Krzysztof Pietraszkiewicz: Obłożenie banków podatkiem od zysków nadzwyczajnych ograniczy ich zdolność do finansowania przedsiębiorstw

Jak poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, kierowana przez niego instytucja jest przeciwna objęciu banków podatkiem od zysków nadzwyczajnych. Zdaniem prezesa ZBP, obłożenie sektora bankowego nowym podatkiem ograniczyłoby jego zdolność do finansowania przedsiębiorstw.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Tego typu rozwiązanie z różnych powodów nie powinno mieć zastosowania do banków. Rentowność sektora bankowego w minionych była bardzo niska, a wiele wskazuje na to, że w tym roku będzie ujemna. W minionych kilku kwartałach fundusze sektora bankowego stopniały bardzo znacznie i wiele na to wskazuje, że do końca roku będą ulegać dalszemu zmniejszeniu - powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz.

Reklama

- Wobec tego, co się dzieje w gospodarce, osłabianie narzędzia do stabilizowania rozwoju gospodarczego do modernizowania i restrukturyzowania przedsiębiorstw byłoby wielkim i niewybaczalnym błędem. To by oznaczało, że bardzo wiele firm w związku ze zjawiskami gospodarczymi po prostu utraciłoby zdolność, możliwość dostępu do finansowania z sektora bankowego - dodał.

Podał, że ZBP czeka na ostateczną wersję tego projektu.

Ocenił, że dalsze osłabienie sektora bankowego może doprowadzić do tego, że banki będą miały "bardzo poważny problem", żeby kredytować podmioty, z którymi wcześniej współpracowały, ale także by wspierać firmy, które mogą znaleźć się w trudnej sytuacji.

Ministerstwo Aktywów Państwowych proponuje wprowadzenie daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 rok, co pozwoli na zapewnienie środków na wsparcie odbiorców wrażliwych, jednostek samorządu terytorialnego, a także innych odbiorców energii. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że szacowany wpływ do budżetu podatku od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i firm prywatnych to 13,5 mld zł, podatek miałby wynieść 50 proc.

Z szacunków analityków wynika, że wprowadzenie tego podatku nie powinno istotnie obciążyć sektora bankowego, przynajmniej w 2022 roku. Według analityków, danina ta byłaby najbardziej dotkliwa dla Banku Handlowego, który mógłby zapłacić 378-457 mln zł tego podatku.

Zobacz również:

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »