano w raporcie.

"Handel zagraniczny również mocno odbije, choć import powinien rosnąć szybciej niż eksport, po mocnym spadku w 2020 r. W konsekwencji eksport netto może negatywnie kontrybuować do wzrostu w 2021 r., a także, w mniejszym stopniu w 2022 r. Oczekuje się, że wzrost PKB wyniesie w 2021 r. 3,1 proc. oraz 5,1 proc. w 2022 r." - dodano.

KE zaznacza, że najnowsze prognozy nie uwzględniają żadnego wydatkowania ze środków Funduszu Odbudowy i Odporności, przez co ryzyka dla prognoz są znacząco wychylone w górę.

Spowolnienie wzrostu płac oraz wyższe bezrobocie obniżą - zdaniem KE - presję cenową w Polsce w 2021 r., przez co inflacja HICP spadnie do 2,3 proc. z 3,7 proc. w 2020 r. Wraz z postępującym ożywieniem wskaźnik HICP wg KE ma wynieść w 2022 r. 2,9 proc.

W listopadzie 2020 roku KE szacowała HICP w Polsce w 2021 r. na 2,0 proc., a w 2022 r. na 3,1 proc.

W 2021 r. wzrost PKB może przekroczyć 4 proc., choć prognoza jest obarczona niepewnością w związku z perspektywą III fali pandemii - powiedział ostatnio premier Mateusz Morawiecki.

- W zależności od wielkości III fali zakładamy scenariusze pesymistyczne, ale oczywiście przygotujemy się też na lepsze. Widać, że te 4 proc. (wzrost PKB - PAP) jest raczej niezagrożone, jeśli miałbym obstawić, to sądzę, że raczej możemy przekroczyć te 4 proc. w tym roku, ale jest za wcześnie, by powiedzieć, że to pewna prognoza - powiedział Morawiecki.

W projekcie budżetu na 2021 r. rząd zapisał 4-proc. wzrost PKB.

Prognoza KE niższa od oczekiwań MF


Prognoza Komisji Europejskiej dot. polskiego PKB w 2021 r. jest niższa od oczekiwań MF, a 2022 r. wyższa - zauważył szef MF Tadeusz Kościński w czwartkowym komentarzu. Zaznaczył, że prognozy KE nie uwzględniają działań finansowanych z Funduszu Odbudowy, wzrost PKB może być więc wyższy.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zwrócił uwagę w komentarzu przekazanym PAP, że z najnowszych szacunków KE dla całej UE wynika, iż w ubiegłym roku Polska zanotowała jedną z najłagodniejszych recesji w Unii.

- Spadek PKB wyniósł tylko 2,8 proc., a lepszy wynik osiągnęły jedynie Irlandia oraz Litwa. Wykonanie ubiegłego roku okazało się przy tym wyraźnie lepsze od ostatnich prognoz - zauważył Kościński.

Dodał, że KE przewiduje jednocześnie, iż w latach 2021-2022 PKB w Polsce zwiększy się odpowiednio o 3,1 proc. oraz o 5,1 proc.

- Prognoza na br. jest nieco słabsza, a na przyszły rok wyraźnie wyższa od ostatnich projekcji z listopada ubiegłego roku. Prognozy KE na rok bieżący są przy tym niższe, a na przyszły rok wyższe od przewidywań analityków (Refinitiv, mediana, I 2021) oraz oficjalnych prognoz MF - zaznaczył minister.

- Prognozy KE nie uwzględniają żadnych działań finansowanych z Funduszu Odbudowy, co stanowi ryzyko w górę dla prognozy wzrostu PKB w Polsce - zastrzegł minister.

Poinformował, że KE przewiduje też spadek inflacji (HICP) do 2,3 proc. w br., m.in. za sprawą niższej dynamiki płac oraz wyższego bezrobocia. Prognoza na rok bieżący jest wyższa, a na przyszły rok niższa od projekcji KE z jesieni 2020.

W założeniach przyjętych do budżetu na 2021 r. resort finansów zakłada, że w tym roku PKB Polski wzrośnie o 4 proc., a średnioroczna inflacja (CPI) wyniesie 1,8 proc.

KE: Wzrost PKB w strefie euro w 2021 r. na poziomie 3,8 proc.

KE szacuje, że  PKB w Unii Europejskiej wzrośnie w 2021 roku o 3,7 proc. i o 3,9 proc. w 2022 - wynika z zimowych prognoz Komisji Europejskiej. KE oczekuje też wzrostu PKB w strefie euro  o 3,8 proc. w 2021 i 2022 r. Według instytucji, inflacja HICP w strefie euro w 2021 r. wyniesie 1,4 proc. i 1,3 proc. w 2022 r.

"Obecnie prognozowany jest wzrost PKB w UE na poziomie 3,7 proc. w 2021 r. i 3,9 proc. w 2022, oraz na poziomie 3,8 proc. w obydwu latach w strefie euro. Gospodarka UE osiągnie poziom sprzed pandemii wcześniej niż oczekiwano w prognozach jesiennych, głównie dzięki silniejszemu odbiciu w drugiej połowie 2021 r. i w 2022 roku" - napisano.

Komisja Europejska zaznaczyła, że tempo odradzania się gospodarki będzie zróżnicowane pomiędzy państwami UE. Według KE, wynika to z faktu, że pandemia w różnym stopniu wpłynęła na poszczególne państwa, a te których gospodarki opierają się na turystyce pozostaną przez jakiś czas osłabione.

"W efekcie, podczas gdy gospodarki niektórych z państw członkowskich wrócą do poziomu sprzed pandemii pod koniec 2021 r. lub z początkiem 2022 roku, pozostałym zajmie to dłużej" - napisano w prognozie.

Komisja wskazała, że inflacja w strefie euro i w całej Unii będzie trochę wyższa niż wcześniej prognozowano.

"Oczekuje się, że inflacja w strefie euro oraz UE w 2021 r. będzie nieco wyższa niż (oczekiwano - PAP) ostatniej jesieni, pozostanie jednak stłumiona pomimo okresowego podbicia dzięki efektowi bazy. W strefie euro, prognozowany jest wzrost inflacji z 0,3 proc. w 2020 r. do 1,4 proc. w 2021 r., przed jej delikatnym spadkiem do 1,3 proc. w 2022 r." - napisano.

W dokumencie zaznaczono, że projekcje pozostają przedmiotem dużej niepewności i podwyższonych ryzyk, związanych przede wszystkim z dalszym przebiegiem pandemii i sukcesem akcji szczepień.

KE podkreśliła, że pomyślna akcja szczepień i idący za nią optymizm może prowadzić do szybszego rozluźniania obostrzeń epidemicznych i w efekcie mocniejszego ożywienia gospodarczego. Według KE, siła odbicia może pozytywnie zaskoczyć, gwałtowniej uwalniając stłumiony dotąd popyt oraz innowacyjne inwestycje, które byłyby efektem historycznie wysokich oszczędności w gospodarstwach domowych, niskich kosztów finansowania i działań wspierających.

Równocześnie KE wyraziła obawy, że pandemia może okazać się odporniejsza i bardziej poważna w krótkim terminie, opóźniając odrodzenie gospodarcze.  "Istnieje także ryzyko, pozostawienia większych blizn w tkance europejskiej gospodarki i społeczeństwa, wywołanych poważnym kryzysem, poprzez bankructwa, długotrwałe bezrobocie i większe nierówności" - napisano.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »