Legia Warszawa na celowniku, grozi jej wysoka kara

Ograniczanie kibicom prawa do zwrotu pieniędzy w przypadku odwołania meczu z powodu zamknięcia stadionu - to przykład zakwestionowanego postanowienia w regulaminach imprez piłkarskich. UOKiK przygląda się działaniom klubów i organizacji sportowych.

Prezes UOKiK wszczęła postępowanie przeciwko Klubowi Piłkarskiemu Legia Warszawa w związku ze stosowaniem niedozwolonych klauzul w regulaminach. Ponadto do sądu został skierowany pozew o uznanie za niedozwolone postanowień stosowanych przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich - UEFA.

Legia Warszawa

Postępowanie przeciwko Klubowi Piłkarskiemu Legia Warszawa zostało wszczęte po informacjach otrzymanych od kibiców. Wątpliwości prezes UOKiK wzbudziły postanowienia w regulaminach, m.in. wyłączające odpowiedzialność klubu w przypadku odwołania imprezy sportowej. Na ich podstawie klub nie zwraca kibicom posiadającym karnety pieniędzy za niewykorzystaną imprezę w sytuacji zamknięcia stadionu z powodu np. decyzji organów administracyjnych.

Reklama

Ponadto, zgodnie z innym zakwestionowanym warunkiem regulaminu, klub wyłącza swoją odpowiedzialność również w przypadku zmiany terminów meczów i innych imprez masowych. Z treści zakwestionowanego postanowienia wynika, że klub może w sposób dowolny zmieniać terminy organizowanych na swoim stadionie imprez bez ponoszenia z tego tytułu jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Prowadzone od lutego postępowanie wykaże, czy klub piłkarski w swoich regulaminach stosował postanowienia wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. W przypadku stwierdzenia praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów prezes UOKiK może nakazać ich zaprzestanie i nałożyć karę do 10 proc. przychodu.

UEFA

Pozew o uznanie za niedozwolone dwudziestu pięciu postanowień stosowanych przez UEFA został skierowany do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wątpliwości prezes UOKiK wzbudziły postanowienia w warunkach sprzedaży biletów na Euro 2012.

Zastrzeżenia Prezes UOKiK dotyczą m.in. wyłączania odpowiedzialności za opóźnienia w dostawie biletów. W opinii UOKiK, niedozwolone jest arbitralne wyłączenie odpowiedzialności we wszystkich zaistniałych sytuacjach, bowiem opóźnienie może nastąpić również na skutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność UEFA.

Wątpliwości budzi również postanowienie, które nie przewiduje wydania duplikatu biletu imiennego w przypadku jego kradzieży lub zagubienia przez kibica. Zgodnie z regulaminem organizatora, wszystkie bilety są imienne, dlatego zdaniem Urzędu niezgodne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interesy konsumenta jest ograniczanie udziału w wydarzeniu kibicom mogącym potwierdzić zakup.

UOKiK zakwestionował również postanowienie, zgodnie z którym nieprzewidziane okoliczności mogły wpłynąć na zmianę istotnych warunków umowy - czyli datę, godzinę, lokalizację meczów. Zdaniem Urzędu organizator nie precyzując katalogu przypadków nieprzewidzianych okoliczności pozwala sobie na ich dowolną interpretację. Jednocześnie przyznając sobie prawo do jednostronnej zmiany umowy, również na niekorzyść konsumenta. Zgodnie z prawem zmiany mogą nastąpić tylko z ważnych, określonych jasno powodów.

Zastrzeżenia Urzędu wzbudziło także postanowienie obligujące konsumenta do zmiany wykupionego miejsca na stadionie, jeżeli zostanie o to poproszony, bez podania jakichkolwiek przyczyn. Zajmowane miejsce, w opinii UOKiK, jest jednym z najbardziej istotnych warunków zawartej umowy. Kwestionowane postanowienie regulaminu uprawnia organizatora do jednostronnej zmiany kontraktu bez podania przyczyny, co więcej bez przyznania kibicowi możliwości żądania odszkodowania.

Niedozwolonym postanowieniem zdaniem Urzędu jest również klauzula mówiąca o tym, że spór między konsumentem a UEFA zostanie rozstrzygnięty przed sądem w Szwajcarii. Zdaniem UOKiK, właściwym powinien być sąd ze względu na miejsce zamieszkania konsumenta, a nie siedzibę przedsiębiorcy.

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego uprawniają prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do wystąpienia do sądu z żądaniem uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone. Klauzule uznane przez sąd za niedozwolone są wpisywane do rejestru prowadzonego przez prezesa UOKiK. Od tego momentu ich stosowanie w obrocie prawnym z udziałem konsumentów jest zakazane. Pozew przeciwko UEFA został skierowany do sądu przez prezesa UOKiK w sierpniu ubiegłego roku.

Każdy konsument może uzyskać pomoc w rozwiązaniu sporu z przedsiębiorcą, kontaktując się z rzecznikiem konsumentów. Porady prawne są ponadto udzielane pod numerem 800 007 707 przez Federację Konsumentów lub w jej oddziałach. W czasie Euro 2012 obsługa prawna na infolinii będzie także w języku angielskim.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | Legia Warszawa | postanowienia | wysoka | Warszawa | kara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »