​Młode sokoły z Huty Miedzi Głogów czekają na imiona

15 maja w Hucie Miedzi Głogów, należącej do KGHM Polska Miedź, odbyło się obrączkowanie dwóch piskląt sokoła wędrownego (maluchy to samiec i samiczka). Ptaki otrzymały zarówno obrączkę ornitologiczną, jak i obserwacyjną, które pozwolą śledzić ich losy, gdy dorosną i wyfruną z gniazda.

Z zapisu wideo wynika, że pierwsze jajo samica zniosła około godz. 1.14 9.03.2020. Kolejne pojawiły się 11, 14 i 16 marca 2020 r. Samica sokoła wędrownego gniazdująca na kominie tzw. "koniczynce" w HMG II zniosła cztery jaja. 

- Monitorowanie tego pięknego i bardzo rzadkiego ptaka jest ważne, ponieważ pozwala lepiej poznać jego zwyczaje - wyjaśnia Dariusz Matijczak, starszy specjalista ds. gospodarki leśnej w HMG. 

-  Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych ptaków w Polsce i mam tutaj na myśli nie tylko gatunki drapieżne, ale klasyfikację ogólną. Zaobrączkowane pisklęta mają się dobrze - dodaje.

Reklama

Pierwszy udokumentowany lęg sokoła wędrownego w Hucie Miedzi Głogów to rok 2009. Od kilku lat jaja w gnieździe sokołów pojawiają się coraz wcześniej. Dla porównania w 2012 i 2013 roku początek okresu niesienia następował w pierwszym tygodniu kwietnia. Prawdopodobnie jest to spowodowane łagodną zimą oraz dobrymi warunkami pogodowymi w okresie przedwiośnia. Gniazdowanie pary sokołów wędrownych i coroczne wyprowadzanie lęgów na terenie Huty Miedzi Głogów świadczy o dogodnych warunkach środowiskowych, jakie znajdują tutaj te bardzo rzadkie, objęte ścisłą ochroną gatunkową ptaki drapieżne. 

Konkurs na imiona dla młodych sokołów

20 kwietnia W Hucie Miedzi Głogów wykluły się dwa, sokole pisklęta. To już dwunasty lęg z rzędu sokołów gniazdujących na kominie głogowskiej huty.  Młode sokoły czekają teraz na imiona. Tradycyjnie już wybierają je internauci. Na stronie peregrinus.pl trwa konkurs imion dla małych sokołów. 

Zgłoszenia można wysyłać do 25 maja przez  zakładkę WebCam/Głogów KGHM: http://www.peregrinus.pl/pl/glogow-kghm-podglad

Ochrona ptaków

Opiekę nad ptakami roztoczyli też pracownicy ze Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" oraz pracownicy Działu Ochrony Środowiska Huty Miedzi Głogów. Co roku do Działu Ochrony Środowiska HMG trafia kilka ptaków, którym bez pomocy człowieka nie udałoby się przetrwać. Są to z reguły młode pustułki. Najczęstszym problemem są zranienia albo zbyt szybki start z gniazda nieprzygotowanych do samodzielnego życia młodych. 

Zdjęcia tu: https://www.facebook.com/kghmtomy/posts/2467909970088649



Dowiedz się więcej na temat: hutnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »