Nikkei zakończył dzień spadkiem o 6,18 proc. po trzęsieniu ziemi i fali tsunami

Główny japoński rynek akcji był dziś w dalszym ciągu poddany negatywnemu wpływowi piątkowego trzęsienia ziemi oraz fali tsunami, która nawiedziła północną część kraju. Nikkei225 zakończył dzień na poziomie 9620,49 pkt., czyli 6,18 proc. poniżej zamknięcia z piątku.

Główny japoński rynek akcji był dziś w dalszym ciągu poddany negatywnemu wpływowi piątkowego trzęsienia ziemi oraz fali tsunami, która nawiedziła północną część kraju. Nikkei225 zakończył dzień na poziomie 9620,49 pkt., czyli 6,18 proc. poniżej zamknięcia z piątku.

Indeks stracił 634 pkt., a czerwcowa i wrześniowa seria kontraktów na straciły po 710 pkt. Reuters donosi, że na rynku kasowym inwestorzy chcieli wyjść z akcji, co skutkowało obrotem wynoszącym 4,8 mld akcji w trakcie pierwszej części sesji. Dodatkowo przerwano na 15 minut handel na rynku kontraktów terminowych na indeks Topix, w związku ze zbyt dużą luką między ofertami kupna i sprzedaży. Nikkei500 zakończył dzień spadkiem o 63 pkt., a Nikkei300 spadkiem o 13,15 pkt.

Na rynku niemieckim spadł apetyt na ryzyko

W świetle wydarzeń w Japonii spadł apetyt na ryzyko, a w szczególności na akcje. Dziś rano wartość wskaźnika zmienności dla Daxa, VDAX, wzrosła o 9,5 proc. Taki wzrost oznacza, że wskaźnik, który opiera się na układzie liczby zakupionych opcji kupna i sprzedaży dla największych spółek giełdy frankfurckiej, wyznaczył najwyższy poziom od 1 grudnia 2010 roku. Wskaźnik zmienności dla indeksu FTSE100 wzrósł o 8,7 proc., a dla indeksu Euro STOXX 50 o 5,7 proc.

Reklama

Tymczasem indeks DAX tracił na wartości 1,1 proc. do poziomu 6904,53 pkt. Francuski CAC-40 zyskiwał 0,19 proc., a FTSE100 0,1 proc. Komentując wydarzenia na rynkach akcji strateg rynkowy Joshua Raymond powiedział: "Kluczowym osłabieniem dla rynków akcji była wyprzedaż papierów spółek ubezpieczeniowych, których wskaźnik sektorowy tracił ponad 1 proc.".

Detaliści produktów luksusowych tracą dziś na wartości w związku z obawą o popyt z Japonii

Azja jest znaczącym kupującym na rynku towarów luksusowych i trzęsienie ziemi wpłynęło na spadek cen spółek branży designu. Na rynku w Londynie cena Burberry spadła o 4,6 proc., czyli o 54p. Mulberry, którego cena w piątek rosła po opublikowaniu raportu finansowego, dziś tracił na wartości 1,74 proc.

Inne sieci detaliczne także poddały się przecenie: Next tracił 1,26 proc., a Marks&Spencer 0,33 proc. Negatywny ruch cen odnotowały również spółki branży ubezpieczeniowej. Aviva straciła na wartości 0,11 proc., cena Standard Life spadła o 1,57 proc., a RSA o 0,08 proc.

Oferta wsparcia na Japonii podniosła wycenę Aggreko

Cena producentów zasilaczy tymczasowych Aggreko wzrosła w czasie dzisiejszej sesji po informacji, że spółka zamierza pomóc Japonii. Reuters poinformował, że spółka zobowiązała się dostarczyć generatory prądu na ropę naftową i benzynę tak szybko, jak tylko to będzie możliwe. Wycena spółki dzisiejszego poranka podniosła o 5,62 proc. w porównaniu z poziomem piątkowego zamknięcia.

Taki wzrost oznacza zwyżkę ceny Aggreko o 79p. Spółka jest oficjalnym dostawcą tymczasowej energii na czas Olimpiady 2012 w Londynie. Prąd będzie wytwarzany w 7 miejscach za pomocą 39 turbin.

Rzecznik spółki poinformował: "Aggreko jest gotowe pomóc Japonii w taki sposób, w jaki potrafi, czyli w dostarczeniu prądu, o ile pojawi się taka prośba".

City Index

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: rynek akcji | trzęsienie ziemi | Ziemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »