Na co w przyszłym roku wzrosną wydatki? Minister finansów wskazuje

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska poinformowała, że w przyszłym roku zakładany jest wzrost wydatków w budżecie na bezpieczeństwo obronne Polski do 3 proc. PKB. Dodała, że planowane jest też zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia, a także utrzymanie programów modernizacji polskich dróg i rozbudowy sieci kolejowych.

Samorządy po III kwartale 2022 roku miały nadwyżkę budżetową w wysokości prawie 14,9 mld zł, na rachunkach zgromadziły prawie 67 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Według resortu sytuacja finansowa Polski jest stabilna, a budżet bezpieczny. Według danych przedstawianych przez ministerstwo mamy dług na bezpiecznym poziomie. Polska plasuje się w środku stawki przy zadłużeniu sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie około 53 proc., podczas gdy średnia unijna wynosi prawie 89 proc.

- Mamy nieco wyższy deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych - ale to w związku z wydatkami, które ponosimy w sytuacji kryzysu wojny w Ukrainie. To są zwiększone wydatki na uchodźców, których gościmy w naszym kraju, a także związane z tarczą antyinflacyjną i osłoną dla obywateli przed wzrostem cen energii - powiedziała serwisowi eNewsroom Magdalena Rzeczkowska, minister finansów. 

Reklama

Główne zadanie w przyszłym roku to bezpieczeństwo

- Staramy się te wydatki pokrywać nie tylko z budżetu, ale również szukać innych źródeł finansowania. W tym roku była to wpłata z dodatkowego zysku Narodowego Banku Polskiego, środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, czyli tzw. ETS, ale również tak zwane dodatkowe zyski firm energetycznych. Pokryją one częściowo koszty tarczy energetycznej - czyli pomocy małym i średnim przedsiębiorcom, a także rodzinom, Polakom, samorządom, w kryzysie energetycznym i wzroście cen energii - dodała.

- W przyszłym roku główne zadanie to bezpieczeństwo. To jest bezpieczeństwo obronne Polski, podniesienie naszych zdolności obronnościowych - tu zakładamy wzrost wydatków w budżecie do 3 proc. PKB. Planujemy też zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia, ale również bardzo ważne są inwestycje. Dodatkowo utrzymujemy programy modernizacji polskich dróg - budowy autostrad, dróg krajowych - i rozbudowy sieci kolejowych, bo infrastruktura jest niezwykle istotna. Ważne jest również wsparcie samorządów w ramach programu inwestycji strategicznych, inwestycji lokalnych - zapowiada Rzeczkowska.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

eNewsroom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »