Ma być zdecydowanie prościej na amerykańskim kierunku

Jest szansa, że eksport polskich płodów rolnych do USA będzie odbywać się według uproszczonych procedur.

Podczas zaplanowanych na 29 września rozmów z amerykańską sekretarz handlu Penny Pritzker strona polska zaproponuje uproszczenie procedur fitosanitarnych związanych z eksportem polskich warzyw i owoców do USA - poinformował wicepremier Janusz Piechociński.

- Chcę przedłożyć pani sekretarz propozycję możliwości wprowadzenia "na skróty" polskich owoców i warzyw na rynek amerykański, by nie była to długa procedura fitosanitarna itd. - powiedział wicepremier uczestniczący w środę w 24. Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju.

Amerykańska sekretarz handlu ma odwiedzić Warszawę wraz z grupą amerykańskich przedsiębiorców.

Reklama

Polska propozycja dotycząca eksportu warzyw i owoców ma polegać m.in. na zaprezentowaniu stronie amerykańskiej grupy 10-15 określonych producentów i eksporterów, którzy byliby certyfikowani w kraju pod względem wielu parametrów - od jakości gleby po jakość produktu.

Piechociński wyjaśnił, że wszelkie wątpliwości w tym zakresie mogłyby zostać wykorzystane przez amerykańskich producentów, a wówczas wysiłek promocyjny związany z wprowadzeniem np. polskich jabłek na rynek amerykański zostałby zniweczony.

- Mamy dużą, rozproszoną produkcję, przy różnych - często odmiennych w Europie niż w USA - standardach zawartości niektórych substancji. Amerykańscy producenci, którzy są na rynku, będą pilnować tego w sposób szczególny; chciałbym, by było to transparentne - powiedział minister gospodarki.

Wśród tematów rozmów z amerykańską sekretarz handlu będą także: umowa TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji, między USA a UE), poszerzenie inwestycji amerykańskich w Polsce oraz sprawa dopuszczenia polskich produktów i usług na rynek amerykański.

- W USA są trochę inne standardy, często nie w prawie federalnym, ale w prawie stanowym - nie tylko na poziomie zamówień publicznych; są tam pewne wyłączenia - tłumaczył minister, uznając kwestię dopuszczenia polskich produktów na amerykański rynek za bardzo istotną dla strony polskiej.

Amerykańska sekretarz handlu ma przyjechać do Polski z dużą grupą amerykańskich przedsiębiorców, także takich, którzy nie są jeszcze aktywni w naszym kraju, choć - jak mówił Piechociński - bardzo uważnie przyglądają się polskiemu rynkowi.

- Potrzebne jest potwierdzenie naszego partnerstwa w wielu obszarach dodatkowymi technologicznymi inwestycjami w gospodarce, a także dopuszczeniem do nowych technologii (...). W obszarze nowych technologii nasz partner amerykański mógłby traktować nas z większą otwartością (...) i sypnąć jak z rogu obfitości - podsumował wicepremier. (PAP)

- - - - -

Białoruś kupi objęte embargiem produkty z Polski

Białoruś chce kupować w Polsce towary spożywcze objęte rosyjskim embargiem. Chodzi głównie o mleko i jego przetwory, a także owoce i warzywa - przede wszystkim jabłka.

Nie jest wykluczone, że chodzi o złagodzenie skutków embarga, które Rosja wprowadziła na żywność z Zachodu. Jak mówił minister rolnictwa Marek Sawicki, Białorusini poinformowali, że znaczna część przetworzonych polskich towarów może trafić do Rosji.

Wykazują gotowość zakupu z Polski produktów, przetwarzania ich i sprzedaży także na rynek rosyjski. To jest zgodne z wewnętrznymi prawami unii celnej - wyjaśniał.

Na razie Białorusini są gotowi kupić 200 tysięcy ton polskiego mleka i przetworów. Oprócz tego jabłka. Jeśli chodzi o konkrety - mają zostać wkrótce ustalone. W tym tygodniu do Mińska wysyłamy dwie misje gospodarcze.

Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.

Krzysztof Zasada, RMF

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

RMF/PAP
Dowiedz się więcej na temat: eksport | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »