Mieszkania po korzystnej cenie

Polscy negocjatorzy wystąpią do Unii Europejskiej o wprowadzenie preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w budownictwie mieszkaniowym. Preferencje nie będą dotyczyły materiałów budowlanych i związanych z branżą budowlaną usług.

Polscy negocjatorzy wystąpią do Unii Europejskiej o wprowadzenie preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w budownictwie mieszkaniowym. Preferencje nie będą dotyczyły materiałów budowlanych i związanych z branżą budowlaną usług.

Najprawdopodobniej po wakacjach Polska zaproponuje Unii Europejskiej ponowne otwarcie rozdziału negocjacyjnego Podatki i wprowadzenie 7-proc. stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe. Stawka ta miałaby obowiązywać do 2007 r. Przy okazji konferencji zorganizowanej w piątek przez Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów nt. podatku VAT i innych czynników wpływających na budownictwo mieszkaniowe Jan Truszczyński, główny negocjator Polski z UE zapowiedział, że we wniosku o otwarcie rozdziału negocjacyjnego poruszana będzie kwestia obniżenia VAT dotyczącego obiektów budownictwa mieszkaniowego, usług budowlano-montażowych i remontów, a także infrastruktury służącej budownictwu mieszkaniowemu. Jego zdaniem nakłonienie unijnych negocjatorów do ustępstw i doprowadzenie do obniżenia podatku od towarów i usług jest możliwe do osiągnięcia. Truszczyński zapowiedział jednocześnie, że nie wystąpi o obniżenie VAT na materiały budowlane i związane z budownictwem usługi typu geodezja, architektura, czy projektowanie.

Reklama

W zamkniętym niedawno obszarze negocjacyjnym Podatki Polska zdecydowała się na stosowanie podstawowej stawki podatku od towarów i usług - wnoszącej w naszym kraju 22 proc. - na sprzedaż mieszkań. Argumentowano, że takie rozwiązanie zostało przejęte ze stanowiska negocjacyjnego przygotowanego przez poprzedni rząd. Wiele wskazuje jednak na to, że było to zwykłe niedopatrzenie.

Proponowane rozwiązanie zostało skrytykowane przez przedsiębiorców z branży budowlanej. Budownictwo mieszkaniowe znajduje się od dłuższego czasu w poważnym kryzysie. Przedsiębiorcy i analitycy monitorujący rynek budowlany twierdzą, że wprowadzenie 22-proc. stawki VAT z pewnością dodatkowo pogłębi zapaść w tym sektorze. Wyższe obciążenia podatkowe spowodują w opinii ekspertów wzrost cen mieszkań. Jest raczej mało prawdopodobne, aby koszty związane ze wzrostem stawki podatku od towarów i usług zostały przerzucone na przedsiębiorstwa. Z raportu opublikowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową pn. Obciążenie podatkiem VAT nowo budowanych domów w Polsce - Analiza możliwego wpływu na gospodarkę wynika, że obciążenie sprzedaży towarów podatkiem - mimo możliwości przerzucania VAT również na dostawców i właścicieli firmy budowlanej - cała stawka obciąża zazwyczaj nabywców. Z powodu utrzymującej się od dłuższego czasu dekoniunktury deweloperzy systematycznie zmniejszają realizowane na projektach marże, a osiągana przez nich rentowność w ostatnich latach gwałtownie się obniżyła. Jest zatem raczej mało prawdopodobne, aby przedsiębiorcy zdecydowali się w takiej sytuacji na przejęcie całości obciążeń podatkowych oraz znacząco zredukowali i tak już niskie marże. Analitycy rynku budowlanego spodziewają się jedynie ich niewielkiego spadku. Może to jednak mieć poważne konsekwencje dla wielu mniejszych i średnich firm (zarówno deweloperskich, jak i wykonawczych), które już teraz mają duże trudności z utrzymaniem płynności finansowej. Oznacza to, że podwyżkę VAT w największym stopniu odczują klienci, którzy będą musieli zapłacić wyższą cenę za mieszkania. Mieszkania staną się zatem jeszcze trudniej dostępne niż miało to miejsce dotychczas.

Dekoniunktura w budownictwie mieszkaniowym jest spowodowana przede wszystkim spadkiem popytu na mieszkania ze strony ludności. To powoduje, że firmy deweloperskie mają coraz większe trudności ze znalezieniem nabywców na oddane do użytku lokale. Deweloperzy coraz częściej decydują się więc na odsunięcie w czasie prowadzonych i planowanych inwestycji, poszukują partnerów do wspólnej realizacji projektów, a także ograniczają ich skalę. Trudna sytuacja sektora jest przede wszystkim konsekwencją rosnącego bezrobocia, ogólnego zubożenia społeczeństwa, a także obaw przed możliwością utraty dotychczasowego miejsca pracy.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | Mieszkanie+ | budownictwo mieszkaniowe | mieszkanie | stawki | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »