Orlen szuka gazu łupkowego

PKN Orlen planuje rozpoczęcie dwóch odwiertów na koncesjach gazu łupkowego na Lubelszczyźnie w drugiej połowie tego roku i kolejnego w pierwszej połowie 2012 roku - poinformowała spółka w prezentacji.

PKN Orlen planuje rozpoczęcie dwóch odwiertów na koncesjach gazu łupkowego na Lubelszczyźnie w drugiej połowie tego roku i kolejnego w pierwszej połowie 2012 roku - poinformowała spółka w prezentacji.

Na koncesjach poszukiwawczych gazu łupkowego na Lubelszczyźnie trwają prace sejsmiczne. Spółka jeszcze w tym roku zamierza wykonać tu dwa odwierty. Trzeci zaplanowany jest na pierwszą połowę 2012 roku. Orlen podał też, że trwa analiza nowo pozyskanych danych sejsmiki 3D na szelfie łotewskim, gdzie koncern szuka ropy naftowej. Odwiert zaplanowany jest na pierwszą połowę 2012 roku. Z kolei na Niżu Polskim realizowany jest odwiert rozpoznawczy. Dwa kolejne w tym obszarze zaplanowane są na przyszły rok. Na Lubelszczyźnie, na koncesjach poszukiwawczych ropy naftowej, zakończono badania i pozyskano dane sejsmiczne. Trwa analiza danych, prowadzone są prace nad wyborem miejsca odwiertów.

Reklama

Pierwszy zaplanowany jest na 2012 rok. PKN Orlen ocenia, że sytuacja makroekonomiczna w trzecim kwartale jest niejednoznaczna, a z rynku napływają mieszane sygnały. Spadające ceny ropy z jednej strony mogą spowodować konieczność przeszacowania zapasów, ale z drugiej są szansą na poprawę marż.

"Mamy mieszane sygnały. Z jednej strony spada cena ropy, co może spowodować konieczność przeszacowania zapasów, ale z drugiej strony może też wpłynąć na poprawę marż" - powiedział dziennikarzom wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk.

Poinformował, że marże w segmencie detalicznym są słabe. Trzeci kwartał to jednak okres zwiększonych wolumenów sprzedaży w detalu; większe wolumeny mogą zrekompensować słabsze marże.

Jędrzejczyk dodał, że pozytywnym czynnikiem może być też mniejsza liczba przestojów remontowych w grupie zaplanowana na drugie półrocze. Wiceprezes spodziewa się, że petrochemia ma przed sobą dwa-trzy dobre lata. "W lipcu i póki co w sierpniu marże petrochemiczne spadają, ale spodziewamy się, że od września nastąpi ponownie trend wzrostowy" - powiedział.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Szukają
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »