Kiedy pakiet senioralny wejdzie w życie?

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas seminarium w Najwyższej Izbie Kontroli w listopadzie ub. roku zapowiedział, że resort przygotowuje pełen pakiet rozwiązań, gwarantujących wsparcie dla seniorów. Minęło osiem miesięcy od tej deklaracji. Sprawdzamy, jak wygląda stan przygotowań do wdrożenia "pakietu senioralnego".

Jak zapowiadał minister Konstanty Radziwiłł, opieki nad osobami starszymi nie można sprowadzać do medycyny. Dlatego też, w jego ocenie pakiet rozwiązań senioralnych musi zaczynać się od wsparcia w zakresie zdrowia jeszcze w okresie przedopiekuńczym, a także dotyczyć aktywności społecznej i zawodowej.

- Wśród niezbędnych rozwiązań należy przyjąć zmiany dotyczące budownictwa, transportu, edukacji, myśląc już o osobach starszych, które poważnie chorują i które wymagają pomocy i opieki - podkreślał Radziwiłł.

Dodał, że jeżeli chodzi o opiekę medyczną na poziomie podstawowym, to powinna być ona zlokalizowana w miejscu zamieszkania osób starszych. Opieka ta musi opierać się na lekarzu rodzinnym, który będzie koordynatorem zespołu złożonego z osób przejmujących za niego czynności, jakie może wykonywać osoba nie będąca lekarzem. - Tam, gdzie będzie to konieczne, zapewnimy dostęp do dobrej jakości instytucjonalnych domów, w których osoby starsze znajdą pomoc bardziej bezpośrednią - zaznaczył.

Reklama

Reformie ulegnie też, jak zapowiadał minister zdrowia, sposób zamawiania świadczeń opieki zdrowotnej, zarówno w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak i w szpitalnictwie. - Odejdziemy od zasady kupowania pojedynczych procedur na rzecz wynagradzania świadczeniodawców za skoordynowaną opiekę nad pacjentem - wyjaśnił minister.

Ostatnią sprawą, na którą minister Radziwiłł zwrócił uwagę, były leki dla seniorów. Jego zdaniem powinny być one darmowe dla osób od 75. roku życia bez kryterium dochodowego.

Leki 75+ w realizacji

To rozwiązanie jest obecnie wdrażane. Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska przypomina, że w zakresie dostępu do leków dla osób powyżej 75. roku życia w dniu 12 czerwca 2016 r. weszła w życia ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 652).

- W ustawie tej przewiduje się m.in. wprowadzenie dla pacjentów po ukończeniu 75. roku życia dostępu do wybranych bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wskazywane w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia - tłumaczy Kruszewska.

Dodaje, że zgodnie z art. 5 ww. ustawy minister zdrowia ustali pierwszy wykaz bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych nie później niż do 1 września 2016 r. Obecnie w resorcie zdrowia trwają prace analityczne nad kształtem wykazu.

Wsparcie przedopiekuńcze jeszcze w powijakach

Kruszewska podkreśla, że w zakresie wsparcia zdrowia w okresie przedopiekuńczym, działań dotyczących aktywności seniorów oraz wprowadzania rozwiązań w budownictwie, transporcie oraz edukacji, najważniejszą aktywnością ministra zdrowia oraz rządu jest procedowany obecnie przez Stały Komitet Rady Ministrów Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020.

- Ten międzysektorowy program zakłada sześć dużych celów operacyjnych. Dla potrzeb opieki zdrowotnej dedykowanej seniorom ważny jest przede wszystkim cel piąty - promocja zdrowego i aktywnego starzenia się oraz cel pierwszy - poprawa sposobu żywienia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa - wylicza Milena Kruszewska.

Dodaje, że cel piąty zakłada m.in. tworzenie "przyjaznej seniorom przestrzeni publicznej, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych, wspieranie aktywności osób starszych na poziomie lokalnym, zbudowanie instrumentów promujących zachowania prozdrowotne w wieku przedemerytalnym w zakładach pracy, opracowanie instrumentów sprzyjających kształtowaniu profilaktyki chorób oraz niesprawności wieku okołoemerytalnego, dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do potrzeb osób starszych, rozwój usług i ośrodków geriatrycznych i wprowadzenie elementów geriatrii do praktyki lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, a także cały wachlarz działań edukacyjnych skierowanych zarówno do pracowników ochrony zdrowia, samych pacjentów, jak też pracodawców oraz osób zarządzających kadrami dla pracodawców".

- Te działania mają na celu polepszenie stanu zdrowia seniorów. Należy podkreślić, że NPZ na lata 2016-2020 to szereg działań prozdrowotnych, które w dalszej perspektywie mają m.in. zapobiec negatywnym skutkom zmian demograficznych poprzez ogólną poprawę stanu zdrowia społeczeństwa, a co za tym idzie - umożliwienie seniorom dłuższego cieszenia się dobrym zdrowiem poprzez odpowiednią profilaktykę w wieku przedsenioralnym - podaje resort.

Podstawowa opieka - wpływają uwagi

- Jako przykłady można podać cele ogólnospołeczne zawarte w celu operacyjnym nr 1, jak np. określanie warunków zabudowy miast, budowy dróg i mostów w sposób sprzyjający ruchowi pieszemu, rowerowemu i aktywności fizycznej, uwzględniając potrzeby osób niepełnosprawnych - realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego - zaznaczyła Kruszewska.

Resort zdrowia przypomina, że w zakresie opieki podstawowej zdrowotnej (POZ) w miejscu zamieszkania minister zdrowia zarządzeniem z 4 stycznia 2016 roku powołał Zespół do opracowania założeń projektu ustawy o POZ.

- Biorąc pod uwagę korespondencję wpływającą do Ministerstwa Zdrowia, w szczególności obawy co do kształtu przyszłych rozwiązań legislacyjnych w zakresie POZ, minister, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska POZ, zmienił zakres zadań ww. Zespołu, koncentrując jego prace na przygotowaniu strategii rozwiązań systemowych w zakresie POZ, która stanowić będzie podstawę do przygotowania przez resort zdrowia projektu założeń do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej - informuje rzecznik MZ.

- Niestety, na obecnym etapie prac, nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki będzie ostateczny kształt projektowanych rozwiązań legislacyjnych - przyznaje.

Świadczenia zdrowotne w przygotowaniu

Milena Kruszewska wyjaśniła też, że jeśli chodzi o reformą sposobu kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej, zarówno w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak i w szpitalnictwie (z uwzględnieniem sytuacji seniorów), w Ministerstwie Zdrowia trwają obecnie prace zmierzające do przygotowania bardziej racjonalnego i efektywnego modelu zabezpieczenia oraz finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego, a także świadczeń ambulatoryjnych udzielanych w ramach przychodni przyszpitalnych.

- W prowadzonych pracach uwzględnia się doniosłą rolę, jaka w systemie ochrony zdrowia przypada opiece szpitalnej szczebla lokalnego, tj. w szczególności szpitalom powiatowym - podkreśliła Kruszewska.

Zaznaczyła również, że projektowane rozwiązania mają na celu przede wszystkim zagwarantowanie finansowania na odpowiednim poziomie świadczeń szpitalnych, stanowiących podstawę funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Celem jest również racjonalizacja w zakresie kosztów działalności szpitali, aby stawiane wymagania dotyczące liczby i kwalifikacji personelu medycznego oraz niezbędnego wyposażenia były bardziej dostosowane do rzeczywistych potrzeb klinicznych niż obecne wymagania formalne stawiane przez płatnika.

- Niestety, prace nad założeniami jeszcze trwają, dlatego też trudno w tej chwili mówić o szczegółach - podsumowała Milena Kruszewska.

Marzena Sygut

Więcej informacji w miesięczniku "Rynek Zdrowia"

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | Narodowy Fundusz Zdrowia | służba zdrowia | konstanty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »