Nikkei stracił na wartości, ale wycena Toyoty rośnie

Spółki sektora energetycznego i surowcowego obniżyły wartość indeksu Nikkei 225. Główny indeks rynku japońskiego zakończył dzień na poziomie 9716,65 pkt., czyli 1,5 proc. poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia, za co głównie odpowiada przecena na rynkach surowcowych.

Spółki sektora energetycznego i surowcowego obniżyły wartość indeksu Nikkei 225. Główny indeks rynku japońskiego zakończył dzień na poziomie 9716,65 pkt., czyli 1,5 proc. poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia, za co głównie odpowiada przecena na rynkach surowcowych.

Ta przecena pojawiła się tuż po tym, jak ceny akcji surowcowych spadły w czasie notowań nocnych, a w szczególności słabość dotknęła spółki wydobywcze.

Spadek o 1,5 proc. pojawił się mimo to, że Toyota zanotowała wzrost ceny po opublikowaniu wyników finansowych. Na koniec roku fiskalnego, jaki przypadał na 31 marca 2011 roku, przychody praktycznie nie zmieniły się (wzrost o 0,2 proc.) i wyniosły 18,993 bln jenów. Zysk operacyjny wzrósł z 147,5 mld jenów do 468,2 mld jenów, a głównym czynnikiem poprawy była dobra sprzedaż samochodów. Dobre wyniki finansowe pojawiły się mimo trzęsienia ziemi, jakie pojawiło się 11 marca, a szef Toyoty powiedział:

Reklama

"Warunki prowadzenia działalności pozostają utrudnione w związku z umacnianiem się jena oraz innym czynnikami. Mimo to, osiągnęliśmy poprawę struktury naszego zysku, w dużej mierze dzięki naszym udziałowcom, a w szczególności klientom".

Duża aktywność w przejęciach w branży energii odnawialnej

Spółki z sektora energii odnawialnej mogą stać się atrakcyjnym celem przejęć. Doroczny raport na temat energii odnawialnej sporządzony przez KPMG wskazuje, że trzy-czwarte ankietowanych inwestorów zwiększyłoby zaangażowanie, gdyby w ciągu ostatnich trzech lat regulacje brytyjskie były bardziej przejrzyste. Faktycznie, krajowy sektor zielonej energii mógłby stać się liderującym dzięki kombinacji finansowego centrum City oraz znaczącej wielkości zasobów źródeł odnawialnych. Andy Cox z KPMG powiedział: "Rynek przejęć w segmencie energii odnawialnej był aktywny na początku 2011 roku i jest częścią aktywności w skali globalnej, która będzie kontynuowana". Dodał on, że musi być jeszcze wiele zrobione, by ten sektor uatrakcyjnić dla inwestorów. W ubiegłym roku zawarto 446 transakcji, czyli o 70 proc. więcej niż w roku 2009. Wyceny spółek z sektora energii odnawialnej mogą zyskiwać, gdyż jak wskazuje raport PricewaterhouseCoopers dwie trzecie badanych inwestorów jest zdania, że ryzyko inwestycji w projekty energii wiatrowej w ciągu dwóch ostatnich lat wyraźnie spadło.

FTSE100 odczuł spadek wycen kopalń, największym spadkowiczem Fresnillo

Wczoraj amerykański indeks S&P500 zakończył dzień spadkiem wartości o ponad 1 proc., a najsłabszym sektorem był sektor spółek energetycznych, który stracił na wartości 2,94 proc. Wygląda na to, że spółki wydobywcze powtarzają ten schemat, a wycena Fresnillo spadła najmocniej. Spółka na wczorajszym zamknięciu spadała o 5,74 proc., a dziś spadała o 3,77 proc.

Tymczasem Kazakhmys tracił na wartości 3,64 proc., a Antofagasta 3,53 proc. To nie wszystkie kopanie, których ceny spadły. Cena BHP Billiton spadała o ponad 3 proc., a Rio Tinto o 3,14 proc. Ogólnie indeks FTSE100 znajdował się przed południem na poziomie 5915,07 pkt. czyli o ponad 1 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia.

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »