Kto zyskuje na migracji Polaków?

O migracji najczęściej myślimy jako o zjawisku negatywnym, w najlepszym razie jako o złu koniecznym. O pożytkach z migracji Polaków dla modernizacji Polski dyskutowali w sobotę na jednej z dziesięciu sesji II Kongresu Obywatelskiego jego uczestnicy.

Zdaniem prof. Dariusz Stola z Ośrodka Badań nad Migracjami UW, migrujący i firmy za granicą, zatrudniające naszych rodaków uważają, że odnoszą z tego pożytek. Ale można mówić o tym, że nie wszyscy wędrujący za chlebem są w stanie "wycenić" koszty społeczne rozstania z najbliższymi. Dla krajów taki rachunek pożytków jest bardziej skomplikowany, choć w skali całej UE jest z pewnością dodatni.

Należy jednak wskazać, że migracja wpływa na spadek bezrobocia i wzrost konsumpcji w kraju. Dla prof. Izabeli Bukraby-Rylskiej z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, polski wzorzec migracji, który niestety wciąż jest silnie utrwalony nie daje szans na szybszą modernizację kraju. Ten wzorzec to wyjazd z peryferii do peryferii, bez szans i ambicji na rozwój zawodowy oraz z ograniczoną integracją w kraju docelowym.

Reklama

Dla określenia pożytków konieczne jest wzięcie pod uwagę również kosztów. Dla Michała Boniego z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, bodaj najważniejszym pożytkiem migracji jest zmiana nastawienia do pracownika polskich przedsiębiorców, którzy zaczęli dostrzegać w nim decydujący o sukcesie firmy atut.

Agnieszka Rybińska z "Rzeczpospolitej" wskazała, że to jakość migracji zdecyduje o jej pożytkach. Jeśli polscy migranci będą mieli większą wiarę w siebie, poczucie własnej wartości to nie tylko odnosić będą większe sukcesy, ale też będą absorbować więcej pozytywnych wzorców za granicą. I tym chętniej mierzyć się będą z różnymi wyzwaniami po ewentualnym powrocie do kraju. Migracja odbija złą ocenę sytuacji w kraju w oczach migranta; może również stać się impulsem do poprawy środowiska w Polsce, tak aby migrujący chciał wrócić.

Na II Kongres Obywatelski przybyło około 1000 osób. Kongres odbył się 10 marca 2007 w gmachu Politechniki Warszawskiej pod hasłem "Rozwój przez wspólnotę i konkurencyjność". "Pożytki z migracji Polaków dla modernizacji Polski" były tematem jednej spośród dziesięciu sesji dyskusyjnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: migracje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »